W styczniu 2024 r. wygasła kadencja ostatniej z działających w Bydgoszczy rad osiedli. Od tego czasu we wszystkich, w niektórych od wielu lat, działają jedynie zarządy. Ostatnie wybory do jednej z nich odbyły się w 2019 roku. Przez wiele miesięcy Komisja Samorządności i Statutowo-Organizacyjna pracowała nad nowymi statuami rad osiedli i regulaminem wyborów. Ostatecznie przyjęto je pod koniec marca, na ostatniej sesji poprzedniej kadencji RMB.
Zgodnie z czerwcowymi deklaracjami nowego przewodniczącego wspomnianej komisji, radnego Marka Jeleniewskiego z Nowej Lewicy, do porządku obrad wrześniowej sesji wpisano projekty uchwał w sprawie zarządzenia wyborów w kilku radach osiedli. W założeniu mają one zostać przeprowadzone najpóźniej do końca marca 2025 r. Wyznaczone terminy są wcześniejsze, ale z uwagi na frekwencje, nie można wykluczyć sytuacji, w której wybory będą musiały zostać powtórzone.
Do końca roku mają odbyć się wybory do składu siedmiu rad osiedli. Zaplanowano je w terminach i lokalizacjach:
- Zimne Wody–Czersko Polskie – 10 października w siedzibie RO przy ul. Smoleńskiej 17A;
- Glinki-Rupienica – 15 października w Szkole Podstawowej nr 60 przy ul. Glinki 117;
- Flisy – 21 października w KS Gwiazda przy ul. Bronikowskiego 45;
- Piaski – 5 listopada w siedzibie RO przy ul. Drzycimskiej 7;
- Tatrzańskie – 12 listopada w SP nr 67 z Oddziałami Sportowymi przy ul. Kromera 11;
- Łęgnowo-Wieś – 18 listopada w siedzibie RO przy ul. Toruńskiej 185/187
- Smukała-Opławiec-Janowo – 28 listopada w SP nr 34 przy ul. Opławiec 157.
– Zmarnowaliśmy ostatnie cztery lata. Zdecydowanie nie został wykorzystany potencjał kilku ciał, które angażowały się w to, aby przeprowadzić porządną reformę RO – mówił Paweł Bokiej, radny Bydgoskiej Prawicy. – Dziś reaktywujemy formułę, która wiemy, że nie działa. Niejako jesteśmy zmuszeni zagłosować za tymi uchwałami, bo lepsze to niż nic, ale to nie rozwiązuje tych problemów, które były – stwierdził.
Wybory do kolejnych rad mają odbywać się w kolejności wygaśnięcia ich składów. Czym więcej czasu minęło od momentu zakończenia poprzedniej kadencji, tym szybciej zostaną zorganizowane.
Zasady głosowania
Zagłosować w wyborach mogą mieszkańcy osiedla, których adres zamieszkania znajduje się na terenie obwodu głosowania. W przypadku osiedla Zimne Wody-Czersko Polskie to ulice: Bł. Franciszka Dachtery od Nowotoruńskiej do ul. Mokrej, Budowlana, Buska, Chęcińska, Kielecka, Miechowska, Mokra, Nowotoruńska od ul. Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ul. Hutniczej, Objazdowa, Olkuska, Pińczowska, Rolna, Równa, Smoleńska od nr 1 i od nr 2 do ul. Spadzistej, Sporna od ul. Toruńskiej do rzeki Brdy, Stopnicka, Strumykowa, Toruńska od nr 127 do nr 155c i od nr 272 do 300, Zimna, Żurawia oraz Żwirowa.
Warunkiem udziału w głosowaniu jest posiadanie czynnego prawa wyborczego i okazanie dowodu tożsamości. Przed rozpoczęciem spotkania należy wypełnić oświadczenie mieszkańca osiedla dotyczące udziału w wyborach. Każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jest ujęty w rejestrze wyborców w Wydziale Spraw Obywatelskich, Referat Ewidencji Ludności Bydgoszcz, ulica Przyrzecze 7-13, pokój 101, tel. 52 58 58 125.
Kandydat na radnego musi wypełnić oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie i okazać dokument tożsamości organizatorowi wyborów. Jeśli nie jest obecny podczas głosowania, wypełnione oświadczenie może przekazać inna osoba. Zgłoszenia przyjmowane są przed rozpoczęciem wyborów w trakcie zebrania.
