Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Marlena Felisiak
Marlena Felisiak
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
1 lutego 2023 r. jest 343. dniem wojny. Biały Dom przygotowuje kolejny duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według amerykańskich mediów będzie on obejmował artylerię i amunicję o zasięgu większym niż w poprzednich pakietach. Prezydent Joe Biden na razie nie przekaże Ukrainie myśliwców F-16.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
22:2301.02.2023

W obwodzie czernichowskim na Ukrainie zginęły cztery osoby cywilne, a jedna została ranna. W miejscowości Jeline pocisk dużego kalibru uderzył w piwnicę domu, w której ukrywali się ludzie.
Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował wcześniej, że siły rosyjskie dokonały dziś ataków rakietowych na obiekty cywilne w Słowiańsku i Kramatorsku w obwodzie donieckim. Rosjanie dokonali też dwóch ataków lotniczych i 24 ostrzałów rakietami niekierowanymi.

21:5901.02.2023

Wojska rosyjskie prowadziły dziś ataki na kierunku łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii podkreślając, że Rosjanie ponieśli duże straty.
Według komunikatu sztabu, siły rosyjskie dokonały ataków rakietowych na obiekty cywilne w Słowiańsku i Kramatorsku w obwodzie donieckim. Rosjanie dokonali też dwóch ataków lotniczych i 24 ostrzałów rakietami niekierowanymi. Ukraińskie siły rakietowe i artyleria ostrzelały trzy rejony ześrodkowania i stanowisko dowodzenia wojsk rosyjskich. Rosjanie ostrzelali z dział, moździerzy i czołgów ukraińskie miejscowości w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim i donieckim.

21:2101.02.2023

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar informuje o zaciętych walkach na wschodzie Ukrainy.
Jak napisała na Telegramie, Rosjanie próbują nacierać na kierunku łymańskim i podejmują potężne wysiłki, aby przerwać ukraińską obronę. Mimo wielkich strat kontynuują też natarcia na kierunku bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim, próbując wyjść na granice obwodów ługańskiego i donieckiego. "Co to oznacza w prostych słowach? Trwa bitwa, okrutna i zaciekła". napisała Hanna Malar. Dodała, że ukraińscy żołnierze bronią każdego centymetra swojej ziemi w warunkach przewagi wroga w ludziach i uzbrojeniu.

20:5901.02.2023

Jedną z największych pomyłek, jaką może popełnić armia ukraińska, to niedocenienie możliwości wojsk Rosji – ocenił na antenie telewizji Suspilne pułkownik rezerwy Władysław Sełezniow, wskazując, że w najbliższym czasie „ryzyko eskalacji może być duże”.

„Armia Putina posiada rezerwy. I jedną z największych pomyłek, jaką mogą popełnić siły zbrojne Ukrainy, byłoby niedocenienie wojsk Rosji” – powiedział w środę Sełezniow, cytowany przez Suspilne.

Przywołując dane ukraińskiego wywiadu, analityk powiedział, że w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji bierze udział 326 tys. żołnierzy, a armia tego kraju przygotowuje rezerwy i zasoby, by w najbliższych tygodniach ponownie zaatakować terytorium Ukrainy.

„Ryzyko eskalacji konfliktu może być dość istotne i duże. Według wywiadu brytyjskiego Putin i jego armia mogą marzyć o powtórzeniu lutego 2022 r. w roku 2023” – powiedział Sełezniow.

Zaznaczył przy tym, że armia rosyjska zmieniła sposób działania. W ostatnim czasie częściej stosuje taktykę tzw. rozpoznania walką w celu przetestowania ukraińskiej obrony na różnych odcinkach frontu. "Nastąpiła spora aktywizacja, w tym także na południu, w obwodzie zaporoskim” – powiedział. Armia rosyjska szuka słabych miejsc w obronie sił zbrojnych Ukrainy, próbując rozwinąć ofensywę w głąb ich pozycji.

Sełezniow ocenił przy tym, że w wyniku takich rosyjskich działań po stronie przeciwnika „straty rosną, a zmian na linii frontu nie ma”.

19:4401.02.2023

Putin nakazał zapobiegać ostrzałowi regionów przygranicznych „Priorytetowym zadaniem jest wyeliminowanie możliwości ostrzału rejonów przygranicznych, ale jest to sprawa resortu wojskowego” – powiedział Putin. Histeryczna reakcja na dostawę rakiet dalekiego zasięgu z USA?

19:0101.02.2023

Rosjanie stosują zbrodnie jako element prowadzenia wojny - stwierdził na konferencji zorganizowanej w Berlinie przez Instytut Pileckiego amerykański historyk i politolog, Mark Kramer. Naukowiec wskazał między innymi na doświadczenia wojen w Afganistanie i na Kaukazie.
Berlińska konferencja poświęcona jest potrzebie i możliwościom prawnym powołania międzynarodowego trybunału, który osądzi rosyjskie zbrodnie popełnione w Ukrainie.
Łamanie przez Rosję międzynarodowych konwencji, dotyczących prowadzenia wojen, wynika między innymi z jej sowieckiej przeszłości - zauważył socjolog Mateusz Fałkowski. „W czasach sowieckich Rosja pomijała wszelkie konwencje, to znaczy podpisywała je, ale się do nich nie stosowała” - powiedział polski socjolog. „Można więc mówić, że obecna taktyka czy sposób prowadzenia wojny przez Rosję ma zakorzenienie w sowieckiej przeszłości” - podkreślił Mateusz Fałkowski.
Niezależni analitycy wojskowi od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zwracają uwagę, że żołnierze Władimira Putina próbują wymusić na władzach w Kijowie rozpoczęcie rokowań pokojowych, stosując terror wśród ludności cywilnej. W ocenie analityków, zabójstwa, gwałty i rozboje są dokonywane za zgodą moskiewskiego reżimu, a kremlowscy propagandyści nawołują do brutalności wobec Ukraińców i grożą przemocą innym sąsiadom Rosji, w tym Polakom.

18:2301.02.2023

Na Ukrainie możliwa jest mobilizacja osób o ograniczonej sprawności ze względu na stan zdrowia — powiedział Roman Horbach, szef wydziału personalnego dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy .

17:4001.02.2023

W Internecie rozpowszechniany jest fałszywy dokument o przyczynach katastrofy lotniczej w Browarach, — Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. „Dokument” donosił, że śmigłowiec w Browarach został rzekomo zniszczony przez MANPADY „Ihla”.

17:0001.02.2023

Firmy Ukrnafta i Ukrtatnafta stosowały mechanizmy "unikania opodatkowania i legalizacji środków uzyskanych z działalności przestępczej" - informuje portal "Ukraińska Prawda".

Redakcja wyjaśnia, że mechanizm przestępstwa polegał na przenoszeniu środków do spółek powiązanych i tworzeniu tzw. złych długów, na czym korzystali właściciele firm.

Ukrnafta jest największym krajowym producentem ropy naftowej, a Ukrtatnafta - rafinerią.

Wcześniej Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w organach ścigania, informowała o rewizji w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego, a także w rezydencjach innych właścicieli i członków kierownictwa grupy finansowo-przemysłowej, w skład której wchodziły obie firmy. Przeszukania prowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i Biuro Bezpieczeństwa Ekonomicznego odbyły się również w miejscach, w których powinny być składowane produkty naftowe.

W listopadzie państwo ukraińskie przejęło kontrolę nad akcjami pięciu strategicznych przedsiębiorstw, w tym nad firmami kontrolowanymi przez Kołomojskiego. Władze w Kijowie wyjaśniały, że jest to "przejęcie aktywów podczas stanu wojny", a nie nacjonalizacja.

16:3501.02.2023

W Internecie rozpowszechniany jest fałszywy dokument o przyczynach katastrofy lotniczej w Browarach, — Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. „Dokument” donosił, że śmigłowiec w Browarach został rzekomo zniszczony przez MANPADY „Ihla”.

15:4401.02.2023

Szef frakcji „Sługa Narodu” Dawid Arakhamia poinformował, że zgodnie z decyzją Rady Ministrów zdymisjonowani zostali: - Wiaczesław Demczenko – ze stanowiska p.o. szefa Państwowej Służby Celnej

15:2401.02.2023

Siły rosyjskie ostrzelały rakietami Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Pocisk uderzył w zakład przemysłowy, nikt nie został ranny.
O ataku poinformował na Telegramie szef miejscowej administracji wojskowo-cywilnej Wadym Liach. Powiedział, że Rosjanie użyli rakiety typu S-300 i wezwał mieszkańców do zachowania ostrożności.
W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili pięć nalotów i sześć ataków rakietowych na terytorium Ukrainy. Blisko 70 razy strzelali rakietami niekierowanymi. Zaatakowali między innymi cywilną infrastrukturę w obwodach sumskim, charkowskim, mikołajowskim i chersońskim.

15:0401.02.2023

Z okazji wizyty Władimira Putina w Wołgogradzie, planowanej na czwartek, w środę odsłonięto tam popiersia Józefa Stalina oraz Gieorgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego, czyli sowieckich marszałków z czasów II wojny światowej - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

Uroczysta ceremonia odbyła się w pobliżu muzeum bitwy stalingradzkiej z lat 1942-43 - kluczowej batalii, która przyczyniła się do klęski hitlerowskich Niemiec i zwycięstwa Związku Radzieckiego w walkach na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Jak powiadomiła Meduza, z okazji czwartkowych obchodów 80. rocznicy zakończenia bitwy miasto Wołgograd tymczasowo przemianowano na Stalingrad, czyli powrócono do nazwy obowiązującej w latach 1925-61

14:0601.02.2023

Ukrainę czeka "bardzo aktywna faza" wojny z Rosją. W lutym i marcu br. należy oczekiwać bardzo aktywnych działań na froncie - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Jesteśmy teraz przed bardzo aktywną fazą (wojny)" - powiedział Jusow. Przyznał zarazem, że sytuacja na froncie jest trudna, a Rosjanie kontynuują działania ofensywne.

Jak tłumaczył, Rosjanie zdają sobie sprawę, że zwiększa się poparcie międzynarodowe dla Ukrainy, tak więc rzucają do działań ofensywnych swoich zmobilizowanych rezerwistów i najemników z Grupy Wagnera. Jusow zapewnił, że straty Rosjan znacznie przekraczają straty ukraińskie.

13:3701.02.2023

Policja uratowała 6-letnią dziewczynkę z obleganego przez Rosjan Bachmutu

Policja ukraińska wywiozła z atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu, w obwodzie donieckim, sześcioletnią dziewczynkę, która mieszkała tam ze swoimi dziadkami; policjanci zabrali dziecko do matki, do pobliskiego Słowiańska. W Bachmucie pozostaje kilka tysięcy cywilów.

Ryzykowną misję ratunkową opisuje w środę agencja Reutera.

Jeden z policjantów, Pawło Diaczenko, po odnalezieniu w Bachmucie sześcioletniej Ariny musiał przekonać ją, by opuściła mieszkanie dziadków i pojechała do Słowiańska.

"Czy są tu inne dzieci, z którymi możesz się bawić?" - pytał policjant; dziewczynka odparła: "Nie" i rozpłakała się. "Będziesz w bezpiecznym miejscu - rozumiesz?" - mówił Diaczenko. "Czy tutaj dużo strzelają i bombardują?". Dziewczynka kiwnęła głową.

Drugi z policjantów nałożył jej pomarańczowy hełm, wyjaśniając, że kiedy wyjdą na zewnątrz, ochroni ją przed zranieniem. Arina bezpiecznie dojechała busem policyjnym do Słowiańska, gdzie mieszka jej matka, Hałyna. 24-letnia kobieta oczekuje kolejnego dziecka - jest w ósmym miesiącu ciąży.

"Pocisk wybuchł na naszym podwórku!" - powiedziała Arina mamie zaraz po tym, jak się uściskały.

Hałyna jest jedną z milionów osób, które zostały uchodźcami wewnętrznymi po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę - przypomina Reuters. Jak powiedział dziennikarzom Diaczenko, policjanci jeżdżą do Bachmutu, by przekonać pozostających tam ludzi do ewakuacji, a przynajmniej, by wyjechały dzieci. Wciąż około 200 dzieci pozostaje w obleganym przez Rosjan mieście.

13:2001.02.2023

Hiszpańska armia zamierza przekazać wojskom ukraińskim w pierwszym transporcie od czterech do sześciu czołgów Leopard 2A4, napisał w środę madrycki dziennik “El Pais”, powołując się na anonimowego przedstawiciela hiszpańskiego rządu.

“Armia zorganizuje też ukraińskim żołnierzom przyspieszony kurs obsługi niemieckiego czołgu na polu manewrowym San Gregorio, w prowincji Saragossa” - ustalił “El Pais”.

Ostateczna liczba przekazanych Leopardów przez Hiszpanię dla ukraińskich wojsk, jak twierdzi gazeta, jest uzależniona od stanu sprawności 54 maszyn znajdujących się w magazynie wsparcia logistycznego pod Saragossą.

W czerwcu ub.r. madrycki “El Pais” podał, że Hiszpanie są gotowi do przekazania Ukrainie około 40 czołgów Leopard 2 A4, a także chcą przeszkolić ich załogę. Szkolenia te, jak napisała wówczas gazeta, miałyby odbyć się na terytorium Łotwy oraz w Hiszpanii.

Niebawem przedstawiciele władz Hiszpanii zaczęli negować możliwość dostarczenia na Ukrainę czołgów, twierdząc, że to przestarzały sprzęt, “niebezpieczny dla jego użytkowników”.

Hiszpańskie siły zbrojne posiadają obecnie 108 czołgów Leopard 2 A4 oraz 229 czołgów Leopard 2E, czyli dostosowaną do hiszpańskich wymogów wersję czołgów 2A6.

12:4401.02.2023

Pod Bachmutem w obwodzie donieckim trwają starcia z siłami agresora; w ciągu doby wojska rosyjskie 151 razy ostrzelały ukraińskie pozycje – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

Rzecznik powiedział portalowi Suspilne, że ostrzeliwane były miejscowości Jampoliwka, Spirne, Razdoliwka, Błahodatne, Krasna Hora, Bachmut, Kliszczijiwka, Paraskowijiwka.

„W rejonie Sołedaru było 56 ostrzałów i 13 starć” – dodał Czerewaty. Według niego straty wroga to 360 żołnierzy zabitych i 290 rannych.

Powołując się na jednego z dowódców Suspilne podaje, że wojska rosyjskie próbują przejąć kontrolę nad trasą Kostiantyniwka-Bachmut, aby odciąć trasę dostaw dla sił ukraińskich.

12:2601.02.2023

Obecne działania wojsk rosyjskich, w tym aktywizacja ataków na kilku kierunkach, mają na celu przejęcie inicjatywy, by Ukraina zaangażowała siły przygotowywane do przyszłego kontrnatarcia i była zmuszona do dostosowywania się do działań Rosjan – uważa izraelski ekspert wojskowy Jigal Lewin.

„Najbliższe miesiące będą decydujące w tym sensie, że okaże się, czy Rosja zdoła przejąć inicjatywę” – powiedział Lewin w środę w wywiadzie opublikowanym na YouTube.

Działania sił agresora w ostatnich tygodniach dowodzą, zdaniem eksperta, że Rosjanie próbują zmieniać sytuację na swoją korzyść, by móc narzucać warunki walki. Pod Sołedarem i Bachmutem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, przez wiele miesięcy wykorzystywano w dużej mierze najemników i więźniów walczących w szeregach Grupy Wagnera. W ostatnim czasie pod Bachmutem pojawili się żołnierze regularnej armii, w tym wojsk powietrznodesantowych. Pod Wuhłedarem w szturmach uczestniczy piechota morska. Rosjanie umacniają zgrupowanie w obwodzie ługańskim.

„Sołedar udało im się zająć, pod Wuhłedarem ataki rosyjskie zostały odparte, a dobrze wyszkolone oddziały piechoty morskiej poniosły tam duże straty” – powiedział Lewin, wskazując, że Rosjanie atakują ponosząc ogromne straty, ale w ich działaniach widać cel – próbę przejmowania inicjatywy na różnych kierunkach.

„Sztab generalny Rosji chce zmusić Ukraińców, by wykorzystali swoją umowną +drugą armię+, czyli te siły, które obecnie się szkolą, przygotowują do przyszłego kontrnatarcia. Rosjanie napierają dużą siłą, wykorzystując najlepsze jednostki, mówiąc obrazowo – wbijają gwoździe mikroskopem” – ocenił ekspert.

12:1101.02.2023

Ukraińskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rewizję w domu byłego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Sprawa związana jest z zakupem francuskich śmigłowców Airbus i dotyczy niedawnej katastrofy jednej z tych maszyn w Browarach pod Kijowem – przekazał Awakow.

„Skończyli przeszukanie w ramach śledztwa dotyczącego katastrofy śmigłowca. Przeglądali kontrakty z Airbusem sprzed sześciu lat. Kontrakty te były zatwierdzane przez rząd i parlament. Zachowywali się prawidłowo, choć bezsensownie. Formalnie sprawdzili jedną z wersji” – powiedział były minister portalowi Ukrainska Prawda.

Przeszukanie przeprowadzili funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowego Biura Śledczego.

12:0601.02.2023

Jewgienij Prigożyn jest dumny z podopiecznych, którzy trafili do jego armii. Zwolnionym zza krat obiecuje wolność, w zamian wymaga posłuszeństwa i okrucieństwa na wojnie. W tym celu poddaje podwładnych specjalnym szkoleniom.

11:5201.02.2023

Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Dwaj "stosunkowo ważni" oficerowie jechali samochodem z Sewastopola do Symferopola, lecz nie dotarli do celu, ponieważ ich auto zostało wysadzone w powietrze. Obaj funkcjonariusze zginęli.

"Gratulujemy naszym braciom skutecznej operacji. Materiały wybuchowe wprawdzie domowej roboty, ale eksplodują nie gorzej, niż profesjonalne. Zuchy! To dopiero początek!" - czytamy na łamach rządowego serwisu i w komunikacie organizacji Atesz na Telegramie.

11:0701.02.2023

Funkcjonariusze straży granicznej Ukrainy zniszczyli pod Bachmutem cały pododdział rosyjskich wojsk, liczący ośmiu żołnierzy. Napastnicy próbowali otoczyć i wziąć szturmem posterunek pograniczników, lecz ich zamiary zostały powstrzymane - oznajmiła straż graniczna w środowym komunikacie na Telegramie.

Operatorzy dronów zauważyli manewr sił przeciwnika i skierowali w ich stronę moździerz. Następnie funkcjonariusze otworzyli do najeźdźców ogień z broni strzeleckiej i granatników. Cała grupa wrogich żołnierzy została wyeliminowana - powiadomiła ukraińska służba.

11:0001.02.2023

Rosjanie najwyraźniej postanowili zmienić nie tylko władze, ale i przepisy ruchu drogowego na okupowanych terytoriach Ukrainy. W mieście Antracyt w obwodzie ługańskim doszło do kolizji na jednym ze skrzyżowań. Rosyjski konwój zignorował czerwone światło, czego skutkiem było zderzenie cywilnej ciężarówki z oznaczoną literą „V” cysterną armii najeźdźczej.

10:4601.02.2023

Eksplozje słychać też w Kramatorsku i Słowiańsku w obwodzie donieckim. Są doniesienia o alertach przeciwlotniczych ogłaszanych w kolejnych regionach: odeskim, dniepropietrowskim, połtawskim, kirowohradzkim, charkowskim i donieckim.

10:2601.02.2023

Lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego Melitopola zamieścił zdjęcie pożaru, który miał miejsce w mieście dziś rano. Miało do niego dojść na terenie zajętych przez najeźdźców zakładów Refma, w których Rosjanie zorganizowali bazę wojskową.

10:1401.02.2023

Zniszczenia po wczorajszym rosyjskim ostrzale Bachmutu w obwodzie donieckim

10:1101.02.2023

Rosyjska armia nie ma wystarczających sił i środków, by przeprowadzić zmasowane natarcie na całej linii frontu, liczącej 1500 km; prawdopodobna jest jednak ofensywa w obwodzie ługańskim, z kierunku Starobielsk-Swatowe - ocenił w środę w rozmowie z portalem Suspilne ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Serhij Hrabski.

"Obserwujemy wzmocnienie zgrupowań przeciwnika w obwodach donieckim i ługańskim. Rosja próbuje też skoncentrować swoje siły na kierunku zaporoskim, ale wróg znajduje się tam w dosyć niekorzystnej sytuacji, ponieważ ukraińskie wojska mają możliwość, by stale ostrzeliwać rosyjskie pozycje. (...) Dlatego ataki (najeźdźców) w obwodzie zaporoskim mają charakter demonstracyjnych prowokacji, obliczonych na rozproszenie działań Ukraińców (konieczność utrzymywania tam części sił zbrojnych - red.). Takie próby były już podejmowane przez Rosjan w ubiegłym tygodniu" - wyjaśnił Hrabski.

Jak dodał, "względny spokój", który panuje obecnie na Ługańszczyźnie, może świadczyć o tym, że to właśnie w tym regionie przeciwnik zamierza zgromadzić główne siły uderzeniowe, a następnie przeprowadzić natarcie.

09:4601.02.2023

Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od razu po wygranej wojnie - zaznaczył Urmas Paet, estoński eurodeputowany i wiceprzewodniczący komisji ds. zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

"Dołączenie do Unii Europejskiej i NATO zajmie Kijowowi trochę czasu, ale Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od razu po wygraniu przez siebie wojny i przywróceniu pokoju" - napisał na Twitterze Paet, komentując wspólne posiedzenie komisji spraw zagranicznych i podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego, które odbyło się we wtorek.

"To kluczowe, by skumulować niezbędne polityczne, finansowe, wojskowe i dyplomatyczne środki, by zapewnić, żeby zbrodnie, których jesteśmy świadkami codziennie, nie powtórzyły się w przyszłości" - zaapelował estoński eurodeputowany.

Polityk przywołał Kijowski Pakt Bezpieczeństwa - projekt gwarancji bezpieczeństwa utworzony wspólnie przez byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena i Andrija Jermaka, szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Paet wskazał, że dokument przedłożono do podpisu Ukrainie i państwom stronom projektu.

09:3201.02.2023

Ukraina przygotowuje się na dużą eskalację wojny ze strony Rosji, być może nawet w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni, powiedział stacji Sky News Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Podkreślił, że najcięższe walki dopiero nadejdą, a następne kilka miesięcy będzie kluczowe dla przebiegu wojny. W związku z tym wezwał zachodnich sojuszników do wysłania większej ilości broni, w tym samolotów bojowych.

Nie wykluczył, że prezydent Rosji Władimir Putin spróbuje kolejnego ataku z północy, południa i wschodu, jak to miało miejsce 24 lutego 2022 roku - może nawet zbiegnie się z rocznicą.

"Rosja przygotowuje się do maksymalnej eskalacji. Gromadzi wszystko, co możliwe, przeprowadza manewry i szkolenia. Rozumiemy, że wszystko jest na stole. Mogę powiedzieć, że nie wykluczamy żadnego scenariusza w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni" - oświadczył.

Zapewnił, że ukraińskie siły zbrojne przygotowują się na wszystkie scenariusze, a tym razem mają znacznie większe wsparcie od zachodnich partnerów, w tym Wielkiej Brytanii, niż 12 miesięcy temu. "Te kraje, które pomagają nam w walce, zaczęły udzielać nam maksymalnej pomocy" - zaznaczył.

Daniłow powiedział, że spodziewa się, iż około połowa z ponad 320 tys. zmobilizowanych przez Rosję we wrześniu żołnierzy będzie zaangażowana w drugą falę uderzenia na Ukrainę. Cześć tych powołanych została już wysłana na front, aby uzupełnić rosyjskie straty.

Przyznał, że Ukraina zapłaciła również wysoką cenę w postaci zabitych i rannych wojskowych i cywilów, ale ostrzegł, że nadchodzą jeszcze bardziej krwawe dni.

"Przeszliśmy przez rozległy, trudny okres, ale jestem świadomy, że główne walki dopiero nadejdą i nastąpią w tym roku, w ciągu dwóch do trzech miesięcy. To będą decydujące miesiące w wojnie" - powiedział.

To dlatego chciałby, aby następnym krokiem po przekazaniu Ukrainie przez jej zachodnich sojuszników czołgów były odrzutowce. "Byłoby świetnie, gdyby to były odrzutowce Typhoon. F-16 też są dobre. Każda pomoc byłaby dobra" - wskazał.

Daniłow zapewnił, że nie tylko siły rosyjskie dozbrajają się i przygotowują do ataku, choć nie może powiedzieć o ukraińskich planach, gdyż są one tajne.

"Mamy własne plany i są one dla nas jasne. Nie są ukryte przed naszymi głównymi partnerami: Wielką Brytanią, USA i innymi krajami, które nam pomagają. Będziemy podążać zgodnie z naszym planem" - mówił.

Podkreślił, że ostatecznym celem jest odzyskanie całego terytorium zajętego przez siły rosyjskie - nie tylko od 24 lutego 2022 roku, ale od czasu, gdy Rosja rozpoczęła swoją pierwszą inwazję na Ukrainę jeszcze w 2014 roku, gdy zdobyła Krym i wsparła separatystów w Donbasie.

09:1401.02.2023

W Berlinie rozpoczyna się dziś konferencja poświęcona dowodom zbrodni popełnianych podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę. Organizatorem forum jest Instytut Pileckiego przy współudziale niemieckiego instytutu Zentrum Liberale Moderne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ukraina w UE? - skrót

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę ch@@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
G
Gość
1 października, 16:04, Gość:

Wkroczycie chlopcy do d... a nie na Krym. Nawet USraelskie NATO wam nie pomoze.

leć im pomagac ruski, jakiej cholery taki bohater tu siedzi w Polszy?

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie