Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody to nie śmietnik – mówią ci, którym zależy na czystości rzek i jezior. Ruszyły jesienne akcje sprzątania wód

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jesienne sprzątanie Noteci rozpoczęło się i zakończyło na Przystani Kajakowo- Żeglarskiej ZHR w Inowrocławiu. Tam także, przy stoiskach PGW "Wody Polskie", Plast-Mar i Straży Miejskiej, odbyły się  gry, zabawy, konkursy eko
Jesienne sprzątanie Noteci rozpoczęło się i zakończyło na Przystani Kajakowo- Żeglarskiej ZHR w Inowrocławiu. Tam także, przy stoiskach PGW "Wody Polskie", Plast-Mar i Straży Miejskiej, odbyły się gry, zabawy, konkursy eko RZGW BYDGOSZCZ
Mniej śmieci na brzegach i w korytach rzek, to lepsza jakość wód, co sprzyja wodnym ekosystemom i ludziom, także tym samym, którzy wcześniej wyrzucili nieczystości.

Jesień to obok wiosny drugi sezon aktywności w ramach kampanii społecznej PGW „Wody Polskie” pod nazwą „Wody to nie śmietnik”. Akcję sprzątania terenów nadwodnych rozpoczęli właśnie pracownicy tej instytucji wspomagani przez przedstawicieli jednostek samorządowych, rządowych, organizacji pozarządowych oraz nauczycieli i uczniów szkół z całej Polski.

Same korzyści

Sprzątając rzeki, jeziora i kanały wspomaga się i przyspiesza ich naturalny proces samooczyszczania. A mniej śmieci to lepsza jakość wód, co sprzyja wodnym ekosystemom i nam wszystkim, bo przecież H2O to podstawa życia na Ziemi.

Akcje sprzątania terenów nadbrzeżnych i bezpośrednio na wodzie (korzystając ze sprzętu pływającego) to także edukacja przez działanie – dzięki temu wyrabiamy poprawne nawyki ekologiczne. Trzeci pozytyw to estetyka naszego otoczenia, a wtedy także wypoczynek nad wodą jest zdecydowanie przyjemniejszy, niż nad wysypiskiem. Jest i czwarty pozytyw - mile spędzony czas i integracja lokalnych społeczności: dzieci, młodzieży, pasjonatów i zaangażowanych ludzi, dla których przyroda i czyste środowisko są ważną wartością.

Śmieci jest coraz mniej

Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” prowadzą akcję „Wody to nie śmietnik” już od kilku lat i dzięki temu ma już możliwość oceny efektów działań. „Możemy powiedzieć, że mamy powody do radości – śmieci jest coraz mniej. Cieszy nas, że postawa dbania o środowisko naturalne szerzej przebija się do społeczeństwa, a zwłaszcza najmłodszych, którzy poprawne nawyki przeniosą w dorosłe życie. Czyste rzeki i jeziora to nasza wspólna misja – dzięki zaangażowaniu wielu osób i podmiotów, możemy wcielać ją w życie” – czytamy na stronie internetowej „Wód Polskich”.

To też może Cię zainteresować

„Wody Polskie” zachęcają do dołączenia do kampanii. Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować akcje sprzątania lub dołączyć do grup działających na ich terenie, dla osób, które chcą się podzielić pomysłami i spostrzeżeniami, wreszcie dla tych, którzy chcą powiadomić „Wody Polskie” o potrzebie posprzątania danej rzeki czy zbiornika wodnego, uruchomiono adres mailowy: [email protected]. Szczegóły znajdziecie na stronie: https://www.wody.gov.pl/edukacja/wody-to-nie-smietnik/wlacz-sie.

Regularnie sprzątają Noteć

Satysfakcja z widoku czystej rzeki czy jeziora jest nieoceniona. Dlatego w ostatnich tygodniach uczestnicy akcji w całym kraju - od Pomorza po Podkarpacie, od Mazur aż po Śląsk - zabrali ze sobą worki i rękawice, zakasali rękawy i ruszyli zbierać butelki, opony, a nawet zużyte sprzęty AGD, które ich właściciele porzucili na brzegu lub wrzucili do wody.

Akcję pn. „VIII Jesienne Sprzątanie Noteci” zorganizował w Inowrocławiu Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy, jego Zarząd Zlewni w Inowrocławiu oraz nadzory wodne w Inowrocławiu i Mogilnie. Akcji patronował i włączył się aktywnie ZHR w Inowrocławiu. Uczestnicy wyruszyli z Przystani Kajakowo- Żeglarskiej ZHR i to na jej terenie odbyły się imprezy towarzyszące. Wolontariuszy odwiedził wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

- Mimo niesprzyjającej aury, silnego wiatru, nieustających opadów deszczu, przystąpiliśmy do sprzątania Noteci. Cztery grupy piesze penetrowały brzegi rzeki, ekipa specjalna na rowerze wodnym magnesami neodymowymi wyławiała złom z dna, a grupa kajakarzy usuwała pływające nieczystości – relacjonuje nam Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.

Okazało się, że regularne sprzątanie wyznaczonego odcinka przynosi efekty (bowiem takie akcje odbywają się sezonowo), natomiast nieco dalej znaleziono mnóstwo różnych rzeczy, takich jak zderzak samochodowy, kask wspinaczkowy czy rondelek.
- Co prawda, takie "skarby" niekoniecznie nas satysfakcjonują, ale to potwierdza, że dalsza edukacja wodna jest niezbędna. Zmagamy się z niską świadomością społeczeństwa – dodaje Edyta Rynkiewicz.

W województwie kujawsko-pomorskim również Stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne Przedmoście z Lisewa, przy udziale „Wód Polskich”, posprzątało jezioro w Kikole.

Własne akcje ekologiczne prowadzi Stowarzyszenie „Czysta Puszcza Bydgoska”. Za nią sprzątanie z kajaków odcinka Kanału Bydgoskiego i Brdy w centrum Bydgoszczy oraz z kajaków i z brzegów Starego Kanału Bydgoskiego.

Zgłoś zanieczyszczenia i wysypiska śmieci!

Na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pojawiła się nowa wersja formularza „zgłoś interwencję”. Teraz dzięki funkcji geolokalizacji można dokonać zgłoszenia zanieczyszczenia środowiska, w tym wód, bez podawania własnego adresu.

GIOŚ stworzył specjalny interaktywny formularz, który w sposób łatwy i sprawny umożliwia zgłoszenie np. nielegalnego składowiska odpadów. Szczegóły: https://portal.gios.gov.pl/formularze/share/6087ac37e1744901b6c94f233bd123a8

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wody to nie śmietnik – mówią ci, którym zależy na czystości rzek i jezior. Ruszyły jesienne akcje sprzątania wód - Gazeta Pomorska