Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020 inna niż zwykle. Zobacz, czy brak wizyty w kościele będzie grzechem

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Aktualne obostrzenia mówią o opuszczaniu domu tylko w koniecznych sprawach takich jak praca, najpotrzebniejsze zakupy w sklepie czy aptece, wyprowadzenie psa. Problemem dla wierzących może być więc uczestnictwo w spowiedzi świętej.
Aktualne obostrzenia mówią o opuszczaniu domu tylko w koniecznych sprawach takich jak praca, najpotrzebniejsze zakupy w sklepie czy aptece, wyprowadzenie psa. Problemem dla wierzących może być więc uczestnictwo w spowiedzi świętej. Piotr Warczak
Wielkanoc 2020 będzie inna niż zwykle. Ale to nie oznacza, że będzie uboższa w przeżywanie. Czy trzeba będzie iść do kościoła?

Z powodu koronawirusa nie mogę pójść na mszę. Czy to grzech? To pytanie pojawia się w wielu polskich domach od co najmniej 3 tygodni, kiedy dostęp do świątyń i gromadzenie się w nich zostało mocno ograniczone. Praktykujący katolicy zastanawiają się nad podstawowymi rzeczami: czy msza online jest wystarczająca? Co z przyjmowaniem komunii świętej?

Ksiądz Marcin Cytrycki odpowiada krótko „Msza online, telewizyjna czy radiowa to nie grzech. Na dzień dzisiejszy wszyscy księża biskupi wydali dyspensę, która zwalnia z obowiązku bycia na mszy świętej niedzielnej."

Aktualne obostrzenia mówią o opuszczaniu domu tylko w koniecznych sprawach takich jak praca, najpotrzebniejsze zakupy w sklepie czy aptece, wyprowadzenie psa. Problemem dla wierzących może być więc uczestnictwo w spowiedzi świętej.

Zobacz także: Spowiedź wielkanocna w czasach koronawirusa. Kościół proponuje takie rozwiązania [lista]

Spowiedź w czasach koronawirusa

Prymas Polski abp Wojciech Polak prosi wiernych, aby w obecnym czasie wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystąpienie do spowiedzi wielkanocnej.

Zgodnie z decyzją abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski, dyżury spowiednicze w parafiach muszą się odbywać z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności i z uwzględnieniem zarządzeń władz państwowych.

Abp Wojciech Polak przypomina, że na wypełnienie przykazania kościelnego, dotyczącego przyjęcia komunii św. w okresie Wielkanocy jest czas do 7 czerwca, czyli do uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Episkopat przypomina, że jeśli zachodzi do sytuacji, w której nie ma możliwości odbycia spowiedzi i są ku temu poważne racje, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski. Na czym akt ten polega? Musi on w sobie zawierać zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe.

Masz więcej pytań do księdza dotyczących obecnej sytuacji? Kliknij poniżej.

Koronawirus: pytania i odpowiedzi
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc 2020 inna niż zwykle. Zobacz, czy brak wizyty w kościele będzie grzechem - Gazeta Pomorska