Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy i Chełmnie odbędą się obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Tak wyglądały ubiegłoroczne obchody rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania.
Tak wyglądały ubiegłoroczne obchody rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. Arkadiusz Wojtasiewicz
Na początku listopada w Bydgoszczy i Chełmnie odbędą się uroczystości 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. Osoby, które tam trafiały miały być skazane na zapomnienie, ale dzięki takim wydarzeniom, pamięć o nich wciąż jest żywa.

Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

W czwartek 3 listopada zaplanowano uroczystości w Bydgoszczy. O godzinie 10 planowane jest złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania przy skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Później uczestniczy przeniosą się do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie o 11:45 rozpocznie się konferencja naukowa pt. „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

Dzień później, w piątek 4 listopada, o 11:00 w Chełmnie odbędzie się msza św. pod przewodnictwem ordynariusza polowego Wojska Polskiego, biskupa Wiesława Lechowicza w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Po uroczystości zaplanowano przemarsz pod pomnik Wdzięczności i Solidarności w parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera, gdzie o 12:30 złożone zostaną kwiaty.

O 12:50 przed budynkiem Urzędu Miasta Chełmno i Bramą Grudziądzką odbędzie się inscenizacja scen z okresu stanu wojennego w wykonaniu młodzieży szkół chełmińskich. Zwieńczenie obchodów o 13:40 w Chełmnie zaplanowano w kinie Rondo. Tam wręczone zostaną odznaczenia państwowe i nagrody w konkursie szkół pt. „Obóz internowania a nie wojsko”. Ponadto planowana jest projekcja filmu dokumentalnego o WOI i występy artystyczne.

Dodatkowo w miejscowości Budowo koło Złocieńca 4 listopada odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca internowanych. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia państwowe. W Elblągu, Koszalinie i Warszawie planowane są wernisaże wystawy „I nazywali to Wojskiem Polskim… Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983). Zbrodnia komunistyczna, zbrodnia przeciwko ludzkości”. Odbędą się kolejno 7, 8 i 15 listopada.

W składzie komitetu organizacyjnego obchodów znajdują się prezes IPN Karol Nawrocki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, burmistrz Chełma Artur Mikiewicz, dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL Wojciech Polak, dowódca 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego ppłk. Piotr Kranz, przewodniczący zarządów Regionu Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak i Tomasz Jeziorek oraz przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” Tadeusz Antkowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo