Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warownia w Myślęcinku?

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Rekonstrukcje historyczne stają się coraz popularniejsze. Rośnie liczba chętnych do zabawy w rycerzy oraz obserwatorów tego rodzaju widowisk.

Rekonstrukcje historyczne stają się coraz popularniejsze. Rośnie liczba chętnych do zabawy w rycerzy oraz obserwatorów tego rodzaju widowisk.

<!** Image 2 alt="Image 163860" sub="Budowa efektownej wieży w Myślęcinku ma rozpocząć się już wiosną. Wizualizacja: Fundacja Zamku Bydgoskiego">

Niedawno swoje siły postanowiły połączyć trzy bydgoskie bractwa rycerskie: Kompania Janusza Brzozogłowego, Bractwo Rycerskie Kasztelanii Bydgoskiej i Bydgoskie Bractwo Rycerskie św. Marcina. Założyły one Fundację Zamku Bydgoskiego.

- Zdajemy sobie sprawę, że odbudowa zamku w naszym mieście to sprawa całkowicie nierealna - mówi prezes fundacji Michał Pawlak. - Chcielibyśmy jednak w jakiś sposób nawiązać do jego istnienia. Dlatego proponujemy budowę skansenu, a raczej późnośredniowiecznej warowni. Będzie to nawiązanie do okresu późnego średniowiecza (XIV-XV wiek), kiedy Bydgoszcz była ważnym ośrodkiem gospodarczym i militarnym Królestwa Polskiego. Głównym elementem skansenu ma być czterokondygnacyjna, 13-metrowa wieża rycerska na stożkowatym nasypie o średnicy około 40 metrów, jakie często wówczas stawiano.

<!** reklama>Zdaniem archeologa Roberta Grochowskiego tego typu wież istniało sporo w naszych okolicach. Jedna z nich znajdowała się w Plemiętach pod Grudziądzem. Inna prawdopodobnie istniała w Ostromecku, a może także w Fordonie. Podobna wieża znajduje się na jednej z najstarszych pieczęci Bydgoszczy, opatrzonej napisem „S Civitatis Bidgoscse” i pochodzącej z 1362 roku.

Poza wieżą za efektowną palisadą znaleźć się mają zabudowania rzemieślniczo-mieszkalne, wykonane według technik budowy stosowanych w późnym średniowieczu. Mają one zostać pokryte strzechą lub gontem. Tam będą mogły być organizowane pokazy średniowiecznych prac rzemieślniczych i... kulinarnych. Szczególne zainteresowanie powinny wywołać zrekonstruowane machiny oblężnicze oraz sprzęty bojowe - wóz husycki, taran, trebusz czy bombarda. W zamyśle członków fundacji obóz ten tętnić ma życiem od kwietnia do października. Tam właśnie odbywać się mają różne inscenizacje, w tym doroczna (organizowana od 2008 roku), która odtwarza oblężenie zamku bydgoskiego w 1409 roku.

- Na zachodzie Europy tego typu skanseny funkcjonują już od wielu lat, np. w Niemczech, Danii czy Holandii. Cieszą się wielką popularnością - dodaje Michał Pawlak. - Pojawiły się także w Polsce, na przyklad skansen wikingów w Warszawie.

Obóz stanąć ma w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku na półwyspie. Będzie to znakomite uzupełnienie już istniejących atrakcji parku. Ma być tak wkomponowany w otoczenie, by harmonizował z przyrodniczo-krajobrazowymi walorami całości. Pierwsze uzgodnienia już zapadły, a na wiosnę rozpocznie się budowa.

- Będziemy zadowoleni, jeśli uda się w tym roku zbudować ogrodzenie, czyli drewnianą palisadę - mówi prezes Michał Pawlak. - W przyszłości zastąpi ją kamienny mur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!