Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Juraszu odsłonięto tablicę upamiętniająca wybitnego bydgoskiego neurologa prof. Romana Mazura [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tablica upamiętniająca prof. Romana Mazura umieszczona została w holu Kliniki Neurologii w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy.
Tablica upamiętniająca prof. Romana Mazura umieszczona została w holu Kliniki Neurologii w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Jurasza w czwartek (11 maja) uroczyście została odsłonięta tablica upamiętniająca zmarłego w 2021 roku prof. Romana Mazura, wybitnego neurologa i twórcę bydgoskiej neurologii.

Tablica umieszczona została w holu Kliniki Neurologii, dzięki wspólnym staraniom obecnego kierownika kliniki dr. hab. n. med. Adama Wiśniewskiego, prof. UMK, oraz dyrekcji szpitala. Data jej odsłonięcia nie była przypadkowa. Wybrano ją, bo 11 maja przypada dzień urodzin prof. Romana Mazura.

Odsłonięcie tablicy miało uroczystą oprawę. W uroczystości wzięli udział, m.in., bliscy i przyjaciele profesora, pracownicy kliniki oraz władze szpitala i Collegium Medicum.

Medycyna to była jego pasja

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej tablicy. Jest ona symbolem, że pamięć o moim ojcu pozostaje - mówiła podczas uroczystości Barbara Mazur, córka prof. Romana Mazura. - To wyjątkowy dzień. Ojciec byłby bardzo szczęśliwy. To miejsce było mu bliskie, a najbardziej byli bliscy mu ludzie, z którymi pracował. Dla niego medycyna to nie była tylko praca, to była pasja. Cechowała go kreatywność i chciał tworzyć rzeczy nowe.

Prof. dr hab. Roman Mazur był absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Dyplom lekarza uzyskał w 1954 r., stopień dr hab. - w 1971 roku, a rok później we wrześniu 1972 r. wszedł w skład Zespołu Nauczania Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku z siedzibą w Bydgoszczy i objął jego kierownictwo.

Wybitny neurolog ceniony w kraju i na świecie

W początkowym okresie Zespołu Nauczania Klinicznego pracował w Oddziale Klinicznym Neurologii, który stał się bazą kliniczną do nauczania studentów IV i V roku studentów Wydziału Lekarskiego AM w Gdańsku. Od 1985 r. kierował Katedrą i Kliniką Neurologii, która weszła w skład powstałej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Jego osiągnięcia badawczo-dydaktyczne stały się podstawą nadania mu tytułu profesora nadzwyczajnego w 1987 roku i profesora zwyczajnego w 1995 r.

Prof. Roman Mazur był wybitnym neurologiem, cenionym na całym świecie. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Neurologii, Kawalerem Królewskiego Towarzystwa Medycznego oraz członkiem Światowej Federacji Neurologicznej.

Jego dorobek, wiedzę i doświadczenie ceniono także w kraju. Został członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Był też członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu oraz jego twórcą i Honorowym Prezesem. Wyrazem uznania dla prof. Romana Mazura jako dydaktyka była funkcja przewodniczącego Rady Szkolnictwa Medycznego przy Ministrze Zdrowia oraz nadane mu odznaczenia, m.in., Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei 19 lutego 2003 r. w Toruniu podczas uroczystych obchodów Święta Uczelni uhonorowano go medalem Senatu UMK ,,Za zasługi położone dla rozwoju Uczelni”.

Prof. Roman Mazur zmarł 20 sierpnia 2021 r., w wieku 92 lat. Od teraz upamiętnia go tablica w Klinice Neurologii w szpitalu Jurasza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera