W publikacji znalazły się wiersze 46 autorów z całego kraju, w tym z powiatu żnińskiego. Tematem przewodnim była miedza. Najmłodszy poeta miał 12 lat.
<!** Image 2 align=none alt="Image 153435" sub="Sławomir Chojnacki odbiera nagrodę za wiersz „Moja Alma Mater”. / Fot. Maria Warda">Ceremonia wręczenia nagród oraz debiut tomiku „Na miedzy klęknę” miały uroczystą oprawę. Uczestniczył w niej, między innymi, Michał Pęziak, burmistrz Barcina. Rangę wydarzenia podkreślała niecodzienna architektura sali rotundowej Pałacu w Lubostroniu. - Godna oprawa dla poezji, opiewającej przyrodę - mówił z rozmarzeniem jeden z uczestników z Poznania.
<!** reklama>Miejsce wybrała Janina Drążek, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego z Barcina, dzięki której organizacja działa tak prężnie. Dodatkową atrakcją był recital poetycki artystki Romy Warmus.
<!** Image 3 align=right alt="Image 153435" sub="Całość uświetnił recital Romy Warmus ">Poziom wierszy wysoko ocenił recenzent Jarosław Sułkowski. - Poeci zmierzyli się tematem trudnym i chyba udało im się ujarzmić miedzę - podkreślił Jarosław Sułkowski. - Wydawałoby się, że będzie tu wiele patosu, bo materiał skłania ku temu. Okazało się jednak, że wszyscy z pokorą podeszli do przyrody i poezji. Wokół miedzy pojawiło się wiele tematów, w tym tragedia w Smoleńsku, co daje wyjątkową wymowę, bo dziś mamy 10 lipca (tego dnia odbyła się uroczystość w Lubostroniu, przyp. redakcji). Czytając kolejne wiersze dochodzimy do przekonania, że warto obcować z poezją ekologiczną, ukazującą świat piękny i bardzo różny.
Jarosław Sułkowski zwrócił, między innymi, uwagę na wiersze Małgorzaty Pietrzykowskiej, tegorocznej maturzystki ze Żnina, która niedawno była bohaterką naszego wywiadu. Jej wiersze „Ku przyszłości” i „Fizyka uczuć” znalazły się w XI tomiku Antologii Poezji Ekologicznej „Na miedzy klęknę”. Ich autorka otrzymała wyróżnienie w kategorii „Młody Twórca”. - Takich tekstów nie da się czytać tak po prostu, nieraz nie da się ich nawet odczytać, mowa jest bowiem o poezji trudnych sytuacji lirycznych - mówił Jarosław Sułkowski.
W tomiku znalazły się także, między innymi, wiersze: barcińskiej poetki Jadwigi Stróżykiewicz, Joanny Chmielewskiej z Janowca Wielkopolskiego, Sławomira Chojnackiego ze Żnina, Eugeniusza Koźmińskiego z Barcina i Teresy Brauer z Kruszwicy. Autorką ilustracji i projektu okładki jest Ludwika Adamczyk.
- Gatunek poezji ekologicznej pojawił się po raz pierwszy dzięki stowarzyszeniu z Barcina - stwierdził Zenon Flejter, członek Stowarzyszenia Ekologicznego. - Wcześniej o znaczeniu przyrody w takiej poetycznej formie, mówił święty Franciszek, który rozmawiał ze swoim przyjacielem wilkiem. O przyrodzie należy mówić i przypominać, że w obecnych czasach to nie przyroda, a człowiek znalazł się na krawędzi.
Jadwiga Drążek cieszy się z wydania antologii, ale już myśli o kolejnych publikacjach. - Pracujemy nad wydaniem książki „Krajobrazy Pałuckich Wapieni”. Dziękuję sponsorom, dzięki którym możliwa jest realizacja naszych zamierzeń.