Betonowe płyty i dziurawy asfalt zostaną zastąpione granitową kostką. Bazylika, schody, które do niej prowadzą, oraz parking przed kościołem muszą tworzyć jedną całość.
<!** Image 2 align=right alt="Image 135140" sub="Głównym wykonawcą parkingu przy bazylice jest inowrocławska firma Drogi i Mosty. Układaniem granitowej nawierzchni zajmuje się zakład brukarski BrukMar Fot. Renata Napierkowska">W ubiegłym roku najstarsza inowrocławska świątynia została podniesiona do godności bazyliki mniejszej. Wnętrze kościoła już wcześniej przeszło remont.
W ostatnich latach pracami konserwatorskimi objęto mury zewnętrzne i wewnętrzne. Zwieńczenia monumentalnych wież i dachy nad nawą pokryto nową dachówką. Sklepienie nad prezbiterium zostało wyłożone złotą mozaiką, wykonany został nowy granitowy ołtarz, który sprowadzono z Hiszpanii. Trwają też starania o sprowadzenie płaskorzeźb z muzeum w Kórniku.
Zaledwie kilka tygodni temu zakończył się remont schodów. Stare, które zostały ułożone z macew pochodzących z żydowskiego cmentarza, zastąpione zostały płytami granitowymi. Teraz w pełni trwa remont przykościelnego parkingu.
- Brzydki beton i asfalt, które zupełnie nie pasowały do architektury kamiennego kościoła, zastąpiliśmy kostką granitową. Chciałbym, by otoczenie kościoła dobrze komponowało się z jego architekturą - mówi ksiądz kanonik Tadeusz Kościelny.
<!** reklama>Stan starego asfaltowego parkingu w ostatnim czasie bardzo się pogorszył. Zwłaszcza podczas remontu ulicy Laubitza, gdy zostawiano tutaj ciężki sprzęt. Z braku miejsc parkingowych z przykościelnego terenu korzystają też autobusy, a czasem wjeżdżają tam inne ciężkie pojazdy.
- Jakiś czas temu widziałem, jak na parkingu ktoś pozostawił ciężki rolniczy ciągnik. Czasami wjeżdżają tu ciężarowe auta. Moim zdaniem, skoro parking remontuje parafia, to nie powinien być on dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta i przyjezdnych, żeby znów nie został zniszczony. Należy postawić w tym miejscu szlaban – twierdzi mieszkaniec osiedla Toruńskiego.
Ksiądz kanonik Tadeusz Kościelny, który jest jednocześnie kustoszem bazyliki, nie zamierza ogradzać parkingu. Jednak przy wjeździe ma stanąć znak, że jest to miejsce do parkowania dla samochodów osobowych.
Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w październiku. Koszty wymiany nawierzchni pokrywa parafia przy wsparciu sponsorów.
Warto wiedzieć
- Prawdopodobnie fundatorem świątyni był książę Leszek w latach 1173-1186.
- Jednym z najcenniejszych zabytków świątyni jest gotycka figura Uśmiechniętej Madonny z Dzieciątkiem wykonana w latach 1370-1380.