Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus znowu atakuje bydgoszczan

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W Kujawsko-Pomorskiem we wrześniu na grypę lub infekcje grypopodobne zachorowało blisko 6 tysięcy osób. Jest to o 5 tysięcy chorych więcej niż rok wcześniej.

W Kujawsko-Pomorskiem we wrześniu na grypę lub infekcje grypopodobne zachorowało blisko 6 tysięcy osób. Jest to o 5 tysięcy chorych więcej niż rok wcześniej.

<!** reklama>

W bydgoskich przychodniach odczuwalny jest wzrost liczby pacjentów, u których stwierdza się coraz częściej objawy wirusowych infekcji.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w tym tygodniu w Toruniu. W Zespole Szkół nr 5 tylko jednego dnia zachorowało aż 300 uczniów. To połowa wszystkich uczących się w tej placówce. Objawy (biegunka i wymioty) wskazywały na zatrucie pokarmowe lub grypę jelitową. To, czy chorobę wywołały rzeczywiście wirusy grypy, sprawdza Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu

Liczba chorych rośnie

Dane wojewódzkiego sanepidu w Bydgoszczy potwierdzają obserwacje - liczba zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne systematycznie wzrasta. We wrześniu odnotowano od 590 do 2273 przypadków zachorowań tygodniowo. Łącznie, objawy tego tylko zakażeń odnotowano u 5.612 osób. Jest to o 5 tysięcy więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

- W statystykach wykazujemy grypę (rozpoznaną klinicznie lub laboratoryjnie) oraz wszystkie rozpoznane klinicznie zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych spełniające określone kryteria - wyjaśnia Krystyna Błażejewska, p.o. rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Do kryteriów tych zalicza się, między innymi, nagłe wystąpienie gorączki lub stanu podgorączkowego, złe samopoczucie, ból głowy, bóle mięśniowe, kaszel, ból gardła, duszności.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od września do końca kwietnia, a szczyt zachorowań przypada od stycznia do marca.

Szczepienie uszlachetnia

Jak się zabezpieczyć przed wirusem grypy? Przypomnijmy, że na rynku dostępna jest szczepionka przeciwko grypie. - Najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu epidemicznego - radzi Krystyna Błażejewska. - Wysoki stopień zmienności wirusów sprawia, że szczepienie musi być powtarzane każdego roku. Nawet jednorazowe podanie szczepionki korzystnie wpływa na organizm, wzmacniając jego odporność. Często mówi się, że szczepionki „uszlachetniają” organizm człowieka.

Szczepienie zapobiega zachorowaniu na grypę u od 70 do 90 proc. dzieci i dorosłych powyżej 65 roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!