Sezon grzewczy ruszył na dobre. Temperatury za oknem zdecydowanie przypominają, że lato za nami. Warto zadbać o okna, grzejniki i przygotować się do zimnej jesieni. Zobacz, co warto zrobić, żeby ogrzewanie mieszkania było efektywne. W ten sposób oszczędzisz pieniądze, które nie wylecą z ciepłym powietrzem przez okno.
Odpowietrz grzejnik - to nie jest trudne
Na początek warto sprawdzić, w jakim stanie są kaloryfery - czy są szczelne i odpowietrzone, a termostaty odpowiednio wyregulowane. O zapowietrzeniu kaloryfera będzie świadczyć fakt, iż mimo że termostat jest odkręcony, kaloryfer pozostaje ledwo ciepły. Jeśli tak się dzieje, należy delikatnie odkręcić śrubę mocującą kaloryfer do instalacji grzewczej (tzw. śrubunek) tak, by przez szczelinę uciekło powietrze. Tę czynność należy wykonać za pomocą dwóch płaskich kluczy, uprzednio ustawiając głowicę termostatu na pozycję zamkniętą i odczekując, aż grzejnik się ostudzi. Nowoczesne grzejniki aluminiowe z kolei posiadają specjalne zawory do ich odpowietrzania, które znajdują się na przeciwległym do umiejscowienia głowicy regulującej temperaturę boku. By odpowietrzyć taki grzejnik, należy użyć specjalnego kluczyka, który powinien znajdować się w opakowaniu z grzejnikiem. Odpowietrzamy, przekręcając kluczyk, aż do chwili, gdy z zaworu wyleci powietrze i zacznie kapać woda.
Prawidłowo działający i wyregulowany grzejnik nie pozwoli zamarznąć znajdującej się w nim wodzie. Większość termostatów ma skalę oznaczoną od zera (śnieżynka) do cyfry 5. "0" oznacza temperaturę wody wewnątrz grzejnika do 12 stopni Celsjusza, "1" - 14 st. C, "2" - 16 st. C, "3" - od 18 do 20, "4" - od 22 do 24 st. C, a "5" do około 28 st. C.
Chcesz mieć ciepło i nie wydać fortuny - pamiętaj o tym!
Pamiętaj, że kaloryfery powinny pozostać odsłonięte - zastawione grzejniki kanapami lub zasłonięte roletami czy zasłonami, nie będą efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Brud i kurz na kaloryferach również sprawia, że nie oddają one tyle ciepła, ile powinny.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Te zasady i triki powinien znać każdy:
► To może Cię zainteresować: Kamień na armaturze i w miejscach, w których użytkujemy wodę to osad, który wytrąca się z twardej wody. To związki wapnia i magnezu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale działają negatywnie na krany i całą kuchenno-łazienkową armaturę. Oto skuteczne sposoby na pozbycie się kamienia, bez użycia szkodliwej chemii.
► To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.