Dziś od rana w związku ze strajkiem nauczycieli 53 z 111 placówek oświatowych zawiesiło już zajęcia (stan na godz. 10). Cztery godziny później zajęcia zostały całkowicie zawieszone w 95 placówkach, a częściowo w sześciu.
- Sytuacja jest naprawdę trudna - mówiła nam przed chwilą Aleksandra Kuś, dyrektorka SP nr 31 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego. - U mnie z wyjątkiem dwóch osób wszyscy nauczyciele strajkują. Od rana szukam obsady do zespołów nadzorujących. W naszej szkole do egzaminu gimnazjalnego powinny przystąpić 94 osoby. Potrzebuję obsady do 7 komisji. Jeśli nikogo nie znajdę, nie będę miała wyjścia i egzamin się nie odbędzie.
Pełna niepokoju jest też Agata Dopke, dyrektorka SP nr 2. - Początkowo planowałam pięć komisji, ale w sytuacji strajku przenoszę egzamin do sali gimnastycznej - mówi. - To oznacza, że muszę skompletować trzy zespoły nadzorujące. Na razie jest to duże wyzwanie, bo tylko trzy osoby nie strajkują, w tym dwóch wicedyrektorów. Zagrożenie, że egzaminu nie uda się przeprowadzić jest duże.
Podobnie sytuacja wygląda w SP nr 32. - Mam 34 gimnazjalistów. Egzamin zaplanowałam w salach lekcyjnych. Do trzech zespołów nadzorujących powinnam mieć w sumie 7 osób, a mam zaledwie trzy osoby, w tym księdza, ale jeśli będzie potrzebny w świetlicy do opieki nad dziećmi, to tam będę musiała go oddelegować.
Egzamin gimnazjalny na pewno będzie w SP nr 46. - W naszej szkole czterech nauczycieli nie strajkuje - mówi Lukrecja Trzemżalska-Naganowska, dyrektorka szkoły. - Już z nimi rozmawiałam i stawią się w środę w szkole. Do zespołu nadzorującego dołączy też 2 katechetów z SP nr 60, a dwóch naszych katechetów oddeleguję do komisji w SP nr 60. Egzamin 87 naszych gimnazjalistów będzie pisało w sali gimnastycznej. Niektórzy muszą mieć wydłużony czas, ale to nie przeszkadza, by wszyscy pisali go w jednej dużej sali.
Rodzicom radzimy, aby na bieżąco sprawdzali strony internetowe szkół. Nie we wszystkich szkołach możliwe jest przesłanie im informacji za pośrednictwem dziennika elektronicznego z uwagi na strajk.
Egzamin gimnazjalny powinien rozpocząć się 10 kwietnia o godz. 9. Najpierw uczniowie sprawdzą wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie (trwa 60 min., dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do 80 minut). O godz. 11 odbędzie się egzamin z języka polskiego (odpowiednio 90 min. i do 135 min.). 11 kwietnia - część matematyczno-przyrodnicza, a 12 kwietnia - egzamin z języka obcego nowożytnego.
Strajk w SP 32 w Bydgoszczy: WIDEO
