
(1827-1887) jeden z najbardziej znanych bydgoskich przemysłowców. Fachu kowalskiego uczył się w Erfurcie. Do Bydgoszczy przeniósł się w połowie lat 50. XIX stulecia. Tu założył znaną firmę „C. Blumwe i syn - Odlewnia Żelaza”. Była to specjalna fabryka patentowych osi wagonowych i maszyn do obróbki drewna, na bazie której powstała funkcjonująca do dziś Fabryka Obrabiarek do Drewna. Z czasem zakład przestawił się na produkcję traków i maszyn do produkcji drewna a także maszyn parowych.

(1951-2000) piłkarz, legendarny bramkarz „Zawiszy” Bydgoszcz, pseudonim „Kinia”. Karierę rozpoczął w Goplanii Inowrocław. Potem przeniósł się do „Zawiszy” Bydgoszcz i grał tam przeszło 20 lat, przez co jest do dziś nazywany legendą bydgoskiego klubu. W barwach „Zawiszy” wystąpił w sumie aż w 693 spotkaniach ligowych.

(1937-2006) wybitna polska lekkoatletka, zdobywczyni 3 medali olimpijskich, w tym złotego w sztafecie 4x100 m w Tokio (1964). Reprezentowała w latach 1961-1968 „Zawiszę” Bydgoszcz. Obok Ireny Szewińskiej należy do najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek w historii tej dyscypliny.

(1886-1938) inżynier elektryk, pionier przemysłu aparatów elektrycznych, właściciel Fabryki Artykułów Elektrotechnicznych, późniejszej „Eltry”. Ciszewski studiował w Niemczech, tam podjął pierwszą pracę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wrócił do Warszawy i w 1919 r. został wspólnikiem firmy elektrotechnicznej inż. Kazimierza Szpotańkiego. Ciszewskiego interesowała przede wszystkim masowa produkcja drobnego sprzętu instalacyjnego, co z kolei nie bardzo odpowiadało Szpotańskiemu. Po czterech latach Ciszewski wycofał się ze spółki. 1 marca 1923 r. w Bydgoszczy uruchomił własny zakład przy ul. Św. Trójcy 3. W krótkim czasie z niewielkiego warsztatu wyrosła duża firma. 20 września 1925 r. firma została zarejestrowana pod nazwą „Fabryka Artykułów Elektrotechnicznych Inż. Stefan Ciszewski i S-ka, Sp. z o.o”. Jeden z założycieli bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich i długoletni członek Stowarzyszenia Techników Polskich.