Zobacz wideo: Artyści Teatru Kameralnego w Bydgoszczy już dostali klucze
Inscenizacja ukazuje typowe dla wieku nastoletniego chęci zrozumienie samego siebie oraz poszukiwania sensu istnienia. Przedstawia również próby walki w świecie, którego wszechobecny pęd jest przytłaczający, przez co nastolatkowie nie mogą w pełni poczuć się wolni. Świat dorosłych i presja cudzych oczekiwań utrudnia im wyzwolenie się do swojego własnego życia.
- Od początku myśleliśmy, by spektakl przeznaczony był dla widza 14+, czyli młodzieży, rozpoznającej siebie w tych okresach dojrzewania, z jakimi mierzy się główna bohaterka. Ma to być również spotkanie międzypokoleniowe, stwarzające pretekst do rozmów młodych ludzi z ich rodzicami, opiekunami i nauczycielami. Może to być krok do przepracowania czegoś lub zmiany myślenia – mówi Tomasz Kaczorowski, reżyser i scenarzysta.
To może Cię zainteresować
Muzyka odgrywa tutaj znaczącą rolę
Opowieść oparta jest na motywach i fragmentach „Pestek” Anny Ciarkowskiej oraz piosenkach Noli, których teksty są literackie i poetyckie, co rzadko zdarza się w dzisiejszym świecie. Piętra interpretacji stwarzają potencjał do wykorzystania ich w spektaklu. Muzyka została napisana przez Gabrielę Cybuch i Adama Komorowskiego.
- Czas, który miałam podczas lockdownu, dał mi inspirację. Na stworzenie scenariusza miała również wpływ premiera płyty Noli, która jest moją siostrą. Przy wspólnym słuchaniu utworów natchnęło mnie, by pokazać coś swojego, bo będąc aktorem na scenie w teatrze, spełniasz tylko wizję reżysera. Dziękuję za zaufanie dyrektora Mariusza Napierały, który wyraził zgodę na wystawienie sztuki w Teatrze Kameralnym – mówi Sara Lech, scenarzystka oraz bohaterka monodramatu.
Scenografia stworzona przez Tomasza Kaczorowskiego jest bardzo minimalistyczna. Jednak w trakcie spektaklu, główna bohaterka ukazuje swoje życie codzienne, trudne relacje oraz zmiany w niej zachodzące i zapełnia nimi swoje otoczenie.
Twórcy zapraszają widzów indywidualnych oraz grupy zorganizowane do uczestnictwa w spektaklu. Może być to okazja do większego zrozumienia nastoletniego świata przez młodych, ale też dorosłych, którzy nie zamykają się na pomoc w tym trudnym dla nich czasie.
Sztuka zostanie przedstawiona w Teatrze Kameralnym (ul. Grodzka 14) w piątek o 18.00 oraz w sobotę - o 16.00 i 18.00. Bieżący repertuar dostępny jest na stronie: www.teatrkameralny.com
