W piątek odbyło się niezwykle ważne wydarzenie dla Fordonu, czyli chrzest „Wiślanej”, drewnianej łodzi, która będzie odtąd pływać po Wiśle. Uroczystościom towarzyszyli: zespół Płomienie, bębniarze oraz folkowy zespół Sutari.
Pogoda zmiłowała się nad miłośnikami Starego Fordonu i Królowej Polskich Rzek. Po całym dniu opadów, wieczorem się nieco przejaśniło i nad Fordonem pojawiło się nawet słońce. A już dzień wcześniej, co relacjonowaliśmy, spod spichrzy wyruszyła do Starego Fordonu "Lemara", by podkreślić związek dwóch bydgoskich rzek (jej najnowsza ozdoba, świetlny napis "BYDGOSZCZ", pięknie wieczorem współgrała z napisem "FORDON", neonowym oznaczeniem nowego nabrzeża).
To też może Cię zainteresować
Wczesnym wieczorem przyszedł czas na główny punkt programu, chrzest "Wiślanej". Jej matka chrzestna, wiceszefowa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Hanna Rzadkosz-Florkowska, zapalona wiślaczka, admiratorka Wisły i administratorka strony „Wisła 774”, powiedziała:
- Wiślany brzeg nie będzie już pusty. Pływaj bezpiecznie i ku radości pasażerów po wodach Królowej.
Historię budowy "Wiślanej" opowiedzieliśmy TUTAJ
Na zakończenie zaplanowano puszczanie na Wisłę kwietnych wianków.
W sobotę ruszą komercyjne rejsy po Wiśle prowadzone przez armatora Tomasza Błaszkiewicza (znanego mieszkańcom i turystom z wycieczek "Bydgoszczanką" po okolicach Wyspy Młyńskiej). Od 13.00 w pięciu z nich będzie dodatkowo uczestniczył przewodnik Damian Rączka. Około 21.00, MCK zaplanowało filmowe pokazy plenerowe nad Wisłą, a w niedzielę o godz. 14.00 z Rynku wyruszy VII. edycja wycieczki „Wisłą do Fordonu” prowadzona przez Damiana Rączkę. Barka Lemara będzie przez wszystkie dni otwarta dla zwiedzających w godzinach 10-15. Na swoje miejsce przy Mostowej wróci w poniedziałek.
