Tego lata bydgoszczanie nie wykąpią się już na „Astorii”. - Kryta pływalnia będzie czynna tylko do 30 czerwca - mówi Dariusz Białkowski, kierownik obiektów sportowych Astoria. - Do tego czasu mogą z niej korzystać wyłącznie osoby, które potrafią dobrze pływać. Ten basen zresztą nigdy nie był udostępniany w celach rekreacyjnych, bo jest zbyt głęboki i nie wolno nam było wpuszczać tu dzieci poniżej 13. roku życia. W tym roku nie uruchomimy już basenu letniego, z którego korzystało wielu mieszkańców.
Astoria w Bydgoszczy - rozwiązują umowy
Aktualnie kompleks sportowy „Astoria” jest wygaszany. Rozwiązywane są umowy z pracownikami i firmami, które tu działają.
- Pływacy, koszykarze, pięściarze, którzy u nas trenowali, przenieśli się już w inne miejsca, a dla kajakarzy przygotujemy tymczasowe miejsce do treningów na wysokości basenów letnich - informuje Dariusz Białkowski.
Dach się sypie
Obiekt przy ul. Królowej Jadwigi powstał w 1962 roku, a jego obecny stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.
PRZECZYTAJ:Sentyment do Astorii [DZIEŃ DOBRY]
- Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie zezwolił nam na eksploatację - mówi Dariusz Bednarek, wiceprezes Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, który zarządza obiektem. - Niedawno w pompowni znajdującej się pod trybuną basenu letniego, zapadła się część dachu.
Teren został zabezpieczony, ale ze względów bezpieczeństwa nie możemy tam nikogo wpuszczać. Poza tym uruchamianie basenów jest też niemożliwe z innego względu. Urządzenia uzdatniające wodę są przestarzałe.
Musielibyśmy wymienić rury czy filtry, a w sytuacji, gdy czeka nas gruntowna modernizacja nie ma to sensu, bo byłoby to nieekonomiczne. Na dodatek z początkiem roku zaostrzyły się przepisy dotyczące jakości wody w basenach, które weszły w życie w połowie czerwca. Obecny obiekt nie spełniałby norm przewidzianych w ustawie, więc i tak nie dostalibyśmy zgody sanepidu. Już w ubiegłym roku utrzymanie wody w odpowiednim stanie było bardzo kosztowne.
Astoria w Bydgoszczy - basen olimpijski
Opracowany projekt rewitalizacji zakłada przekształcenie „Astorii” w obiekt typowo pływacki. - Powstanie tu basen olimpijski o długości 50 metrów - mówi Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Takiego nie ma w naszym mieście, ale też w województwie pomorskim. Najbliższy znajduje się w Poznaniu.
Jako inwestycja o szczególnym znaczeniu dla regionu, może uzyskać 50-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. I o te pieniądze się ubiegamy.
Zadanie zostało już wpisane do wieloletniego planu inwestycyjnego resortu sportu. Gdy otrzymamy środki na ten cel, możliwe będzie rozpoczęcie prac.
Ponadto powstanie tu hala rozgrzewkowa o powierzchni 167 mkw., sale fitness i siłownia. Wszystkie dotychczasowe budynki „Astorii” zostaną wyburzone. Pozostanie tylko niecka dużego basenu zewnętrznego. Trwają prace przygotowawcze. Została podpisana umowa na przeniesienie trafostacji poza budynek przeznaczony do rozbiórki. Prace rozbiórkowe powinny ruszyć pod koniec roku.
Szacunkowy koszt budowy basenu olimpijskiego to około 100 mln zł. W budżecie miasta na 2016 r. zarezerwowano na ten cel milion zł. Wstępnie same prace budowlane mogą potrwać około 2,5 roku.
