W Toruniu niespodzianki nie było

Krystian Góralski
Zawodniczki Nova Trading VIII LO Toruń pokonały na własnym parkiecie w ostatnim meczu drugiego etapu rozgrywek grupy D I ligi koszykarek ekipę Kadusa Bydgoszcz 106:82.

<!** Image 2 align=right alt="180" >Tym samym torunianki zakończyły rozgrywki w swojej grupie bez porażki. Drugie miejsce, premiowane awansem do półfinałów rywalizacji o ekstraklasę, zajęły podopiecznie Czesława Woźniaka.

W sobotę, przynajmniej w pierwszej połowie, torunianki górowały nad rywalkami. Po wyrównanym początku do głosu szybko doszły miejscowe, które w 2 min po celnym rzucie za dwa punkty Katarzyny Januszek prowadziły 10:4. Torunianki w tej części gry były bardzo skuteczne. Jolanta Sowińska-Broczek uzbierała w pierwszej kwarcie aż 13 punktów. Mogło być ich trochę więcej. Zawodniczka Nova Trading VIII LO trzykrotnie była faulowana i trafiała do kosza, ale za każdym razem w takiej sytuacji pudłowała rzut wolny.

Odrabianie strat

Po krótkiej przerwie torunianki kontynuowały dobrą passę. Już w 13 min zdobyły pięćdziesiąty punkt w meczu. Po rzutach wolnych Agnieszki Golemskiej było 50:19. Z kolei tuż przed końcem pierwszej połowy Katarzyna Milewicz rzutem za 2 punkty zdobyła siedemdziesiąty punkt (70:32). Wcześniej jednak toruńska zawodniczka popisała się bardzo ładnym podaniem za plecami, po którym punkty zdobyła Justyna Grabowska.

Po przerwie, w 27 min, gospodynie osiągnęły najwyższą przewagę. Po rzucie za dwa punkty Katarzyny Januszek było 90:40. Od tego momentu przyjezdne zaczęły grać lepiej i stopniowo odrabiały straty. Udało im się to jednak połowicznie i ostatecznie torunianki wygrały 106:82.

Czas na półfinały

Znane są już rozstrzygnięcia we wszystkich czterech grupach I ligi koszykarek. 7-9 kwietnia rozegrane zostaną dwa półfinałowe turnieje o awans do ekstraklasy. Miejsca ich rozgrywania mają być znane dzisiaj. Turnieje będą się odbywały systemem każdy z każdym. Awans do turnieju finałowego (bez zaliczenia wyniku z półfinału) uzyskają dwa najlepsze zespoły. Torunianki zmierzą się ze zwycięzcą grupy A - Górnikiem Wieliczka, oraz drugimi zespołami z grupy B - Dudą Leszno oraz grupy C - AZS-em UW Warszawa. W drugim półfinale zagrają: Filar Sosnowiec (drugi w grupie A), MUKS Poznań (zwycięzca grupy B), SMS I Łomianki (pierwszy w grupie C) oraz Kadus Bydgoszcz (drugie miejsce w grupie D).

Nova Trading - Kadus 106:82

- Kwarty: 41:18, 31:16, 20:20, 14:28

- Nova Trading VIII LO: Sowińska-Broczek 25, Milewicz 20, Januszek i Grabowska po 12, Predehl 10 oraz Golemska 15 (1), Dobrzyniewicz 8, Saidowska 4, Szlachta, Zaniewska, Budzińska i Zielińska po 0

- Kadus: Kostencka 22, Nieznalska 21, Misiek 15 (1), Jaworska i Żbikowska po 4 oraz Myśków i Sobczak po 5, Kaja 4, Polewany 2.