Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka kładki na Wyżynach spotęguje problemy komunikacyjne w Bydgoszczy? Nie wiadomo, kiedy ruszą prace

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Mieszkańcy zastanawiają się, czy to dobry moment na start kolejnej inwestycji komunikacyjnej.
Mieszkańcy zastanawiają się, czy to dobry moment na start kolejnej inwestycji komunikacyjnej. Tomasz Czachorowski
Na początku listopada podpisano umowę na likwidację kładki dla pieszych nad ul. Wojska Polskiego w Bydgoszczy i budowę w tym miejscu przejścia dla pieszych. Mieszkańcy zwracają uwagę, że realizacja inwestycji, przy obecnych problemach na moście Pomorskim, może spowodować na Wyżynach paraliż komunikacyjny.

Jeszcze zanim doszło do uszkodzenia nasypu i nawierzchni na wjeździe ma most Pomorski od strony ronda Fordońskiego, w godzinach szczytu przejazd w obu kierunkach był bardzo trudny – tworzyły się tu duże korki. Te po wprowadzeniu ograniczeń na obiekcie, zamknięciu dwóch pasów na jezdni zachodniej i puszczeniu ruchu aut oraz autobusów w kierunku ronda Toruńskiego przez torowisko, stały się jeszcze większe.

Nadzieję na poprawę sytuacji mają dać zmiany na Toruńskiej oraz Fordońskiej. W sobotę (2 grudnia) wykonawca budowy dwóch nowych mostów nad Brdą udostępnił do ruchu przebudowaną jezdnię pierwszej z nich, a w piątek (8 grudnia) udostępni południową jezdnię ul. Fordońskiej. Z kolei od soboty (9 grudnia) ma rozpocząć się kursowanie tramwajów przez nową przeprawę tramwajową wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Perłową.

Dopóki jednak stary most Kazimierza Wielkiego będzie zamknięty (trwają tam jeszcze prace przy dojazdach, chodnikach i drogach rowerowych), w okolicy dalej mogą tworzyć się korki. Mieszkańcy dodatkowo zwracają uwagę, że sytuacja komunikacyjna może pogorszyć się, gdy zaczną się prace przy rozbiórce konstrukcji na Wyżynach.

Jeszcze poczekajmy na rozbiórkę kładki i co za tym idzie, roboty drogowe nieco wyżej, przy samym zjeździe na rondo Toruńskie i będzie dopiero zabawa – napisała w komentarzu pod artykułem dotyczącym mostu Pomorskiego pani Marta. – Niedługo mają demontować kładkę na Wojska Polskiego – to się zacznie cyrk na Wyżynach – skomentował pan Roman. Podobnych głosów, o bałaganie, jaki powstanie, gdy zacznie się rozbiórka, jest więcej.

Wykonawcą inwestycji będzie firma Kormost. Koszt inwestycji to 3,6 mln zł. Prace nad projektem, a następnie rozbiórką kładki i przebudową tego odcinka mają potrwać ok. 9 miesięcy od momentu podpisania umowy, czyli powinny zakończyć się w lipcu-sierpniu 2024 r.

– Co do kładki nad Wojska Polskiego – dopiero rozpoczęły się prace projektowe. Więcej szczegółów podamy w późniejszym terminie – przekazał nam Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Będzie zwężenie

Kiedy dokładnie ruszą prace i czy to do tego czasu nadal będą trwały utrudnienia na moście Pomorskim, nie wiadomo. Nieco więcej światła na to, jak w trakcie robót ma być zorganizowany ruch na Wojska Polskiego można dowiedzieć się z publikacji na ratuszowym portalu „Bydgoszcz Informuje”. W trakcie trwania inwestycji jezdnia ma być tam zwężona.

– Powody są dwa – cała inwestycja będzie odbywać się pod ruchem, co oznacza że wyłączony pas ruchu będzie zajęty na potrzeby sprzętu, który będzie wykorzystywany na budowie. Istotne jest również bezpieczeństwo – zanim zamiast kładki pojawi się „pełnoprawne” przejście z sygnalizacją świetlną wytyczone będzie przejście tymczasowe – czytamy na „Bydgoszcz Informuje”.

Wiosną ubiegłego w sprawie kładki prowadzono konsultacje społeczne. Mieszkańcy opowiedzieli się za nową konstrukcją – zagłosowało za tym rozwiązaniem 1648 osób, przy 958 głosach na przejście dla pieszych. Jak tłumaczyli drogowcy, decyzja o wyborze drugiej koncepcji zapadła po analizie wielokryterialnej, uwzględniającej głosy za rozbiórką wielu organizacji społecznych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera