W osielsku trwa dyskusja o przeznaczeniu terenu o powierzchni 4 ha, który jest położony przy ulicy Kwiatowej. To grunty dawnie użytkowane przez Akademię Techniczno-Rolniczą (obecnie Politechnika Bydgoska), a później kupione przez firmę deweloperską AWZ z Bydgoszczy.
W październiku 2023 roku Urząd Gminy Osielsko opublikował do wglądu w ramach konsultacji społecznych projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To konsekwencja sprzeciwu mieszkańców, którzy obawiają się, że inwestor wzniesie w sąsiedztwie ich domów zabudowę wielorodzinną.
Rozbieżności w nowym projekcie planu miejscowego
Nowy projekt już jednak budzi kontrowersje. Dotyczą one, między innymi nieuwzględnienia uwag, jakie wniósł (po naciskach mieszkańców i radnych) wójt Osielska, Wojciech Sypniewski. To między innymi określenie, że z rzeczonego terenu będzie można wydzielić działki o powierzchni nie mniejszej niż 800 m kwadratowych (w zarządzeniu wójt wskazał 1000 m) oraz wskaźnik "intensywności zabudowy", który zgodnie z zarządzeniem wójta miał wynieść 01-04, a w projekcie zaproponowano 09.
Co do podziału powierzchni (wspomniane 1000 m kwadratowych), wójt Sypniewski wskazywał, że ma to zapobiec "nadmiernej intensywności zabudowy i jest bezpośrednim uwzględnieniem" uwag zgłaszanych przez mieszkańców.
- Konsultacje to zaledwie początek drogi do przyjęcia planu - zauważa radny Osielska, Przemysław Ziętara. - Można założyć, że zostanie uchwalony dopiero w przyszłej kadencji rady gminy.
To już trzecia próba przyjęcia planu miejscowego dla terenu przy ulicy Kwiatowej. Poprzedni projekt planu upadł w styczniu 2023 roku. A i tak był zmieniony względem wcześniejszej propozycji. Inwestorowi zależało, by można na zakupionym terenie można było wznosić budynki o wysokości do 12 metrów, czyli mogące mieścić cztery kondygnacje, co mieszkańcy jednoznacznie rozumieli jako "bloki".
Jeszcze w 2021 roku, kiedy po raz pierwszy podjęto próbę uchwalenia planu miejscowego, nowy właściciel zaznaczał: "Działkę przy ul. Kwiatowej właściciele spółki nabyli ok. 10 lat temu, zanim większość z sąsiadów pobudowała swoje domy. Nigdy nie oprotestowywali sąsiedniej zabudowy, uznając to jako naturalny rozwój gminy".
- Nieruchomość przy ul. Kwiatowej w Osielsku ma powierzchnię aż 4 hektary. Taki obszar pozwala na stworzenie kameralnej zabudowy wielorodzinnej, z dużymi przestrzeniami pomiędzy budynkami i bardzo dużą ilością zieleni - mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu firmy AWZ, właściciela terenu.
- Obecnie analizowane są przez naszą spółkę jedynie możliwości zabudowy działki pod kątem niskiej zabudowy wielorodzinnej, bez konkretnych harmonogramów realizacyjnych.
Inwestor nie rozumie, dlaczego to właśnie miejsce - jak podnoszą mieszkańcy - miałoby znacząco zmienić charakter gminy Osielsko, podczas gdy w gminie takich inwestycji powstaje obecnie co najmniej kilkanaście.
- To nieruchomość bardzo dobrze usytuowana do mieszkania, z dobrą komunikacją i rozbudowaną infrastrukturą - mówi Wydrzyńska. - Niemniej jednak, w najbliższych miesiącach nie planujemy rozpoczynać tej budowy, gdyż skupiamy się na najważniejszej w mieście inwestycji „Nowy Port” naprzeciwko Opery Nova.
