To pierwsza taka konferencja w kraju. Zorganizowało ją Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Do soboty (14 października) w Hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy odbędą się liczne sesje naukowe.
- Zainteresowanie tą konferencją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - mówi dr nauk med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, prezes PTCHP i zarazem krajowa konsultant w dziedzinie chorób płuc. - Spodziewaliśmy się około 150 uczestników, a mamy ponad 270. W konferencji biorą udział głównie pulmonolodzy, ale mamy też internistów, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i pielęgniarki z całego kraju, np. Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Częstochowy, Gorzowa Wlkp., Wrocławia, Łodzi, Chrzanowa, a nawet z dalekiego Cieszyna.
Niewydolność oddychania - wyzwanie dla wielu lekarzy. Pokazał to Covid-19
Jak podkreśla dr nauk med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, leczenie chorych z niewydolnością oddychania to wyzwanie dla szerokiego grona lekarzy różnych specjalności, a także przedstawicieli innych zawodów medycznych - pielęgniarek, ratowników medycznych i fizjoterapeutów.
- Pandemia Covid-19 pokazała, jak ważny jest problem niewydolności oddychania - mówi dr nauk med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska. - Uwidoczniła niewiarygodne zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę tym w zakresie, szczególnie dotyczącą wentylacji mechanicznej. W czasie konferencji dyskutujemy też, m.in., o tym jak skoordynować działania od zespołu ratownictwa medycznego poprzez szpital aż po domową tlenoterapię i wentylację. To niezwykle ważne.
W czasie dwudniowej konferencji w Bydgoszczy omówiony zostanie aktualny stan wiedzy dotyczącej opieki nad chorym z niewydolnością oddychania na każdym etapie jego leczenia - od chwili rozpoznania, poprzez transport medyczny, pobyt w szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale stacjonarnym czy w końcu w oddziale intensywnej terapii.
W czasie konferencji w Bydgoszczy odbyły się też warsztaty praktyczne
Strategie radzenia sobie z niewydolnością oddychania stale się rozwijają, dlatego istotne jest, aby klinicyści opanowali te umiejętności i byli na bieżąco z postępami technologii w tym obszarze medycyny.
Stąd w piątek (13 października) - pierwszym dniu konferencji - odbyły się także warsztaty praktyczne, podczas których ich uczestnicy mogli poznać różnorodne techniki diagnostyki, leczenia i monitorowania niewydolności oddychania. Zaprezentowane zostały także nowoczesne narzędzia fizjoterapii wspierające leczenie niewydolności oddychania.
- Na świecie lekarzy wspierają terapeuci oddechowi znający tajniki wentylacji i fizjoterapii, u nas wciąż nie. Chcemy, aby w Polsce też tak było - mówi dr nauk med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Warto dodać, że Polskie Towarzystwo Chorób Płuc już od 2012 r. zorganizowało wiele szkoleń z zakresu nieinwazyjnej wentylacji płuc.
- Wzięło w nich udział ponad 1300 pulmonologów i pielęgniarek z całej Polski, co było pomocne w czasie pandemii - mówi dr nauk med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska. - Stworzyliśmy też krajowy program, którego koordynatorem było Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, dzięki temu poprzez nieinwazyjną wentylację płuc śmiertelność zmniejszyła się o połowę. Od grudnia 2016 r. w kraju powstało też 36 sal nieinwazyjnej wentylacji płuc, co również bardzo przydało się w pandemii Covid-19.
Zobacz wideo: Jak zadbać o zdrowe odżywianie. Radzi NFZ w Bydgoszczy
