Przed nami kolejna edycja Festiwalu TeHoFest, który w tym roku zabiera nas na bydgoski Szlak TeH2O rozbudowany o kolejne obiekty, jak: Młyny Rothera, Hotel Słoneczny Młyn, Fabrykę Loyda, Fotografistkę, Pałace w Ostromecku i Ekoelektrociepłownię. W części z tych miejscach będzie można korzystać z atrakcji Festiwalu TeHoFest - to w sobotę i niedzielę (3 i 4 września).
Tymczasem w piątkowy wieczór (2 września) także będzie obfitować w atrakcje! Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk wraz z lokalnymi przedsiębiorcami zaprasza od godz. 17 do późnych godzin wieczornych na „Długi spacer” najdłuższą ulicą Starego Miasta, czyli Długą oraz jej zakątkami, gdzie czekać będą wystawy, muzyka na żywo, pokazy czy specjalne podświetlenie ulicy po zmroku. Ponadto, można liczyć, że gastronomiczne lokale przygotują specjalne oferty dnia, część sklepów przedłuży godziny otwarcia, a nawet wyjdzie w miejską przestrzeń.
Polecamy także
- W wieży ciśnień w Bydgoszczy zobacz „Panoramę miasteczka” i... wyszyj swój portret
- Filmowy festiwal w Bydgoszczy. Przeźrocza 2022 odlecą w kosmos i komiks [program]
- Na makatkach wyszyły słowa, by zaprosić bydgoszczan do rozmów na wystawie
- Dawne księgi wrócą do Muzeum Apteki „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy
Wystawy i atrakcje zaczną się już na Wełnianym Rynku 9, gdzie będzie można zobaczyć miniwystawę bydgoskich etykiet piwnych, a od godz. 18 przed pubem „Piwo - Ty nalewasz” grać będzie DJ LESU. Również na samej ulicy Długiej o różnych porach (17.00-22.00) i w różnych jej częściach towarzyszyć nam będzie muzyka na żywo - np. w okolicach Długiej 28 w godz. 17-18 pojawi się Jazz Standard Quartet, który tworzą absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej.
A skoro mowa o muzyce - po winyle warto zajrzeć na stoisko przed „Nora Music”, gdzie przy Długiej 15 będzie też grać DJ Mikoo set (17.00-22.00). Muzyczne lata 80. i nie tylko zabrzmią przy Długiej 32 (w godz. 20-21 - wystąpi Rubczak, Kensik, Majcher).
Na Długiej wystawy i pokazy rzemiosła, tango przy zabytkowym tramwaju
Na ul. Długiej - świętujące w tym roku swe 10-lecie Muzeum Mydła i Historii Brudu - stworzy na zewnątrz aranżację z pralek, każdy będzie mógł też spróbować prania na tarze, zaś w muzealnym sklepiku z naturalnymi kosmetykami można dziś zrobić zakupy do nocy.
Na odcinku Długiej - w okolicy z zabytkowym tramwajem - pokaz rzemiosła od Zamydlone - w godz. 17-19 zobaczymy interaktywny pokaz produkcji słodkich świec. Także przy Długiej 32 Podwórko Bez Tajemnic w godz. 18-22 zaprasza do Pokoju Bydgoskiego Designu - to okazja dowiedzieć się wielu ciekawostek, zobaczyć III edycję „Made in Bydgoszcz”.
W Manufakturze Słodyczy - Karmelowa Kraina – oczywiście na ul. Długiej - będą warsztaty samodzielnego robienia lizaków o godz. 16.00, 18.00 i 20.00, a sama manufaktura otwarta będzie do 21.00. Około godz. 19.30 przy zabytkowym tramwaju na Długiej zatańczą miłośnicy tanga argentyńskiego, później milonga przeniesie się na pokład barki Lemara.
Zdjęcia i mapy dawnej Bydgoszczy ze zbiorów WiMBP w Bydgoszczy zobaczycie przed biblioteką przy Długiej 52, zaś w zabytkowej Introligatorni WiMBP w godz. 15.30-17.30 (co 20 minut) można uszyć swój notes! W ulicznej przestrzeni także strzyżenie od Barbershop HOUSE 66 czy wystawy artystów tatuażu.
Na Jezuickiej warto zajrzeć na „Wieczór w Zachwycie”, gdzie czeka wystawa podsumowująca program rezydencyjny Znikając nad Wisłą Fundacji W788 i o godz. 17 projekcja filmu „Nowe życie”, a od 19.00 przy ulicznym stole spotkanie z „Rozwijalnią”, „W788” i „Koherencjami” + Wojtek Kotwicki Dj set.
Na odcinku za ulicą Podwale, na Długiej warto zajrzeć do Parzymy Tutaj, a tam wernisaż wyjątkowej wystawy „Bydgoszcz, która nie powstała” (g. 18.00), organizowana przez Stowarzyszenie Bydgoszcz G10, ukazującej bydgoskie projekty, które nie doczekały się realizacji +DJ set.
Na ulicy Zaułek - targ, dawna Bydgoszcz w filmie reklamowym i w książce
W godz. 18-22 trwać będzie targ designu, staroci i książek. W tych samych godzinach wystawa designu bydgoskich rowerów (w ruch ma pójść bydgoski, 100-letni rower!). O godz. 21 na tyłach biblioteki na Zaułku uliczna projekcje filmu: reklamy proszku i fabryki PERSIL z 1935 r. z unikatowymi ujęciami Bydgoszczy - widać m.in. dawny Teatr Miejski czy dworzec kolejowy. Przedwojenny film propagandowy „Bydgoski PERSIL” jest niemy, ale w festiwalowej wersji z lektorem - usłyszymy głos Krystyny Czubówny.
Przedpremierowo (od 18.00) także na ulicy Zaułek można zajrzeć także do książki „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta - Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek” Anny Perlik -Piątkowskiej z wystawą zdjęć, jakie w książce się znalazły.
Jakie atrakcje w weekend na TeHoFest 2022 w Bydgoszczy? Sprawdź w naszej galerii
![W Bydgoszczy „Długi spacer” na Długiej i dwa dni festiwalu TeHoFest na Szlaku TeH2O [program]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/aa/d2/6310d4ace862e_p.jpg?1662047406)
