Zaczęło się od „uciętej” nogi i kolejowych torów. Jemu mało było wrażeń i postanowił iść za ciosem. I zaszedł daleko.
<!** Image 2 align=right alt="Image 147019" sub="Patryk Wolski (stoi) zadebiutował na srebrnym ekranie w „Klubie Szalonych Dziewic” - serialu emitowanym w stacji TVN we wtorki o 21.30 Fot. TVN / Eastnews">Patryk Wolski. Mówią o nim „ten od Dżentelmenów”, bo kalendarzem z największymi przystojniakami ekranu dał się poznać w całej Polsce. Ale to tylko czubek góry lodowej poczynań młodego bydgoszczanina. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie realizuje się zawodowo. Od kilku tygodni pełni też funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego PCK.
Sercem bydgoszczanin
W organizacji działa od 10 lat, zaczynał, oczywiście, w Bydgoszczy. - Podczas mistrzostw udzielania pierwszej pomocy potrzebni byli pozoranci, zgłosiłem się. Miałem wtedy 15 lat. Byłem ofiarą zainscenizowanego wypadku, leżałem na torach kolejowych, amputowano mi nogę - wspomina. Wtedy Patryk Wolski załapał bakcyla, poznał niebanalnych ludzi i postanowił dać innym coś od siebie. Zaczynał, jak wszyscy, od wolontariatu i kwest. Potem szkolił młodszych kolegów, następnie koordynował pracę wolontariuszy. W wieku 21 lat został wybrany do Zarządu Okręgowego PCK w Bydgoszczy. - Podczas ćwiczeń był tak realistycznie ucharakteryzowany, że przestraszyłam się, że naprawdę nie ma nogi! - wspomina pierwsze spotkanie Elżbieta Marcinkowska, specjalistka ds. młodzieżowych, promocji zdrowia i szkoleń ZO PCK w Bydgoszczy. Ona i Maria Kapuścińska, specjalistka ds. opieki i pomocy socjalnej ZO PCK w Bydgoszczy, przez Patryka określane są jako dwie mamuśki. Młody wiceprezes podkreśla, że właśnie pani Ela jest matką projektu „Stop bosym stopom”, w ramach którego cztery lata temu wydany został pierwszy kalendarz „Dżentelmeni” z wizerunkami przystojniaków z pierwszych stron gazet.
<!** reklama>- Powiedział, że ma pomysł, tylko nie wie, na co przeznaczyć pieniądze. Odpowiedziałam: na buty. Widziałam już dzieci w zbyt dużym obuwiu, albo zbyt małym, dzieci chodzące zimą w letnich butach - mówi Elżbieta Marcinkowska, autorka akcji, którą ostatecznie firmuje hasło „Stop bosym stopom”. Nikt nie spodziewał się sukcesu, na propozycje chłopaka z Bydgoszczy odpowiedziały początkowo dwie gwiazdy. Potem do działań przyłączył się Olivier Janiak. Logistyką i realizacją nadal zajmują się bydgoski oddział PCK i Maria Kapuścińska.
Patryk Wolski, magister ekonomii na UMK, po pierwszej edycji kalendarza rozpoczął pracę przy projekcie „Plaża” stacji TVN - objazdowej akcji wakacyjnej, gdzie pełnił rolę barmana i organizatora imprez dla władz miast, w których stacja gościła.
Przygoda z telewizją
Z telewizją związał się na dłużej: najpierw był asystentem zespołu w biurze reklamy stacji, potem młodszym specjalistą, obecnie jest specjalistą promocji i współpracy sprzedaży Biura Reklamy Grupy TVN. Wypatrzeć można go też na ekranie - kelner Patryk pojawił się w 1. odcinku „Klubu Szalonych Dziewic” (reż. Robert Wichrowski, również bydgoszczanin), podobno nie zabraknie go w kolejnych odcinkach serialu. Jak widać, kariera nabiera tempa. On, pytany o plany na przyszłość, odpowiada: - Rozwinąć działalność PCK, wiele jeszcze przed nami.
Czy bydgoszczanie nie boją się, że stolica zepsuje pana Patryka? - Jest taki, jaki był - nadal ma swoje specyficzne poczucie humoru - mówi Maria Kapuścińska. - I wyprzystojniał - dodają wolontariuszki.