Na fordońskiej uczelni trwają intensywne prace związane z organizacją Wydziału Medycznego. Koordynuje je dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, od 1 marca prorektor ds. rozwoju. W sobotę (11 marca) na uczelni gościli Adam Niedzielski, minister zdrowia oraz Piotr Bromber, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia. Podczas spotkania władze uczelni przedstawiły ministrowi plan związany z uruchomieniem kierunku lekarskiego w roku akademickim 2024/2025.
- Kierunek lekarski na Ziemi Bydgoskiej jest ważny z punktu widzenia ambicji nie tylko Bydgoszczy, ale też regionu. Każdy projekt rozpoczyna się od tego, że trzeba chcieć i gratuluję Politechnice Bydgoskiej tej determinacji - mówił minister Adam Niedzielski. - Trzeba spełnić, oczywiście, wiele warunków po stronie uczelni i lokalnego środowiska. Podzieliliśmy prace na kilka obszarów. To znalezienie specjalistów dla zapewnienia minimum kadrowego, kwestia zapewnienie infrastruktury klinicznej czy rozbudowa uczelni, w tym budowa prosektorium. Dotychczasowe prace są dobrze zdefiniowane. Poznaliśmy szczegółowy plan działań, który oceniamy bardzo pozytywnie, a to przekonuje nas do zainwestowania środków finansowych.
Wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego w III kwartale 2023 roku
Minister Adam Niedzielski wspomniał też o źródłach finansowania.
- Istotną potrzebą inwestycyjną jest utworzenie prosektorium. Uczelnia może liczyć na wsparcie finansowe ministerstwa, m.in., w formie obligacji skarbu państwa - zadeklarował Adam Niedzielski. - Koszt takiego prosektorium to 20-30 mln zł. Co ważne, Politechnika Bydgoska ma już świetne zaplecze laboratoryjne i ta infrastruktura jest znacząca. W dalszym etapie trzeba będzie stworzyć centra symulacji i wyposażenie, które upraktyczni kształcenie.
Władze uczelni chcą w III kwartale 2023 roku złożyć wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego.
- Nastąpi to latem lub najpóźniej jesienią br. - zaznaczył prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ. - Konsekwentnie rozwijamy Politechnikę Bydgoską jako uczelnię interdyscyplinarną, odpowiadającą potrzebom otoczenia społeczno-gospodarczego. Chcemy, aby do nauk przyrodniczych i technicznych, wzorem innych europejskich uczelni, dołączyła medycyna oparta na kadrze specjalistów w tej dziedzinie i dobrym zapleczu infrastrukturalnym.
Trwają rozmowy z medykami z Bydgoszczy i kraju
Z kolei dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju, stwierdził: - Część obecnych wykładowców z Politechniki zapewni kształcenie na przedmiotach podstawowych, takich jak biochemia, biofizyka czy mikrobiologia. Oczywistym jest, że filarem nowego Wydziału Medycznego będą medycy. Aktualnie prowadzimy rozmowy z kilkunastoma lekarzami ze stopniami i tytułami naukowymi z Bydgoszczy, ale także z kraju.
W konferencji prasowej na Politechnice Bydgoskiej uczestniczyli też: Jan Gessek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy, poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, oraz minister Łukasz Schreiber.
- Dziś wykonujemy ważny krok. Wcześniej publiczną deklarację wsparcia złożył minister edukacji i nauki, teraz minister zdrowia. Po blisko 20 latach, gdy oddano Collegium Medicum, medycyna może wrócić do Bydgoszczy - stwierdził minister Łukasz Schreiber.
