https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu tego roku Bydgoszcz ma mieć nowy teatr. Rewitalizacja zabytkowego budynku na finiszu

Maciej Czerniak
Przy ulicy Wrocławskiej aktorzy wejdą na nową scenę, choć zamiast "nowa" powinno się powiedzieć "odnowiona". Historia teatru w tym zakątku Bydgoszczy sięga XIX wieku
Przy ulicy Wrocławskiej aktorzy wejdą na nową scenę, choć zamiast "nowa" powinno się powiedzieć "odnowiona". Historia teatru w tym zakątku Bydgoszczy sięga XIX wieku Paulina Horyna/Bydgoszcz.pl
W wnętrzu Teatru Bydgoskiego IV Śluza do zrobienia pozostały już głównie elementy wykończeniowe, jak złocenia i sztukaterie. Poza tym inwestycja musi przejść odbiory, w tym między innymi ten dokonany przez straż pożarną. Wielkie otwarcie ma nastąpić jeszcze przed wakacjami.

- Prace są na ukończeniu - mówi Bogdan Dąbrowski, właściciel nieruchomości przy ulicy Wrocławskiej 7, inwestor i pomysłodawca przywrócenia Bydgoszczy dawnego teatru, niegdysiejszej sceny rewiowej.

Dodaje, że główne prace wykończeniowe miałyby zakończyć się w ciągu najbliższych 4 miesięcy. Potem inwestycję czekają jeszcze konieczne odbiory, w tym ten dokonany przez straż pożarną. Wielkie otwarcie Teatru Bydgoskiego IV Śluza miałoby nastąpić w czerwcu.

- W środku do dokończenia pozostały właściwie tylko złocenia i sztukaterie - mówi Dąbrowski. - Budynek znajduje się pod nadzorem konserwatorskim, wszelkie prace musiały być uzgadniane z opiniami eksperckimi.

10 lat walki o nowe życie starego teatru

Remont gmachu przy Wrocławskiej 7 rozpoczął się na początku 2015 roku. Pierwotnie planowano nawet, że teatr rozpocznie działalność rok później. Prace miały się zakończyć raptem po paru miesiącach, ale przeszkodą okazał się brak funduszy.

- Przeliczyliśmy się trochę finansowo - przyznawał Bogdan Dąbrowski jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, która znacznie pokrzyżowała plany renowacji dawnego budynku.

Dąbrowski w większości finansował prace z własnych pieniędzy. By zdobyć pieniądze na danie nowego życia staremu teatrowi, zdecydował między innymi, że sprzeda inny zabytkowy budynek, usytuowany na rogu ulic Chodkiewicza i Sułkowskiego (który już wcześniej zdążył też częściowo wyremontować). Ostatecznie miasto również wsparło prace przy Wrocławskiej 7 dotacjami. Jedna z nich wyniosła 30 tys. zł

Zespół murowanych budynków przy ul. Wrocławskiej 7 o charakterze restauracyjnym i teatralnym powstał pod koniec XIX wieku. Pierwotnie mieścił się tam teatr rewiowy - najstarszy taki w Bydgoszczy.

"Tego typu obiekty były ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu oraz życia towarzyskiego. W 1972 roku obiekty zajęła firma Pasamon, która prowadziła filię głównego zakładu. Następnie w zabudowaniach funkcjonował komis meblowy. Od 2013 roku nowy właściciel stara się przywrócić obiektom pierwotną funkcję" - czytamy na stronie internetowej bydgoskiego ratusza.

Budynek chociaż pełnił  funkcję produkcyjną, nie stracił swojego uroku. Zachowały się w nim charakterystyczne, secesyjne zdobienia. Największa sala ma 780 metrów kwadratowych i może pomieścić około  600 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski