Pracownicy i pracowniczki muzeum, które ma swoją siedzibę przy ul. Staroszkolnej 10 na bydgoskim Okolu, robią wszystko, by uatrakcyjnić gościom zwiedzanie. Tym razem postanowili oprowadzać ich ubrani w mundury żołnierzy pruskiej piechoty z XVIII wieku oraz w stroje, które mogły nosić mieszkanki Bydgoszczy w XVII wieku.
- Pomysł ze strojami z epoki rodził się od dłuższego czasu, a że mamy już doświadczenie w pracy w strojach historycznych, więc postanowiliśmy działać - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.
Stroje z epoki nie są typowymi rekonstrukcjami, będą jeszcze udoskonalane
Dla zwiedzających to ma być podróż w czasie do lat, gdy budowano Kanał Bydgoski.
- Po naszym muzeum oprowadzają głównie cztery osoby, w tym są dwie kobiety i dwóch mężczyzn - mówi Tomasz Izajasz. - Odwiedzają nas nie tylko uczniowie z Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego, ale też z całego kraju, którzy przyjeżdżają tu w ramach projektu "Poznaj Polskę". Jednak nie koncentrujemy się włącznie na uczniach. Tę ofertę adresujemy też do dorosłych. Przewodnik ubrany w strój z epoki budzi duże zainteresowanie. Przybliżając naszym gościom historię Kanału Bydgoskiego opowiadamy też o tych strojach, ludziach, którzy wtedy żyli w Bydgoszczy, o ich kulturze materialnej.
Jak zaznaczają pracownicy muzeum, stroje z epoki nie są typowymi rekonstrukcjami. To bardziej stroje stylizowane.
- Cały czas będziemy je udoskonalać - mówi Krzysztof Kozłowski, rekonstruktor historyczny i przewodnik w Muzeum Kanału Bydgoskiego. - Inspiracją dla strojów męskich były mundury pułku pruskiego z 1787 roku, a konkretnie stroje regimentu von Manstein, który stacjonował pod koniec XVIII-wieku w Bydgoszczy i Fordonie. Ta historia jest trudna, bo to mundury zaborcy. Jednak w ten sposób chcemy opowiedzieć właśnie trudną historię, która wiązała się z zaborami. Stroje damskie nawiązują z kolei do ubioru mieszkanek miasta bardziej z XVII wieku niż XVIII wieku. Chcemy je jeszcze doprecyzować i ulokalnić.
Nowa forma oprowadzania przypadła do gustu zwiedzającym muzeum
Krzysztof Kozłowski miał już okazję oprowadzać wycieczki po muzeum w stroju żołnierza pruskiego.
- Reakcje były bardzo pozytywne. Ludziom to się spodobało. Uznali, że to coś innego, atrakcyjnego - podkreśla Krzysztof Kozłowski.
Stroje uszyła krawcowa z Białych Błot. Zostały wykonane z tkanin naturalnych takich jak np. sukno, wełna czy len.
- Na razie w tych strojach oprowadzamy grupy zorganizowane, które wcześniej umówią się na wizytę w muzeum - mówi Tomasz Izajasz. - Jako ciekawostkę powiem, że ubranie się w taki strój żołnierza pruskiego jest dość czasochłonne i zajmuje ok. 20-30 minut.
Muzeum raz w miesiącu planuje też zorganizować oprowadzanie w strojach z epoki dla osób indywidualnych.
- Na stronie internetowej muzeum zamieszczać będziemy informację o zapisach i terminie takiego zwiedzania, bo musi zebrać się grupa - mówi Krzysztof Kozłowski. - W przyszłości, przy okazji różnych imprez związanych z Kanałem Bydgoskim, będziemy te stroje prezentować szerszemu gronu odbiorców i rozwijać ten projekt.
Przypomnijmy, że Muzeum Kanału Bydgoskiego zostało otwarte 29 września 2006 r. Placówka od lat pielęgnuje historię Kanału Bydgoskiego, który jest wyjątkowym zabytkiem myśli hydrotechnicznej. W ubiegłym roku Kanał Bydgoski obchodził swoje 249. urodziny. Warto przypomnieć, że pierwsze udane spławienie transportu na kanale nastąpiło 14 września 1774 roku, natomiast sama jego budowa rozpoczęła się wiosną 1773 roku z polecenia Fryderyka II, ówczesnego króla pruskiego.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
