Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bydgoszczanie oceniają komunikację miejską? Badanie IBRiS i ankieta na Facebooku

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W badaniu prowadzonym dla Urzędu Miasta Bydgoszczy, blisko 60% osób pozytywnie ocenia komunikację miejską. Wyniki podobnej ankiety w Internecie, dają inny obraz
W badaniu prowadzonym dla Urzędu Miasta Bydgoszczy, blisko 60% osób pozytywnie ocenia komunikację miejską. Wyniki podobnej ankiety w Internecie, dają inny obraz Dariusz Bloch
Urząd Miasta Bydgoszczy zlecił przeprowadzenie ankiety, w której poproszono mieszkańców między innymi o ocenę funkcjonowania komunikacji publicznej. Podobne pytanie zadali internautom autorzy profilu na Facebooku „Awaria Bydgoskiego Tramwaju”. Wyniki obu ankiet znacznie się od siebie różnią. Co bydgoszczanie myślą o komunikacji miejskiej?

Badanie wykonała, na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy, Fundacja „Instytut Badań Rynkowych i Społecznych” (IBRiS). Przeprowadzono je w maju 2023 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. W badaniu wzięło udział 500 pełnoletnich mieszkańców, których poproszono między innymi o ocenę jakości życia w Bydgoszczy czy ocenę działań prezydenta miasta. Jedno z pytań dotyczyło też korzystania z komunikacji miejskiej. Koszt badania to 5800 złotych brutto.

Według ankietowanych, komunikacja miejska jest najważniejszym problemem

W podsumowaniu wyników całego badania czytamy między innymi: „zadowolenie z życia w Bydgoszczy utrzymuje się na wysokim poziomie. Obserwujemy też wzrost pozytywnych ocen w spodziewanej zmianie jakości życia w Bydgoszczy w następnych latach”.

„Problemem, który wysuwa się w opinii badanych na pierwszy plan, jest komunikacja miejska. Ponadto bardzo silnie wybrzmiewają też problemy związane ze stanem dróg, remontami, korkami oraz parkingami. Wyjście na pierwszy plan komunikacji miejskiej może być spowodowane tym, że sześciu na dziesięciu Bydgoszczan korzysta z komunikacji miejskiej. Chociaż należy jednak podkreślić, że oceny komunikacji są generalnie pozytywne”.

30% ankietowanych uznało, że najważniejszym problemem do rozwiązania w mieście jest właśnie komunikacja miejska (np. stare tramwaje, zbyt mało połączeń autobusowych). Następne miejsce na liście zajął stan dróg i chodników - 19%.

Na pytanie, czy korzysta pan/i z komunikacji publicznej, 61% respondentów odpowiedziało „tak”, a 39% - „nie”. Wśród użytkowników komunikacji publicznej 44% korzysta z tego rodzaju transportu codziennie lub prawie codziennie, 7% 4-5 razy w tygodniu, 12% 2-3 razy w tygodniu, natomiast 37% raz w tygodniu i rzadziej.

64% korzystających z komunikacji to kobiety, a 58% mężczyźni. Autobusy i tramwaje najczęściej wybierają osoby powyżej 60. roku życia (77% badanych), w przedziale wiekowym 18-39 lat jest to 60%, z kolei wśród osób między 40. a 59. rokiem życia - 44%. Jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z transportu publicznego, regularne korzystanie częściej deklarują kobiety niż mężczyźni oraz osoby powyżej 40. roku życia niż osoby młodsze.

9% badanych ocenia funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy „bardzo dobrze”, 48% „raczej dobrze”, odpowiedź „bardzo źle” wybrało 4% pytanych, a 16% ocenia „raczej źle”. 23% respondentów nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

„Pozytywne oceny dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w Bydgoszczy występowały częściej wśród kobiet, osób powyżej 60. roku życia, a także wśród osób z wykształceniem podstawowym. Co ważne, komunikację miejską lepiej oceniają osoby, które regularnie z niej korzystają. Opinie negatywne natomiast częściej pojawiały się w grupie osób rzadko korzystających z komunikacji miejskiej oraz źle oceniających działalność Prezydenta Miasta” - napisano w wynikach ankiety.

W kontrze do badania IBRiS-u

Temat badania oceny funkcjonowania bydgoskiego transportu zbiorowego podchwycili prowadzący facebookowy profil „Awaria Bydgoskiego Tramwaju”. To strona, która od 2018 roku publikuje raporty z awarii autobusów i tramwajów w Bydgoszczy. „Skoro miasto pytało, to i my was zapytamy” - napisali autorzy profilu 22 listopada 2023 roku. Jak poinformowali, w social mediach „Awarii Bydgoskiego Tramwaju” oddano łącznie 1969 głosów: 1606 na Facebooku, 217 na Instagramie i 146 na platformie X (Twitter). Na pytanie, czy jesteś zadowolony z komunikacji miejskiej, 0% internautów miało odpowiedzieć „zdecydowanie tak”, 11% „tak”, 29% „raczej nie”, 60% „zdecydowanie nie”.

Zobacz wideo: Piotr Bojar, prezes MZK w Bydgoszczy, o zmianach w spółce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo