Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu im. Jana Biziela wykonano pionierski zabieg wszczepienia protezy słuchu dorosłemu człowiekowi [zdjęcia, wideo]

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy przeprowadzono nowatorski, pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim, zabieg implantacji protezy ślimakowej u dorosłego pacjenta.

Zabieg wszczepienia protezy ślimakowej przeprowadzono w piątek (11 września) w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Urządzenie zastępuje nieodwracalnie uszkodzony receptor słuchowy.

Zobacz wideo:

- Dzięki protezie znacząco poprawi się jakość życia pacjenta – zapewnia dr hab. n. med. Anna Sinkiewicz, prof. UMK, kierownik Kliniki Foniatrii i Audiologii. - Jest to osoba młoda, prowadząca życie zawodowe. Po założeniu implantu poprawi się nie tylko jakość słyszenia. Wystąpią również takie subtelności, jak możliwości słuchania muzyki czy uczestniczenia w życiu społecznym. Niektóre osoby jeśli mają talent wokalny, mogą zacząć śpiewać. To właśnie jest największą wartością protezy słuchu.
Dzięki urządzeniu pacjent odzyska słuch, ale dźwięki, które zacznie rozpoznawać, zabrzmią inaczej niż u kogoś, kto nie ma uszkodzonego zmysłu słuchu.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do dźwięków, na przykład szumu wody, szczekania psa – wyjaśnia Anna Sinkiewicz. - W przypadku osób, którym wszczepiono urządzenie, trzeba będzie je określić. Dzieci muszą od początku je określać, ale u osoby, która już kiedyś słyszała, chodzi tylko o dopasowanie. Nasi pacjenci twierdzą, że dźwięki, które słyszą, brzmią elektronicznie, mechanicznie, nienaturalnie.

Zabieg
wykonany w "Bizielu" przebiegł bez zakłóceń.

- Osiągnęliśmy pełen sukces – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Burduk, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej. - Jest to pierwsza operacja przeprowadzona w naszym województwie. Zabieg polegał na wszczepieniu do ucha wewnętrznego protezy, elektrody. Drugi odbiornik umieściliśmy pod skórą, na kości skroniowej. Później na skórze przyczepiony zostanie audioprocesor.

Urządzenie odtworzy dźwięki, elektroda pobudzi nerw słuchowy. Pacjent odzyska możliwości słyszenia. Oczywiście nie od razu, musi przejść rehabilitację, która wymagać będzie od niego dużego zaangażowania.

Operacja jest droga, sam implant kosztuje ponad 90 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty zabiegu chirurgicznego.
- Jest to duży postęp w możliwości udzielenia pomocy pacjentom, którzy utracili słuch – mówi prof. Paweł Burduk.

sprawdź

Historia implantu

Implant, po raz pierwszy wprowadzony przez William House w 1963 roku jako urządzenie z jednokanałową elektrodą połączone z zewnętrznym urządzeniem – procesorem mowy, pozwolił osobom z ciężkim do głębokiego ubytku słuchu na możliwość postrzegania dźwięku. Obecne urządzenia implantu ślimakowego i procesora mowy oraz związane z nimi technologie znacznie się rozwinęły. Wprowadzono elektrody wielokanałowe, które poprawiają zdolność człowieka do słyszenia hałasu, postrzegania i doceniania muzyki, a procesory mowy zostały zminiaturyzowane oraz wzbogacone w najnowsze technologie, np. bezpośredniego przesyłania strumieniowego dźwięku ze smartfona. Implantacja ślimakowa jest powszechnie stosowana w krajach rozwiniętych. Dla przykładu, w Niemczech jest ponad 100 ośrodków wykonujących takie procedury, z czego 10 wykonujących powyżej 80 implantacji rocznie. W Polsce liczba ośrodków jest znacznie mniejsza (3 duże ośrodki oraz kilka mniejszych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera