https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko, co musisz wiedzieć o normie GAEC 2. Gdzie zgłaszać rozbieżności?

Katarzyna Zawada
Ważna zmiana obowiązuje od 15 marca 2025 r.
Ważna zmiana obowiązuje od 15 marca 2025 r. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od 15 marca 2025 r. obowiązuje w Polsce norma GAEC 2. Przepisy mają ochronić torfowiska i obszary podmokłe, dostosowując je jednocześnie do możliwości produkcyjnych gospodarstwa. Dopuszcza się płytkie uprawy, ale na wybranych terenach nie można już orać lub wydobywać torfu. Co zrobić, jeśli rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami objętymi normą?

Spis treści

Na czym polega norma GAEC 2?

Wprowadzenie normy GAEC 2 ma połączyć ochronę konkretnych obszarów, ale jednocześnie ma też uwzględniać prowadzenie działalności rolniczej w ramach użytku rolnego. Ministerstwo rolnictwa przypomina, że od połowy marca trzeba się liczyć z pewnymi wymogami.

W przypadku trwałych użytków zielonych nie przekształca się ich i nie orze, z wyłączeniem możliwości przeprowadzenia zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na cztery lata. Co więcej, nie można też wydobywać torfu i ingerować w rowy oraz instalacje drenujące.

W przypadku gruntów ornych z objęciem GAEC 2 nie powinno się ich orać, ale dopuszcza się możliwość płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm. Tu także nie można wydobywać torfu, budować i odnawiać rowów oraz instalacji drenujących do odwadniania czy odprowadzania wody z terenu.

Co istotne, dopuszczane są konserwacje, ich nie dotyczy zakaz odnowy rowów i instalacji drenujących lub odprowadzania wody z terenu. Obejmują m.in. bieżące prace: koszenie skarp, dna rowów, usuwanie przetamowań oraz gruntowne prace: okresowe odmulanie rowów, wylotów, wycinanie zakrzaczenia z dna i udrażnianie rurociągów drenarskich.

WAŻNE: Norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.

Nowe przepisy a płatności bezpośrednie

Rolnicy, którzy mają w swoich gospodarstwach obszary podlegające ochronie w ramach tej normy, jeśli spełniają warunki i kryteria dostępu, mogą ubiegać się o wsparcie na tych obszarach w ramach płatności bezpośrednich, w tym m.in. o płatności ONW, płatności rolno-środowiskowe, ekoschematRetencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych lub praktykę Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.

Jednocześnie resort przypomina, że gospodarstwa o wielkości do 10 ha użytków rolnych nie podlegają kontroli i sankcjom związanym z warunkowością. Znaczna część terenów objętych normą GAEC pokrywa się też z obszarami chronionymi Natura 2000.

Ubiegający się o dopłaty bezpośrednie mogą zobaczyć szczegóły zasięgu występowania terenów objętych normą w aplikacji eWniosekPlus.

Zgłoszenie rozbieżności lub odwołanie się od decyzji

Jeśli rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami, może zgłosić rozbieżności. Jak wygląda postępowanie?

Rozbieżności zgłasza się na etapie wnioskowania w aplikacji lub po wydaniu decyzji, weryfikuje je Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w celu wypracowania stanowiska. Pod uwagę brane są trzy czynniki:

  • przekazane dokumenty,

  • ocena prawdopodobieństwa wystąpienia rozbieżności na podstawie danych przestrzennych z uwzględnieniem sprawdzenia warstwy z kryteriami,

  • ewentualne sprawdzenie ze stanem faktycznym w terenie (także z analizą próbek).

Podsumowując, są trzy drogi wnioskowania: zgłoszenie rozbieżności do ARiMR na etapie składania wniosku w aplikacji, odwołanie od decyzji lub wystąpienie o weryfikację obszarów objętych normą GAEC 2 do IUNG-PIB.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski