Na początku czerwca Główny Inspektorat Weterynarii przekazał informację o potwierdzeniu 3. w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2020 roku. W gospodarstwie położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim (pół kilometra od granicy z Białorusią) utrzymywano 70 świń. Z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że na terenie gospodarstwa prowadzono hodowlę świń ras rzadkich (rasa Mangalica), utrzymywanych w systemie otwartym.
To Cię może też zainteresować
Poprzednie ognisko stwierdzono u świń 5 kwietnia w województwie wielkopolskim, pierwsze w 2020 roku w województwie lubuskim 20 marca. Od początku roku mamy już 2595 przypadków zarażonych ASF dzików.
Odstrzał sanitarny dzików w woj. kujawsko-pomorskim
Obok bioasekuracji, redukcja populacji dzików, jako zwierząt, które mają być odpowiedzialne za roznoszenie ASF, jest podstawowym sposobem walki z chorobą w Polsce. Szczegółową liczbę dzików przeznaczonych do odstrzału sanitarnego w poszczególnych obwodach łowieckich naszego regionu, określa załącznik do rozporządzenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 3 czerwca 2020. Przykładowo w powiecie aleksandrowskim „Wiarus” Ciechocinek ma przeprowadzić odstrzał sanitarny 21 dzików, w powiecie brodnickim MSZ Warszawa - 74 dziki, w pow. bydgoskim KŁ "Dąbrowa" - 14 dzików, w powiecie golubsko-dobrzyńskim Grzywacz Kowalewo-Pomorskie - 4 dziki, w powiecie mogileńskim KŁ "Racjonalnego Łowiectwa" 101 dzików, w powiecie świeckim KŁ "Bażant" - 19 dzików.
Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich otrzymują również nakaz niezwłocznego zgłaszania powiatowemu lekarzowi weterynarii każdego przypadku padnięcia dzika lub podejrzenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Łącznie do odstrzelenia wskazano ponad 6,1 tys. dzików. "Pozyskane w ramach odstrzału sanitarnego tusze dzików winny zostać przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego bądź utylizacji", czytamy w rozporządzeniu.
To Cię może też zainteresować
Gdyby pojawiły się "trudności z wykonaniem odstrzału sanitarnego", myśliwi mają niezwłocznie zgłaszać to powiatowemu lekarzowi weterynarii "celem uruchomienia doraźnych zgrupowań zadaniowych sformowanych z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania polowania, z zamiarem ich użycia do odstrzału sanitarnego zwierząt wolno żyjących (dzikich) na określonych obszarach".
Rozporządzenie dotyczące odstrzału dzików.
Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego, WETGIW
