https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiersze i kreacje

Jedoosobowy spektakl „Raport z oblężonego miasta” powstał na podstawie wierszy autora „Pana Cogito”. W monodramie gra Krzysztof Globisz.

Jedoosobowy spektakl „Raport z oblężonego miasta” powstał na podstawie wierszy autora „Pana Cogito”. W monodramie gra Krzysztof Globisz.

<!** Image 2 align=right alt="Image 70466" sub="Krzysztof Globisz przed plakatem filmu „Ryś”, w którym także zagrał / Fot. Andrzej Szilagyi/mwmedia">Aktora mogliśmy niedawno oglądać w firmie Doroty Kędzierzawskiej „Pora umierać”. Jest wykładowcą i dziekanem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował w „Ameryce” wg Kafki w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Twierdzi, że teatrowi zawdzięcza 90 procent swoich zawodowych umiejętności, a reszta to zasługa pedagogów.

Burmistrz i anioł

To Andrzej Wajda odkrył w Krzysztofie Globiszu aktora filmowego. W 1980 roku zobaczyliśmy go w serialu telewizyjnym „Z biegiem lat, z biegiem dni...”. Dwa lata później znów pracował pod kierownictwem Wajdy na planie „Dantona”. Decydującą dla dalszej filmowej kariery Krysztofa Globisza była rola adwokata w „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Pamiętną kreację stworzył w „Aniele w Krakowie” Artura Więcka. Był Burmistrzem w „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. Dorobek filmowy aktora to bardzo wiele ról.

Nie wstając z krzesła

Premiera „Raportu z oblężonego miasta” odbyła się pięć lat temu w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta.

<!** reklama>- Nie wstając z krzesła krakowski aktor dał pokaz bogatego scenicznego rzemiosła, grając głosem, gestem, spojrzeniem, twarzą. Z wiersza na wiersz następowała nowa aktorska kreacja - twierdził polonista Wojciech Czaplewski. - W tekstach przemawiają wyraziste postacie z mitów i historii, takie, jak morderca Damastes, cezar Klaudiusz czy rzymski prokonsul. Tu wolno grać, pod warunkiem szczerości i zaangażowania, bez których słowa poezji tracą wiarygodność.

Toruń jest szczególnym miastem dla Zbigniew Herberta. Poeta przez pewien czas studiował w nim na UMK. W Toruniu organizowany jest także Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O liść konwalii”, którego patronem jest Zbigniew Herbert, a w 1997 roku kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego postanowił wyróżnić jego twórczość.

O Herbercie z jego krewnym

To nie koniec atrakcji przewidzianych na poniedziałek. Wszyscy, którzy wybiorą się do Dworu Artusa na monodram „Raport z oblężonego miasta” , po jego zakończeniu będą mogli porozmawiać z siostrzeńcem słynnego poety - Rafałem Żebrowskim.

Gdzie, kiedy, po ile?

  • Poniedziałek, 10 grudnia, Sala Wielka Dworu Artusa w Toruniu, godz. 18.
  • Bilety po 10 złotych.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski