Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Koronowo urzędnicy przyjmują wnioski od rolników, którym pogoda dała się we znaki

Katarzyna Karwat
Termin przyjmowania wniosków został przedłużony, można je składać w pokoju nr 22 koronowskiego ratusza
Termin przyjmowania wniosków został przedłużony, można je składać w pokoju nr 22 koronowskiego ratusza nadesłana
Trwa oszacowywanie szkód, doznanych przez rolników w wyniku ujemnych skutków przezimowania upraw

Na początku marca wojewoda kujawsko-pomorski powołał komisję, która zajmuje się oszacowaniem zakresu i wysokości szkód doznanych przez rolników. W jej skład weszli: jako przewodniczący Artur Koper - sołtys wsi Witoldowo, jego zastępcą został mianowany Wojciech Mojzesowicz, reprezentujący Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą w Przysieku oraz Andrzej Rojek z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, a także Ewa Borowiec z Urzędu Miejskiego w Koronowie.

Zadaniem komisji jest oszacowanie zakresu i wysokości szkód doznanych w gospodarstwach rolnych oraz działach specjalnych produkcji rolnej w wyniku, jak można przeczytać w zarządzeniu wojewody, niekorzystnego zjawiska atmosferycznego - ujemnych skutków przezimowania w 2016 roku. Po bardzo ciepłym początku zimy, nagły spadek temperatury w styczniu bardzo dał się we znaki między innymi uprawom pszenicy. Sprawę pogorszył jeszcze dodatkowo brak opadów śniegu. Wielu rolników z regionu nie ukrywa, że poniosło ogromne straty.

Termin składania wniosków w biurze komisji, mieszczącym się w koronowskim ratuszu, upływał 18 marca. Do tego czasu rolnicy z całej gminy złożyli ich 420.

- Urząd Wojewódzki chce, żeby jak najrzetelniej zebrać całą dokumentację - mówi Katarzyna Radtke-Izbaner, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska Gospodarki Gruntami i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koronowie, któremu to wydziałowi wojewoda powierzył wykonanie zarządzenia. - Komisja obecnie pracuje przede wszystkim w terenie - dodaje.

Członkowie komisji sprawdzają stan upraw w poszczególnych sołectwach. Dane, potrzebne do określenia wskaźników do szacowania strat, ma dostarczyć Urząd Statystyczny. Czas nagli, bo wielu poszkodowanych przez zimę rolników chciałoby z wiosną rozpocząć normalne prace polowe. Kapryśna aura nie może być przeszkodą. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, jego autor może liczyć na udzielenie kredytu preferencyjnego na wznowienie produkcji w swoim gospodarstwie rolnym.

Wychodząc naprzeciwko potrzebom rolników, znajdujących się w trudnej sytuacji, pozwolono składać wnioski jeszcze po terminie, czyli po 18 marca. Będą one standardowo rozpatrywane. Należy je składać w pokoju nr 22 koronowskiego magistratu (wejście od ulicy Farnej), wraz z dołączonymi fotografiami uszkodzonych upraw i innymi załącznikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!