Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psy służące w armii będą miały stopnie wojskowe. Od szeregowego do sierżanta

MaG
Zgodnie z decyzją szefa SGWP, o awans dla czworonogów będą mogli występować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek, w których czworonogi służą.
Zgodnie z decyzją szefa SGWP, o awans dla czworonogów będą mogli występować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek, w których czworonogi służą. Bruno Fidrych/zdjęcie ilustracyjne
Psy służące w armii będą miały stopnie wojskowe od szeregowego do sierżanta. Tak zdecydował gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

O nadaniu psu stopnia będą decydować dowódcy jednostek, w których służą czworonogi.

- Pies to nie narzędzie do walki. To nasz partner, pełnoprawny członek zespołu i trzeba go docenić. To bardzo dobra decyzja, długo na nią czekaliśmy - mówią przewodnicy psów.

Z propozycją nadania czworonogom stopni wojskowych wystąpili pod koniec listopada 2023 roku żołnierze, którzy są ich przewodnikami.

- Szef SGWP pozytywnie odpowiedział na ten apel. 13 grudnia wydał rozkaz, na podstawie którego wprowadzone zostały stopnie wojskowe dla psów służących w Siłach Zbrojnych RP - mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy SGWP.

Zgodnie z decyzją szefa SGWP, o awans dla czworonogów będą mogli występować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek, w których czworonogi służą. Psy mają być awansowane do sześciu stopni: szeregowy, starszy szeregowy, kapral, starszy kapral, plutonowy i sierżant. Uprawnionym do nadania stopnia wojskowego będzie dowódca jednostki, w której pies jest na etacie.

Rozkaz szefa SGWP reguluje także zasady awansowania. I tak: stopień szeregowego psa nadaje się zwierzakowi, który przeszedł kurs podstawowy i zdał egzamin końcowy oraz uzyskał atest Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Psy, które nie mają przeszkolenia podstawowego, też będą mogły zdobyć stopień szeregowego po ukończeniu szkolenia doskonalącego w Celestynowie i uzyskaniu pierwszego atestu. Stopień starszego szeregowego otrzyma zwierzę, które pozytywnie zaliczy pierwszą recertyfikację i dostanie ocenę bardzo dobrą po pierwszym roku służby od ukończenia szkolenia podstawowego. Kolejne stopnie wojskowe, już w korpusie podoficerskim, psy służbowe będą mogły otrzymać nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego mianowania, przy założeniu, że z ponownej certyfikacji znów dostaną piątkę.

- Nadawanie stopni psom będzie odbywać się z okazji ważnych uroczystości, np. Święta Wojska Polskiego lub święta jednostki, w której pies służy - informuje płk Klejszmit.

Dodaje, że stopnie będą dla psów dożywotnie.

W Bydgoszczy czworonogi służą m.in. w Żandarmerii Wojskowej.

- Mamy dwa psy. Jeszcze nie mają stopni, ale zgodnie z rozkazem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, będziemy im je wkrótce nadawali – powiedział naszej redakcji major Przemysław Kąkolewicz, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej.

W Wojsku Polskim służy około 150 psów, m.in. w wojskach lądowych (np. jednostkach saperów), wojskach obrony terytorialnej, wojskach specjalnych oraz w Żandarmerii Wojskowej. Czworonogi przygotowane są m.in. do tropienia materiałów wybuchowych lub środków odurzających, patrolowania, stróżowania, do poszukiwania np. osób zaginionych oraz do walki. W 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która określa świadczenia emerytalne dla zwierząt służbowych - psów i koni - które służyły w siłach zbrojnych i służbach podległych MSWiA.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera