Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krawężniki na Bartodziejach - bariery architektoniczne nie do pokonania dla wózkowiczów

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tomasz Czachorowski
Osiedlowi radni z Bartodziejów zabiegają o likwidację barier architektonicznych na swoim terenie. Na razie mają - i to dosłownie - "pod górkę".

Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!

- W radzie osiedla podzieliliśmy się na kilka komisji, które zajmują się bliskimi sobie tematami. Nasza sekretarz jest osobą poruszającą się na wózku, znamy więc ten temat bardzo dobrze. Cieszę się, że mamy w radzie młode osoby, którym ten temat jest bliski - nie kryje Robert Lubrant, przewodniczący rady osiedla Bartodzieje.

To Cię może też zainteresować

- Wnioskujemy o wykonanie obniżenia krawężników na przejściach dla pieszych na naszym osiedlu. Przekazujemy listę miejsc, które takiego obniżenia potrzebują w pierwszej kolejności. Są to nie tylko oznaczone znakami poziomymi przejścia dla pieszych ale również skrzyżowania w strefie 30 - takiej treści pismo trafiło z rad osiedla do ZDMiKP jakiś czas temu. - Prosimy również, by przy przyszłym wyznaczaniu nowych przejść krawężniki automatycznie obniżać. Przykładowo na nowym przejściu na ul. Kołobrzeskiej przy skrzyżowaniu z Kijowską zostały wysokie krawężniki. Prosimy o wyznaczanie przejść z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

W ramach eksperymentu osiedlowi radni przeszli się po osiedlu, w poszukiwaniu barier architektonicznych na przejściach i chodnikach. Ich znalezienie nie było trudne, tak się bowiem składa, że członkiem rady osiedla i jej sekretarzem jest pani Adrianna, wózkowiczka. Na co dzień ma do czynienia z barierami, które utrudniają jej funkcjonowanie. Dość powiedzieć, że aby dotrzeć do siedziby rady osiedla, musi niektóre odcinki pokonywać ulicą, bo chodnikiem się nie da. Co więcej, siedziba rady w szkole przy ul. Swarzewskiej również nie jest dostosowana do osób poruszających się na wózkach, bydgoszczanka musi więc liczyć na pomoc osób trzecich.

- Mieliśmy kiedyś jakieś wstępne przymiarki do remontu ale nie udało się do niczego sensowy dojść. Bo z budżetu rady nie możemy, siedziba jest w szkole, remont by musiał się wiązać z przebudową ścian i montażem pochylni. No i przyszła pandemia i wszystko siadło - nie kryje Adam Dziura, członek rady osiedla, który pomagał w stworzeniu listy barier architektonicznych.

Tylko na tym osiedlu radni znaleźli sporo miejsc, które utrudniają życie wózkowiczom. Na liście znalazły się między innymi:

  • Skłodowskiej-Curie/Bałtycka (cześć przejść jest poprawionych, ale nie wszystkie)
  • Polanka/Fordońska (przejście było zgłaszane przez ro na spotkaniu z ZDMiKP, prezydenta Kozłowicza oraz Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych jesienią 2019 roku)
  • Polanka/Uznamska
  • Darłowska/Bałtycka (obniżenie jest oddalone od skrzyżowania i jest często zastawiane przez parkujące samochody)
  • Chodnik wzdłuż Swarzewskiej (m.in. wjazdy do posesji/szkoły), również po stronie Kijowskiej
  • Sobieszewska/Fordońska oraz przejście przez drogę wewnętrzną w stronę urzędu skarbowego
  • Kołobrzeska/Kijowska
  • Boczna/Kijowska

ZDMIKP już pod koniec ubiegłego roku deklarował, po zapoznaniu się z listą, że wtopi krawężniki w chodniki i jezdnie i uwzględni prośbę rady w planie remontów. Warunkiem miała być jednak dostępność środków, zależna od budżetu na ten cel jak i liczby napraw awaryjnych, których drogowcy musieli się podjąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo