Wcześniactwo wiąże się z wieloma zagrożeniami zdrowotnymi i wyzwaniami, z którymi muszą mierzyć się zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Województwo kujawsko-pomorskie odnotowuje każdego roku pewien odsetek przedwczesnych urodzeń. W skali kraju około 6-7% dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed 37 tygodniem ciąży. Przekładając to na dane regionalne, można przyjąć, że w kujawsko-pomorskim, w zależności od liczby urodzeń w danym roku, liczba wcześniaków wynosi od około 1000 do 1500. Dzięki takim inicjatywom, jak Światowy Dzień Wcześniaka, możliwe jest budowanie wsparcia i świadomości społecznej, co ma kluczowe znaczenie dla rodzin zmagających się z trudnościami wynikającymi z przedwczesnych narodzin.
W 2023 r. Fundacja Kolor Serca zorganizowała pierwszą edycję tego wydarzenia, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców regionu. W tym roku, podobnie jak poprzednio, rodzice będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doświadczonymi specjalistami, którzy udzielą fachowych porad w zakresie zdrowia, rehabilitacji i opieki nad wcześniakami. Dla najmłodszych uczestników przygotowano Bal Wcześniaka, pełen animacji i zabaw integracyjnych w sali zabaw Grinlandia, które pozwolą dzieciom spędzić radosny czas z rówieśnikami. Na wszystkich czekać będzie słodki poczęstunek i tort.
- To wydarzenie jest nie tylko świętem najmłodszych wojowników, ale także okazją do wsparcia rodziców, którzy często borykają się z wieloma trudnościami związanymi z wcześniactwem. Dla nas jako Fundacji Kolor Serca to wyjątkowy czas, który pozwala nawiązać kontakt z rodzinami i pokazać im, że nie są sami w tej walce. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w organizację oraz tym, którzy wspierają naszą inicjatywę. Bez was to wydarzenie nie mogłoby się odbyć - mówi Sandra Jankowska-Wróblewska, prezes Fundacji Kolor Serca.
To też może Cię zainteresować
Eksperci, z którymi będzie można porozmawiać w Lisim Ogonie:
- Marta Wójt – konsultacja neurologopedyczna, specjalistka w zakresie neurologopedii. Będzie dostępna na miejscu, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące rozwoju mowy i komunikacji u dzieci przedwcześnie urodzonych. Neurologopedia odgrywa kluczową rolę w terapii wcześniaków, które mogą mieć opóźnienia w rozwoju mowy z powodu trudnych warunków okołoporodowych. Na co dzień pracuje w Specjalistycznym Gabinecie Neurologopedycznym Agnieszki Piaseckiej.
Zuzanna Piekorz – przesiewowe badania postawy. Zuzanna Piekorz przeprowadzi badania postawy dzieci, które są ważnym elementem pozwalającym na wykrycie wczesnych objawów wad postawy oraz skolioz idiopatycznych. Wcześniaki są bardziej narażone na problemy posturalne, dlatego wczesna diagnostyka i rehabilitacja mogą znacząco wpłynąć na poprawę ich zdrowia fizycznego. Zuzanna Piekorz na co dzień pracuje w Centrum Rehabilitacji dzieci, młodzieży i niemowląt w Bydgoszczy, specjalizując się w fizjoterapii dzieci.
Anna Petner – przesiewowe badania słuchu. Wcześniactwo może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia słuchu, dlatego przesiewowe badania słuchu przeprowadzane przez Annę Petner są kluczowym elementem diagnostyki. Dzięki wczesnemu wykrywaniu problemów można skutecznie wdrożyć odpowiednie terapie i działania korekcyjne, zapewniając dziecku optymalne warunki rozwoju. Anna Petner jest specjalistką z zakresu audiologii i pracuje w firmie Aparaty Słuchowe Anna Petner.
Dodatkowo dla rodziców wcześniaków przewidziano konsultacje dietetyczne i badania składu ciała oraz badania przesiewowe.
