Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze operacje z użyciem robota da Vinci już w bydgoskim szpitalu Jurasza [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Robot chirurgiczny da Vinci X, którego pozyskał szpital Jurasza w Bydgoszczy, to sprzęt wysokiej klasy. Na razie wykorzystywany jest w operacjach z zakresu urologii onkologicznej.
Robot chirurgiczny da Vinci X, którego pozyskał szpital Jurasza w Bydgoszczy, to sprzęt wysokiej klasy. Na razie wykorzystywany jest w operacjach z zakresu urologii onkologicznej. Materiały szpitala Jurasza
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy pozyskał robota chirurgicznego da Vinci X. To sprzęt najnowszej IV generacji. Pierwsze dwie operacje z użyciem tej zaawansowanej technologicznie aparatury zostały wykonywane w tym tygodniu. Będą kolejne.

Dzięki tej inwestycji, bydgoska lecznica dołączyła do elitarnego grona 25 ośrodków w kraju, które wyposażone są w ten system i mogą zaoferować pacjentom leczenie chirurgiczne na miarę XXI wieku. Głównym obszarem zastosowaniem robota da Vinci są na razie operacje z zakresu urologii onkologicznej. To właśnie operacje urologiczne na czele z prostatektomią radykalną przyczyniły się do rozpowszechnienia chirurgii robotowej w medycynie.

Szpital Jurasza planuje także w przyszłości wykorzystać robota da Vinci do przeprowadzania zabiegów kardiochirurgicznych, chirurgii dziecięcej, chirurgii ogólnej oraz chirurgii głowy i szyi. Na razie jednak NFZ refunduje wyłącznie koszty operacji robotowych związanych z rakiem gruczołu krokowego.

W szpitalu Jurasza szkolenia przejdą kolejne zespoły operatorów

Głównym pomysłodawcą i koordynatorem programu chirurgii robotowej w szpitalu Jurasza jest prof. dr hab. nauk med. Tomasz Drewa, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej, który ma już ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu operacji z użyciem robota da Vinci. Warto dodać, że był pierwszym urologiem w Polsce, który w 2016 r. w Toruniu rozpoczął wykonywanie zaawansowanych operacji w urologii onkologicznej - takich jak cystektomia radykalna czy prostatektomia radykalna - przy pomocy właśnie systemu da Vinci.

Operacje urologiczne z użyciem robota da Vinci prof. dr hab. nauk med. Tomasz Drewa wykonuje w asyście dr. hab. nauk med. Jana Adamowicza. Z biegiem czasu w szpitalu Jurasza mają być szkolone kolejne zespoły operatorów.

Dla samych pacjentów korzyści są ogromne. Zaawansowana technologicznie aparatura umożliwia niezwykle precyzyjne małoinwazyjne operacje raka prostaty. Zastosowanie wysokiej klasy robota chirurgicznego daje też fenomenalny efekt czynnościowy, niemożliwy do osiągnięcia przy pomocy klasycznej czy nawet laparoskopowej chirurgii. Pacjent, po takim zabiegu, szybciej dochodzi do zdrowia i krócej przebywa w szpitalu.

- Robot chirurgiczny poprawia także komfort pracy operatora, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zmęczenie po zabiegu i wyższą powtarzalność wyników operacji - podkreśla prof. dr hab. Tomasz Drewa, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu Jurasza. - Wizualizacja pola operacyjnego jest uzyskiwana przy pomocy dwukanałowej kamery generującej przestrzenny, 10-krotnie powiększony obraz wysokiej rozdzielczości. Sterowanie narzędziami odbywa się przy zastosowaniu ergonomicznej konsoli, której zadaniem jest odwzorowanie ruchów chirurga przez wieloprzegubowe ramiona robota.

Robot da Vinci w szpitalu Jurasza to jeden z dwóch certyfikowanych systemów w Bydgoszczy

System da Vinci to szczytowe osiągnięcie technologii inżynierii medycznej w chirurgii. Działanie robota kontrolowane jest przez układ wielu sprzężonych wysokowydajnych komputerów i algorytmów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Najważniejsze zalety systemu da Vinci, czyli doskonała wizualizacja miejsca operowanego i wysoka precyzja ruchów narzędzi, wyznaczają nowe standardy w chirurgii i przesuwają granice możliwości wykonania operacji.

- Zainstalowany w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza robot da Vinci jest jednym z dwóch certyfikowanych systemów w Bydgoszczy - podkreśla prof. dr hab. Tomasz Drewa. - Certyfikat amerykańskiego producenta firmy Intuitive Surgical gwarantuje niezawodne działanie, profesjonalne wyszkolenie zespołu i powtarzalną wysoką jakość każdej operacji.

Na razie szpital Jurasza urządzenie użytkuje na zasadzie wynajmu, ale lecznica ubiega się o dofinansowanie na zakup robota na stałe. Koszt tego konkretnego robota da Vinci to około 10 mln zł.

Dodajmy, że Klinika Urologii Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu Jurasza jest jednostką uniwersytecką, która wykonuje najwięcej zaawansowanych zabiegów endoskopowych i laparoskopowych w regionie. Teraz, po wielu latach starań, potencjał leczniczy klinki, dzięki dostępowi do robota chirurgicznego da Vinci, ulegnie zwiększeniu i dostosowaniu do najlepszych światowych standardów.

Szpital Jurasza to kolejna bydgoska lecznica, która ma robota da Vinci. Operacje nowotworu prostaty z użyciem tego sprzętu przeprowadzane są też, m.in., w Centrum Onkologii i szpitalu Biziela.

Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo