https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plan obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy. Oficjalne uroczystości i kino plenerowe

Jarosław Więcławski
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej tradycyjnie odbędą się na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy.
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej tradycyjnie odbędą się na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
W niedzielę, 1 września, w Bydgoszczy odbędą się uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Najważniejsze wydarzenia zorganizowane zostaną na Starym Rynku. W planie znalazł się m.in. pokaz filmowy.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się w samo południe. O 12 w kościele garnizonowym przy ul. Bernardyńskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Wcześniej, o godz. 11, na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy (ul. gen. Grzmota-Skotnickiego) delegacje władz państwowych, samorządowych i przedstawiciele wojska złożą kwiaty oraz zapalą znicze m.in. na symbolicznych mogiłach byłych prezydentów miasta – Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego.

– Pierwszy był włodarzem miasta w dniu wybuchu wojny. Aresztowany wraz z synem przez niemieckie gestapo, osadzony w więzieniu przy ul. Poniatowskiego , gdzie był torturowany i poniżany, został 11 listopada 1939 rozstrzelany, a miejsce jego pochówku nie zostało jak do tej pory ustalone. Drugi – Bernard Śliwiński – rządził miastem w latach 1922-1930. Wraz z wybuchem wojny objął dowództwo pułku w Poznaniu, a po klęsce wrześniowej został osadzony w obozie jenieckim. Zmarł w oflagu w Neubrandenburgu 18 grudnia 1941 r. – przypomina bydgoski ratusz.

Po mszy odbędzie się uroczysty przemarsz, w towarzystwie orkiestry wojskowej, na Stary Rynek. Tam, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej zaplanowano dalszą część obchodów. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i wysłuchaniu hymnu nastąpią okolicznościowe przemowy. Parę godzin później na Starym Rynku rozpocznie się pokaz filmowy.

– Podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowaliśmy kino powstańcze, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Również tym razem zapraszamy do wspólnego obejrzenia przygotowanych na popołudnie propozycji filmowych – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

O godz. 17 rozpocznie się seans filmu „Jutro idziemy do kina” z 2007 roku. To melodramat wojenny opowiadający historię młodych mężczyzn, którzy w maju 1938 roku zdali maturę i wkraczają w dorosłe życie. Wyreżyserował go Maciej Kwieciński, a główne role zagrali Mateusz Damięcki, Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski.

Drugą propozycją na wieczór jest biograficzny dramat wojenny „Pianista” z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego, z muzyką Wojciecha Kilara. To ekranizacja wspomnień z warszawskiego getta znakomitego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana, w rolę którego wcielił się Adrien Brody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski