MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wisły w Bydgoszczy 2024. Mnóstwo atrakcji - zobacz program na 16-17 sierpnia

Krzysztof Wypijewski
Festiwal Wisły ponownie odbędzie się w Bydgoszczy.
Festiwal Wisły ponownie odbędzie się w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Edycji było już osiem, ale do grodu nad Brdą festiwal zawita dopiero po raz drugi. Główne atrakcje atrakcje zaplanowano na bydgoskich Bulwarach Wiślanych oraz w okolicach synagogi w Fordonie. Patronat nad tegorocznym festiwalem objęły "Gazeta Pomorska" i "Nasze Miasto Bydgoszcz".

Dotychczas największą rzeczną imprezą w Bydgoszczy był Ster na Bydgoszcz odbywający się na Brdzie. Festiwal Wisły nie ma być konkurencją dla tamtego wydarzenia, ale dopełnieniem wodnej tradycji miasta.

- Po ubiegłorocznej edycji było poruszenie w całej Polsce, szczególnie wśród żeglarzy, którzy przypłynęli tutaj z całego kraju na tradycyjnych łodziach drewnianych. Fordon oczarował uczestników. Jestem przekonany, że to będzie potężna marka w skali całego kraju. Przypłyną tradycyjne jednostki wiślane z całego kraju, będą ekipy w Krakowa, ze Śląska, bardzo duża grupa z Warszawy... Będzie można popływać tymi łodziami, mamy przygotowanych dwa tysiące bezpłatnych biletów dla chętnych – mówi Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły

Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy, zauważa, że w Starym Fordonie miasto ma już gotową infrastrukturę na bulwarach Wisły, która jest w stanie pomieścić tysiące bydgoszczan. - To o tyle ważne, że cały proces modernizacji Starego Fordonu to przywrócenie Wisły mieszkańcom. Bydgoszcz to miasto dwóch rzek – Brdy i Wisły. Jest też Kanał Bydgoski. Od 15 lat organizujemy Ster na Bydgoszcz na Brdzie i bardzo chcieliśmy, żeby także Wisła miała swoje duże wydarzenie – mówił podczas niedawnej konferencji prasowej.

Festiwal Wisły w Bydgoszczy ruszy w piątek o 18.00

Wtedy to Jacek Słupkowski zaprezentuje swój nastrojowy recital muzyczny. Od 18.30 zaplanowano serię wydarzeń ściśle związanych z Wisłą i jej historią: zwiedzanie statków i łodzi, rejsy jednostką  Copernicus, podczas których Damian Rączka opowie między innymi o Maurycym Fajansie i roli wody w żydowskich zwyczajach.

Ciekawie zapowiada się także „Plener na bezludnej wyspie” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne z Maksymilianem Rigamontim. To wyjątkowa okazja, by pod okiem profesjonalisty rozwijać swoje umiejętności fotograficzne w niezwykłym otoczeniu.

W ramach rejsu „Rita i inne” uczestnicy wysłuchają opowieści o więzieniu w Fordonie i jego znanych pensjonariuszkach. To unikalna szansa, by spojrzeć na historię miasta z innej perspektywy.

Wieczór zakończy się wydarzeniami skupiającymi się na żydowskiej kulturze i historii. Koncert zespołu Sztetl oraz opowieść „Sztetl Fordon” połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów to momenty, które pozwolą uczestnikom lepiej zrozumieć historię żydowskiej społeczności w Bydgoszczy i Fordonie.

Na sobotę zaplanowano ciąg dalszy atrakcji. Kulminacyjnym momentem dnia będzie parada z bębnami oraz parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, które oświetlone racami i pochodniami stworzą niesamowity spektakl światło-woda-dźwięk. Początek o godz. 20.30.

Festiwal Wisły 2024 w Bydgoszczy - program

16.08.2024 (piątek) – BYDGOSZCZ – Fordon, Bulwary Wiślane, Synagoga

  • 18:00 – 19:00 – Jacek Słupkowski ‒ nastrojowy recital muzyczny
  • 18:30 – 19:30 – zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem.
  • 18:30 – 19:30 – „Wisła szepcze po żydowsku” – rejsy nasutą Copernicus połączone z opowieścią Damiana Amona Rączki m.in. o Maurycym Fajansie, sportach wodnych, które były modne wśród Żydów w latach trzydziestych, roli wody w żydowskich zwyczajach. (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl). Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu
  • 19:30 – 20:00 – powitanie przybyłych szyprów i flisaków z kraju i zagranicy, prezentacja idei przewodniej Festiwalu, wystąpienia zaproszonych gości
  • 19:30 – 20:30 – „Plener na bezludnej wyspie” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Maksymilianem Rigamontim. Wyspa na Wiśle naprzeciwko Bulwarów Wiślanych, rozpoczęcie rejsu z pomostu przy bulwarze. (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 19:30 – 20:30 – „Rita i inne” – rejs połączony z opowieścią o więzieniu w Fordonie i jego znanych pensjonariuszkach. (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 19:40 – 20:00 – „Tu na razie jest żwirowisko, ale będzie…”. Prezentacja koncepcji budowy przystani Bydgoszcz-Fordon. Synagoga, ul. Przy Bóżnicy
  • 20:00 – 21:15 – koncert zespołu Sztetl, Synagoga, ul. Przy Bóżnicy
  • 20:30 – 21:45 – pokaz filmu „Ludzie Wisły” w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego. Kino plenerowe na Bulwarach Wiślanych
  • 21:30 – 23:00 – „Sztetl Fordon”, opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Amonem Rączką. Synagoga ul. Przy Bożnicy. Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

17.08.2024 (sobota) – BYDGOSZCZ – Fordon: Bulwary Wiślane, Synagoga

  • 10:00 – 11:00 – „Wisła łączy poetów”- spotkanie poetów na Bulwarach Wiślanych. Partnerzy projektu: Nadbałtyckie Centrum Kultury i Lipnowska Grupa Literacka.
  • 10:00 – 12:00 – „Wisła szepcze po żydowsku” – rejsy nasutą połączone z opowieścią o Maurycym Fajansie. Sportach wodnych, które były modne wśród Żydów w latach trzydziestych? Jaka jest rola wody w żydowskich zwyczajach? (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 10:00 – 16:00 – 59. Długodystansowe Regaty na Wiśle w klasach: Samorządowej, Puck, Omega i Open na trasie Toruń-Bydgoszcz. Partner projektu: Toruński Okręgowy Związek Żeglarski.
  • 11:00 – 19:00 – stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
  • 11:00 – 19:10 – bezpłatne rejsy dla publiczności (bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 11:00 – 21:30 – targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
  • 11:00 – 21:30 – Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”
  • 11:00 – 21:30 – Targ Produktu Rodzimego. Partner projektu: Szlak kulinarny „Niech Cię Zakole”
  • 12:30 – 13:15 – „Sztetl Fordon”, opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Amonem Rączka. Synagoga, ul. Przy Bożnicy. Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.
  • 13:30 – 14:30 – koncert Paweł Ruszkowski z zespołem „Mój świecie! Przeboje nad Wisłą”
  • 13:30 – 14:15 – „Sztetl Fordon”, opowieść o historii społeczności Żydowskiej w Bydgoszczy i Fordonie połączona z pokazem archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zwiedzanie z przewodnikiem Damianem Amonem Rączka. Synagoga, ul. Przy Bożnicy. Partner projektu: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.
  • 14:30 – 14:50 – parada z bębnami wzdłuż Bulwarów Wiślanych kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łódź wikińska
  • 15:00 – 15:30 – Wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „IKONARY”. Spotkanie z autorem.
  • 15:30 – 16:30 – „IKONARY” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Jackiem Marczewskim (bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 15:00 – 17:00 – „Jarmark Żydowski” – m. in. szykowne kapelusze dla modnych Pań i dystyngowanych Panów, tylko dzisiaj w niebywale niskich cenach! O łaskawe poparcie prosi Szolem Alejchem” – spektakl plenerowy przy Synagodze
  • 16:30 – 17:30 – koncert zespołu Johnny’s Daughter
  • 17:30 – 18:00 – prezentacja albumu „Fordon nad Wisłą na pocztówce i zdjęciu 1893-1973”. Spotkanie z autorem Damianem Amonem Rączka
  • 18:00 – 19:00 – zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem
  • 18:00 – 19:00 – Rejs z uczestnikami flisu „Łączymy Polskę”. Spotkanie z Wiktorem Strumiłło – żeglarzem, autorem zdjęć lotniczych do filmu pt. „Do ostatniej kropli” (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 18:00 – 19:00 – Rejs krypą z hydroplanety – animacje edukacyjne dla dzieci. Spotkanie z Andrzejem Stańskim – pisarzem, żeglarzem, animatorem kultury, autorem książki pt. „Krypa z hydroplanety” (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 18:00 – 19:00 – „Statek poetów i pieśniarzy” – rejs połączony z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 18:00 – 19:00 – „Rejs z legendami pomorskimi” – animacje edukacyjne dla dzieci (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl). Partner projektu: Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • 18:00 – 19:00 – „IKONARY” – rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Jackiem Marczewskim (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
  • 18:00 – 19:15 – koncert zespołu Jemiayka
  • 19:15 – 19:35 – „Święto Trąbek”- spektakl plenerowy
  • 19:40 – 20:00 – Inscenizacja „Wiślane Wici”. Partner projektu: Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna „ByLOT”
  • 20:00 – 20:30 – uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły, przemówienia oficjalne, scena główna
  • 20:30 – 21:00 – nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, w świetle rac i pochodni, widowisko światło-woda-dźwięk
  • 20:30 – 21:00 – koncert Nameny Lala
  • 21:00 – 22:30 – koncert
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski