Zabawa rusza 3 lipca i potrwa do 31 lipca, a nagrodą główną jest tablet.
Wybieramy 17 patronów. Miasto, w związku z budową nowej linii w ciągu ul. Kujawskiej i modernizacją sieci na Kapuściskach, zamówiło 18 nowoczesnych pojazdów, jednak decyzją prezydenta jeden tramwaj ma już swojego patrona. Prezydent przychylił się bowiem do prośby środowiska niewidomych, aby poza konkursem nazwać jeden z tramwajów imieniem Oskara Pichta.
Mieszkańcy 17 patronów wybiorą z listy 34 nazwisk osób związanych z Bydgoszczą. Począwszy od 3 lipca aż do 31 lipca w każdy poniedziałek i środę o godz. 14.00 na portalu społecznościowym miasta publikowane będzie po 5 pytań związanych z kandydatami na patronów oraz historią komunikacji miejskiej.
Czytaj też: Kto trafi na burty bydgoskich tramwajów? Mamy już krótką listę!
Odpowiedzi należy wysyłać wyłącznie na adres: [email protected]. Czas udzielenia odpowiedzi będzie liczony w każdym dniu, w którym ukażą się pytania i zsumowany 31 lipca. Oznacza to, że największe szanse na zwycięstwo mają te osoby, które odpowiadać będą systematycznie i szybko. W zabawie udział mogą wziąć wyłącznie osoby, które zagłosują na propozycje nazw patronów tramwajów. Szczegóły w regulaminie w załączniku. Załączone pliki:
Lista nazwisk, spośród których wybieramy 17 patronów poniżej w kolejności alfabetycznej. Krótkie biogramy kandydatów w podpisie pod galerią.
- Bartłomiej z Bydgoszczy
- Bełza Witold
- Biały Leszek por.
- Blumwe Carl
- Brończyk Andrzej
- Ciepły Teresa
- Cieszewski Stefan
- Drygała Waleria
- Glücklich Henryk
- Gordon Wincenty
- Grzymała-Siedlecki Adam
- Gwincińska Felicja
- Hoffman Kazimierz
- Jachnina Anna
- Jagodziński Michał
- Konieczka Hieronim
- Kuczma Rajmund
- Maciaszek Jan
- Mackiewicz Zygmunt prof.
- Malewski Zygmunt
- Milecki Edmund
- Nowakowski Tadeusz
- Piotrowski Maksymilian Antoni
- Piórek Władysław
- Przybora Jeremi
- Rucińska Wanda
- Rupniewski Jerzy Mieczysław
- Siemaszkowa Wanda
- Szwalbe Andrzej
- Teska Jan
- Turwid Marian
- Warmiński Emil
- Wielki Kazimierz Król
- Wierzbicki Melchior
Warto wiedzieć:
Oskar Picht nazwany jest „ojcem niewidomych”. Od 1912 roku do zakończenia I wojny światowej obejmował stanowisko dyrektora Prowincjonalnego Zakładu dla Niewidomych w Bydgoszczy, (obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 1 Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej przy ul. Krasińskiego 10) w Bydgoszczy. W swojej pracy wykazywał się wieloma działaniami na rzecz samodzielności osób niewidomych. Wielką wagę przywiązywał do rozwoju czytelnictwa oraz uczestnictwa osób z dysfunkcją narządu wzroku w działaniach o charakterze kulturalnym. Był inicjatorem powstania filmu dla niewidomych, przeznaczonych dla nich audycji radiowych oraz czasopism. Ponadto opracował i opatentował maszynę brajlowską umożliwiającą pisanie osobom niewidomym. Zlecił także zbudowanie specjalnego globusa dla niewidomych. Jego działania były pionierskie i innowacyjne. Opracowane przez niego maszyny i rozwiązania stosowane są do dziś.
Pytania będą publikowane na stroniehttps://www.facebook.com/bydgoszczpl/