Publikacja "The Wisdom of Psychopats" pojawiła się nakładem Scientific American. W niej naukowiec James Fallon, człowiek, który nigdy nie miał problemów ani z prawem, ani nie był notowany na policji, szczęśliwy mąż i ojciec trojga dzieci, zawarł wyniki badań nad psychopatycznymi osobowościami i powiązał je z rynkiem pracy. Fallon określił, w jakich zawodach spełniają się psychopaci i w jakich branżach jest największy odsetek psychopatów. Jednocześnie przedstawił zawody, w których jest najmniej psychopatów - na tej liście znalazły się takie profesje, jak nauczyciele, rzemieślnicy, pielęgniarki, styliści, terapeuci... Jak czytamy, najmniej psychopatów spotkać można w tych zawodach, które wymagają stałego kontaktu z innymi ludźmi, a jednocześnie pracownicy nie mają dużej władzy.
W jakich zawodach jest najwięcej psychopatów? Oto lista profesji od 10 do 1. Sprawdź, czy Twoja branża tam jest:
► To może Cię zainteresować: Oto imiona, które nie są zalecane przez ekspertów Rady Języka Polskiego do nadawania ich dzieciom. Na liście Lucyfer i inne zaskakujące imiona!
Psychopatia jest zaburzeniem osobowości, która charakteryzuje się kłamliwym stylem funkcjonowania interpersonalnego, deficytami w odczuwaniu i pojmowaniu rozumienia, przeżywania i ekspresji emocji oraz impulsywnością zachowań.
Badania nad osobowościami psychopatycznymi prowadził m.in. kanadyjski psycholog Roberta D. Hare, który zaproponował listę 10 kryteriów najbardziej charakterystycznych cech dla psychpatów. Osoby z zaburzeniami dyssocjalnymi wyróżniają się tymi cechami:
- swoboda wypowiedzi, charyzmatyczność
- wysoka samoocena
- brak wyrzutów sumienia
- brak empatii
- umiejętność manipulowania innymi
- wybuchowość
- skłonność do oszustwa
- brak odpowiedzialności
- zachowania antyspołeczne po osiągnięciu pełnoletności
- brak umiejętności kontrolowania swojego zachowania
- niski próg agresji
- silne lekceważenie norm społecznych
Według naukowców cechą towarzyszącą może być nadmierna drażliwość. Zaburzenia zachowania w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym, chociaż nie zawsze występują, mogą ułatwiać rozpoznanie
Szacuje się, że cechy psychopatyczne dotyczą 2-3 procent ludzkiej populacji i wstępują trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Zobacz również:
Gwara bydgoska - tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy i okolicy. ...
