https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki honor dla"¦ Turnaua

Renata Napierkowska
Piosenki, w których Grzegorz Turnau wspomina o Inowrocławiu, przyniosły mu tytuł Honorowego Obywatela. Zdaniem kapituły, bardziej mu się on należał niż księdzu Tadeuszowi Kościelnemu.

Piosenki, w których Grzegorz Turnau wspomina o Inowrocławiu, przyniosły mu tytuł Honorowego Obywatela. Zdaniem kapituły, bardziej mu się on należał niż księdzu Tadeuszowi Kościelnemu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 177778" sub="Krakowski piosenkarz Grzegorz Turnau był kandydatem zaproponowanym przez Inowrocławskie Towarzystwo „Pro Arte”. Jego „rywala” do tytułu – księdza Tadeusza Kościelnego – nominowała Rada Parafialna Fot. Jarosław Hejenkowski">– Jestem zszokowany. Turnau tylko reklamuje się u nas za grube pieniądze, a ksiądz Tadeusz spędził tu 43 lata i służył temu miastu. Brakuje mi słów. Mogę tylko stwierdzić ze smutkiem, że opcja prezydencka zwyciężyła – mówił Alojzy Cykulski, przewodniczący Rady Duszpasterskiej przy inowrocławskiej bazylice, na wieść o werdykcie kapituły konkursowej.

To właśnie rada parafialna była jednym z wnioskodawców, by uhonorować byłego proboszcza Bazyliki Mniejszej Imienia Najświętszej Marii Panny tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Drugim kandydatem, zaproponowanym przez Inowrocławskie Towarzystwo „Pro Arte”, był krakowski pieśniarz Grzegorz Turnau, który w dzieciństwie bywał w Inowrocławiu na wakacjach u krewnych, a teraz od kilku lat obchodzi hucznie symboliczne urodziny koncertując w Solankach.

Nie mogli się zdecydować

Kapituła, która w środę obradowała w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Inowrocławia, zdecydowała jednak, że należy się on Grzegorzowi Turnauowi. W komisji zasiadało dwunastu radnych: przewodniczący Tomasz Marcinkowski, Halina Peta, Magdalena Łośko, Grażyna Dziubich, Magdalena Waloch, Janusz Radzikowski, Grzegorz Kaczmarek, Waldemar Wąśniewski, Maciej Szota, Henryk Procek, Rafał Lewandowski i Zbigniew Zygora.

Dyskusja trwała długo i radni kilkakrotnie podchodzili do głosowania, bo część z nich nie mogła się zdecydować, na kogo ma oddać głos. Za Turnauem podniosło rękę ośmiu członków kapituły, za księdzem Kościelnym dwóch: Maciej Szota i Rafał Lewandowski.

<!** reklama>– Każdy z radnych sam dokonał wyboru. Nikt nie deprecjonuje osiągnięć księdza Kościelnego, ale radni uznali, że tytuł należy się Grzegorzowi Turnauowi. Zaważyło to, że promuje nasze miasto, chociaż nie musi tego robić. Wydał płytę z piosenkami o Inowrocławiu, a na jego koncerty przyjeżdżają ludzie z różnych stron kraju – podkreśla zasługi krakowskiego piosenkarza Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Żeby się artysta nie obraził

Radni zasiadający w tym gronie, których poprosiliśmy o komentarz, nie chcą się publicznie wypowiadać. Nieoficjalnie jednak dają upust swojemu niezadowoleniu i rozczarowaniu.

– Po co robić sobie wrogów? Byłem za księdzem Kościelnym, bo zabytek klasy zerowej doprowadził do świetności i wyniósł go do rangi bazyliki. Większość była jednak za Turnauem, bo wypadało na niego oddać głos, gdyż pewnie by się obraził, gdyby przeszedł jednym głosem, albo przegrał. Zagłosowałem więc tak jak większość, ale nie bardzo podoba mi się ten wybór – mówi jeden z rajców.

– Turnau promuje Inowrocław za grubą kasę, w końcu prawie 200 tysięcy z nieba nie spada, więc mam wątpliwości, co do tego wyboru – przyznaje kolejny nasz rozmówca, zastrzegając, żeby nie publikować jego nazwiska.

O tym, czy Grzegorz Turnau zostanie Honorowym Obywatelem Miasta ostatecznie zadecyduje Rada Miejska Inowrocławia na najbliższej sesji.

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Wielki honor dla"¦ Turnaua
ś
światowid
to są bezwstydne kpiny z poważnych spraw. W ocenie nie liczy się obiektywizm, ani dokonane dzieła trwałe dla miasta z których korzystamy każdego dnia, ani prawda, ani opinia większości ludu inowrocławskiego, tylko subiektywna prywata. No tak, teraz nawet pociągi omijają taki Inowrocław. Do Krakowa kiedyś jechało się w 5 godzin 18 minut, teraz 13 godzin. Coraz więcej złośliwości w tym mieście, za to coraz mniej honoru, prawdy, poszanowania. Historia to jeszcze oceni......
m
młody
przemyślcie, warto
p
prostylud
ks.kanonika Tadeusza Kościelnego przeciwstawić śpiewkom-wspominkom Tournaua ? Jaki wynik ? Pamiętajcie, że młodzi uczą się tych nowych niby postępowych, ale bez honoru wartości PRAWDY od rajców.
l
leń
... to mi pasuje nazwać - łatwa dewiza życiowa wysuwających kandydaturę śpiewaka. Można ślizgać się .... i takie piosneczki - wspominki (nawet największego piosenkarza) przeciwstawiać z wielkimi dokonaniami kanonika ks. Tadeusza Kościelnego, widzialnymi w naszym Inowrocławiu nieustannie w dzień i w nocy ????? Jaką korzyść ma Inowrocław każdego dnia z Turnaua, a jaką ma z dokonań kustosza bazyliki, księdza Kanonika Tadeusza Kościelnego.
l
leń
za 2 lub 3 piosenki honory ??? hmmmmm... to mi pasuje jako łatwa dewiza życiowa wysuwających kandydaturę śpiewaka. Można ślizgać się .... i takie piosneczki - wspominki przeciwstawiać z wielkimi dokonaniami kanonika ks. Tadeusza Kościelnego, widzialnymi w naszym Inowrocławiu nieustannie w dzień i w nocy ?????
G
Gość
W naszym kraju jest modne wspaniałych kapłanów nie doceniać - tu też modne są układy.Najwyższa nagroda dla Ciebie Księże kanoniku jest OCENA LUDZI - JEST NAJWYŻSZÄ„ NAGRODÄ„ ! Kiedy byłam bardzo zmęczona tym ciągłym śpiewaniem w chórze, te ciągłe próby - powiedziałam już koniec.Wtedy schodząc z kolejnej Mszy św. w Bazylice bydgoskiej w tłumie miałam wyciągniętą rękę by mnie tłum ludzi nie
zgniótł jaka starsza Pani pocałowała mą rękę - nie zapomnę tego nigdy ! - powiedziałam, że dla takich wiernych trzeba śpiewać bez względu na ilość ludzi -
- spamiętajcie chórzyści .Dziś jestem tak jak ten ksiądz niedowartościowana zwłaszcza przez swoją parafię zwane Sanktuarium .
G
Gość
kustosz bazyliki ks. kanonik Tadeusz Kościelny 43 lata służył inowrocławskiemu społeczeństwu nie tylko jako kapłan, proboszcz, ale także wspaniały organizator, bo pozostawił wielkie trwałe dzieła dla Inowrocławia - odbudowana z ruin romańska świątynia wyniesiona do godności bazyliki, najładniejsza kaplica cmentarna i cmentarz, dom parafialny, nowy w stylu średniowiecznym parking, prace przy świątyni zawsze pod nadzorem konserwatora, jedyna w Polsce świątynia, która na wzór włoskich świątyń ma w prezbiterium złoty krzyż romański, ufundował nowe organy firmy Dariusz Zych, które we wrześniu 2010 były poświęcone przez Bpa Bogdana Wojtusia, a przypadło to wydarzenie w 10 rocznicę koronacji cudownej figury z XIV Madonny Uśmiechniętej i Dzieciątka Jezus. Msze święte w tej świątyni były wielokrotnie transmitowane przez różne ośrodki telewizyjne, a szczególnie promocyjne znaczenie dla Inowrocławia miały transmisje z tych uroczystości na świat, przez TVP Polonia. Jako proboszcz współpracował z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy, która wykonywała przez wiele lat w tej świątyni liczne koncerty; odbywały się tu też koncerty Inowrocławskich Festiwali Organowych czy Dni Kultury Chrześcijańskiej. Ks. Tadeusz zapraszał uznane zespoły muzyczne jak m.in. chór S. Stuligrosza Poznańskie Słowiki czy chór Jerzego Kurczewskiego. Również niedzielna liturgia muzyczna była sprawowana na wysokim poziomie przez działający w latach 1981 do czerwca 2011 zespół liturgiczny Cantate Deo. Często koncertował w bazylice także znany chór Inovroclaviensis z MDK działający pod powiatem inowrocławskim. Mógłbym przytaczać jeszcze wiele innych zasług tego niestrudzonego kapłana, ale czas na podziękowanie od nas parafian i sympatyków świątyni. Ks. kanoniku dziękujemy za ten trud poświęcenia nam swego życia dla nas W CIENIU BAZYLIKI INOWROCŁAWSKIEJ, szczęść Boże i samych przyjaznych ludzi na dalsze lata na emeryturze.
s
senior
w naszej inowrocławskiej bazylice. Lubiłem z rodziną na nich bywać.
c
chórzysta z 8
zaproszony przez kustosza ks. kanonika Tadeusza Kościelnego. Byłem na tym koncercie chyba w 1985
`~~
Tych, co mają wątpliwości, czy ks. kościelnemu należy się ten tytuł odsyłam do artykułu w Expressie pod takim właśnie tytułem: cale zycie w cieniu bazyliki. Wiadomo, że Ks. koscielny sprzeciwiał się Brejzie choćby w sprawie przykoscielnego cmentarza, wieę głosami radnych został ukarany , a Turnau wyniesiony do godności honorowego, wstyd poruta żenada !!!
g
gold
- Jest siedem bazylik większych, w tym pięć w Rzymie: św. Jana Chrzciciela na Lateranie (1), Matki Bożej Większej (2), św. Piotra na Watykanie (3), św. Pawła za Murami (4), św. Wawrzyńca (5) i dwie w Asyżu: św. Franciszka (6) i NMP od Aniołów (7). Pozostałe bazyliki to bazyliki mniejsze rozsiane po całym świecie, jest ich 1482.
- Tytuł bazyliki mniejszej nadaje papież kościołom wyróżniającym się pod względem architektonicznym i historycznym, a przede wszystkim pod względem wyjątkowego kultu religijnego.
- Słowo bazylika ma dwa znaczenia: pierwsze znaczenie to forma architektoniczna, drugie to godność kościelna nadawana przez papieża.
v
vox
inowrocławską, jego czyny są wielkie dla miasta i trwały ponad 43 lata, bo wtedy prace te zaczął na początku już z kanonikiem ks. Romanem Zientarskim, także Honorowym Obywatelem Inowrocławia.
B
Berry
~bystreoko napisal(a):
----------------------

> obcym, za powiedziane słowo Inowrocław hojnie płacą. Zaś za potomne dzieła swoich nie nagradzają. Jakby nie patrzył doprowadzili do ośmieszenia honoru każdego z tych kandydatów.
Dobrze powiedziane! :)
Lubię piosenki Grzegorza Turnau'a - często goszczą w moim domu, a o to chodzi przecież artyście. Popieram inicjatywę goszczenia artysty w Inowrocłwiu,( bywam na każdym jego koncecie) i nie jestem zszokowana jego (niby wysokimi) honorariami. To jest dla mnie nomalna sprawa. Porównywanie zasług ks. Kościelniaka w sferze dokonań w mieście nie da sie porównać z bardowaniem Grzesia Turnau'a na solannowych biesiadach w Inie. Zdecydowanie ks. Kościelny zasłużyl sobie na miano Honorowego Obywatela Inowrocławia - dlatego zdziwiona jestem decyzją Rajców. No ale coż... jacy rajcy tacy honorowi obywatele... szkoda.
z
zniesmaczony
Po prostu ręce opadają !
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski