Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy ceny za ogrzewanie na 2024 rok jeszcze nie są znane. Przyłączenie Osowej Góry do miejskiej sieci także wpłynie na rachunki

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Na to, ile zapłacimy za ogrzewanie w 2024 r. wpływa kilka czynników.
Na to, ile zapłacimy za ogrzewanie w 2024 r. wpływa kilka czynników. Sławomir Kowalski
Osowa Góra jest już przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej w Bydgoszczy. Jakie rachunki w nowym roku za ciepło zapłacą mieszkańcy tego osiedla, a także pozostałych w mieście na razie nie jest jasne. Wniosek o nowe taryfy jest w trakcie procedowania, ale to nie jest jedyna zmienna, która wpłynie na ceny.

Na początku 2023 r. duże emocje na Osowej Górze wzbudziły podwyżki czynszu. Niektórzy mieszkańcy otrzymali rachunki wyższe nawet o 400 zł. Ceny za ciepło wzrosły w całej Bydgoszczy, ale na innych osiedlach mniej drastycznie. Jak tłumaczył wówczas KPEC, ok. 85% ciepła dostarczanego do odbiorców w mieście podchodzi z PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy, 14% z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura, a 1% ze źródła KPEC – ciepłowni opalanej miałem węgla kamiennego na Osowej Górze.

Prace nad przyłączeniem osiedla do miejskiej sieci ciepłowniczej rozpoczęły się w 2018 r. W styczniu, na spotkaniu ze wzburzonymi mieszkańcami Osowej Góry, prezes KPEC zapewnił, że roboty związane z inwestycją zostaną zakończone do końca lutego 2023, a później rozpocznie się proces zmierzający do wyrównania cen za ciepła w Bydgoszczy.

Proces potrwał dłużej, ale pod względem technicznym przyłączenie było gotowe w wakacje. – Połączenie miejskiej sieci ciepłowniczej z siecią osiedla Osowa Góra zostało zakończone i posiada wszelkie wymagane prawem próby, dopuszczenia i odbiory. 4 września 2023 roku Spółka otrzymała koncesję uwzględniającą połączenie systemu ciepłowniczego miasta Bydgoszczy oraz systemu ciepłowniczego Osowej Góry – informuje „Express Bydgoski” Tomasz Lewandowski, kierownik biura zarządu KPEC.

Ujednolicenie cen ciepła to proces, który wciąż trwa. Jak tłumaczono podczas dyskusji wokół cen ciepła na Osowej Górze na początku roku, obniżka dla mieszkańców tego osiedla, będzie równała się podwyżce dla innych mieszkańców Bydgoszczy. O kwotach, jakiego rzędu mowa na razie nie wiadomo, choć zmiana na indywidualnych rachunkach nie powinna być wielka.

– 29 września 2023 roku Spółka złożyła do URE wniosek o zmianę taryfy dla połączonego systemu ciepłowniczego. Wniosek jest w trakcie procedowania. 25 października 2023 roku, Spółka złożyła wniosek o nową taryfę na rok 2024. Wniosek jest także procedowany. W tym momencie Spółka nie ma wiedzy, na jakim poziomie będą ceny i stawki w nowej taryfie dla ciepła – przekazuje nam Tomasz Lewandowski.

Pierwszy wspomniany wniosek związany jest z przyłączeniem Osowej Góry. Drugi jest od niego niezależny. Nowe taryfy ustalane są co roku. – Mieliśmy robocze spotkanie z zarządem KPEC-u. Wiemy o złożonym wniosku do URE. Planowane podwyżki nie byłyby wysokie – mówi Tadeusz Stańczak, prezes zarządu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nowa taryfa nie musi mieć jednak przełożenie na rachunki mieszkańców Bydgoszczy. – Nie ma powszechnej wiedzy na temat, czy i ewentualnie na jakim poziomie będzie przedłużone rządowe wsparcie odbiorców energii cieplnej, co także może mieć wpływ na ostateczny koszt ciepła dla mieszkańców, a jest niezależne od cen i stawek ujętych w taryfie dla ciepła dostawcy ciepła – wyjaśnia Tomasz Lewandowski z KPEC.

– Jest przygotowywana ustawa w zakresie ochrony odbiorców indywidualnych. Zakładamy, że mieszkańcy bloków będą chronieni. Założenie jest takie, że koszty nie powinny być wyższe niż w tej chwili. Podobnie było w tym roku – w związku z ustawą otrzymywaliśmy korekty faktur od KPEC, wyrównujące stawki do maksymalnej możliwej ceny – przypomina Tadeusz Stańczak.

W BSM podwyżka związana z ciepłem nie jest przewidywana w styczniu. – Na razie nie robimy żadnego ruchu w zakresie nowych cen. Oczywiście w przypadku budynków, gdzie w lokalach są podzielniki, zaliczki są zróżnicowane, ale to dzieje się w normalnym cyklu ramowych rozliczeń przyjętych dla danych budynków – stwierdza. Jeśli ustawa wejdzie w życie, ruch nie będzie konieczny także w kolejnych miesiącach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera