Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Pionowe ogrody zdobią już śródmiejski teren urzędu miasta przy ul. Grudziądzkiej (dwie ściany) oraz bok Miejskiego Centrum Kultury (1 ściana).
- Typując miejsca na zielone ściany wybrane zostały okolice w centrum miasta, gdzie występują duże zanieczyszczenia powietrza. 12 metrów powierzchni każdej ze ścian pomieściło kilkadziesiąt roślin – czytamy na stronie www.bydgoszcz.pl. - Wybrano gatunki, które są odporne na zmienne warunki oraz dobrze radzące sobie z oczyszczaniem powietrza. Ich koszt wyniósł 170 tysięcy złotych.
Instalacje mają charakter pilotażowy, zostały zrealizowane w ramach projektu LIFE–MAPPINGAIR/PL, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program LIFE jest poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu.
W jego ramach realizowany jest projekt „Czy wiesz czym oddychasz?”, którego częścią są właśnie postawione w Bydgoszczy zielone ściany. Komisja Europejska przyznała na niego 50 proc., a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 45 proc. Resztę wykładają z budżetów własnych uczestnicy projektu. Gmina Bydgoszcz współpracuje przy nim z Politechniką Wrocławską. Ta, wykorzystując potencjał naukowy własny i partnerów będzie odpowiedzialna za opracowanie danych zebranych podczas ekologicznego projektu.
To Cię może zainteresować
Miasto Bydgoszcz od kilku lat realizuje różne, poprawiające bardzo słabą jakość powietrza projekty ze środków lokalnych, narodowych oraz europejskich poprzez: wymianę systemów grzewczych, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, działań KPEC oraz programu „Czyste powietrze”.
- Ten potencjał został zauważony przez uczonych z Uniwersytetu Wrocławskiego i dostaliśmy szansę na poszerzenie dotychczasowych działań. Bydgoszcz stanie się terenem badawczym, na którym zostaną rozmieszczone dodatkowe czujniki zbierające dane o jakości powietrza, a także zostanie przeprowadzona informacyjna kampania społeczna – pisze ratuszowy zespół prasowy.
Czym oddycha Bydgoszcz?
Efektem tego spójnego planu ma być, m.in. obniżenie emisji zanieczyszczeń w dzielnicach, dla których wskaźniki emisyjne są największe (o 10 proc.) czy zmniejszenie liczby dni, w których wartość dopuszczalna została przekroczona (nie mniej niż o osiem procent) dni w roku w stosunku do roku bazowego). Głównym celem projektu, którego zakończenie przewidziane jest do 30.03.2023 r., jest promocja alternatywnych możliwości poprawy jakości powietrza, które mogą uzupełniać inne działania wynikające z uchwał antysmogowych. Konstrukcje ogrodów wertykalnych w systemie modułowym panelowym ze stałym nawodnieniem z otwartym obiegiem wody są właśnie elementem tego planu.
Tak to się robi w Madrycie
Ogrody wertykalne, pionowe, to rozwiązanie stosowane coraz chętniej przez ekologów. Najsłynniejszy europejski przykład takiego połączenia znajdziemy w stolicy Hiszpanii. Zrealizowano go przy wsparciu znanego banku, przy okazji oddawania do użytku innego spektakularnego projektu. CaixaForum to centrum kultury prowadzone przez Fundację „la Caixa”, znajdujące się przy Paseo del Prado w Madrycie. Zostało otwarte 13 lutego 2008 r. przez ówcześnie panującą parę królewską, Juana Carlosa i jego żonę Zofię.
W południowej części placu przy którym stoi oryginalny architektonicznie budynek centrum kultury, znajduje się słynny zielony mur, który pokrywa fasadę przylegającej budowli, co ciekawe, nawet nie opierając się o nią.
Pielęgnowana przez cały rok przez specjalny zespół ogrodników kompozycja składa się z 15 000 roślin 250 gatunków, posadzonych... bez ziemi i wegetujących jedynie w oparciu o wodę i nawozy. Bydgoskie realizacje są przy ścianie hiszpańskiej zaledwie „ściankami”, można jednak przyjąć, że został zrobiony krok we właściwą stronę...