Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
W środę, 29 grudnia, szef MON zatwierdził umowę na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini pod kryptonimem WIZJER. Przewiduje ona dostawę 25 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
To Cię może też zainteresować
- Inwestycje drogowe w Bydgoszczy w 2022. Na Babią Wieś dojedziemy wreszcie tramwajem
- Jak poruszać się po śliskiej nawierzchni? Porady ratownika medycznego
- Krawężniki na Bartodziejach - bariery architektoniczne nie do pokonania
- Zasiłek opiekuńczy na dziecko a nauka zdalna. Komu będzie przysługiwał zasiłek?
- Drony wykorzystywane są również w czasach pokoju, w sytuacji, w której znaleźliśmy się dziś, w sytuacji, w której zostaliśmy zaatakowani, ten atak dokonany przez Białoruś jest faktem. Również mamy do czynienia z wykorzystywaniem dronów także przez stronę białoruską. Drony służą rozpoznaniu, a następnie funkcjonariusze służb białoruskich niszczą tymczasowe ogrodzenie, aby otworzyć drogę do wypychania migrantów na stronę polską - powiedział minister Błaszczak.
W skład każdego zestawu wchodzą cztery platformy powietrzne. Łącznie w ramach umowy Wojsko Polskie otrzyma sto dronów. Terminy dostaw przewidziano na lata 2024-2027.
- Drony stanowią ważną broń. To ważny element wyposażenia współczesnego wojska. Wojsko Polskie wykorzystuje drony m.in. do monitorowania sytuacji na granicy - mówił minister.
Warto wiedzieć:
Bezzałogowy system powietrzny klasy mini WIZJER przeznaczony będzie do prowadzenia działań, na potrzeby Wojsk Lądowych oraz Wojsk Specjalnych, w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych. Ponadto system realizować ma zadania związane ze wskazywaniem celów i określaniem danych do rażenia ogniowego, oceną skutków uderzeń oraz wsparciem działań w zakresie ochrony wojsk. Charakteryzuje go niski współczynnik emisji hałasu, czas lotu przewyższający 3 godziny oraz zasięg operacyjny do 35 km. Do jego głównych zadań należy prowadzenie obserwacji w tym wykrycia, rozpoznania, identyfikacji i wskazywania współrzędnych obiektów.