Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kiedy koniec utrudnień na Toruńskiej i Fordońskiej w Bydgoszczy. Znamy datę powrotu tramwajów na ul. Perłową

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Drogowcy podali terminy, gdy kolejne trasy w obrębie prowadzonej inwestycji - budowy dwóch nowych mostów nad Brdą - będą udostępniane dla ruchu.
Drogowcy podali terminy, gdy kolejne trasy w obrębie prowadzonej inwestycji - budowy dwóch nowych mostów nad Brdą - będą udostępniane dla ruchu. ZDMiKP
W najbliższych dniach wykonawca budowy dwóch nowych mostów nad Brdą planuje udostępnić do ruchu przebudowane jezdnie ulic Toruńskiej i Fordońskiej, a tramwaje mają zacząć kursować torowiskiem na ul. Perłowej. Wszystkie zmiany, etapami, będą wprowadzone do 9 grudnia.

– W sobotę 2 grudnia jezdnia północna ul. Toruńskiej (od strony ogródków działkowych) zostanie udostępniona do ruchu wraz z sygnalizacją świetlną przy ul. Perłowej oraz ul. Spokojnej. Zlikwidowane zostanie też tymczasowe rondo przy miejskich wodociągach – informuje ZDMiKP.

W ubiegłym tygodniu Trakcja, wykonawca prac, ułożył ostatnią warstwę nawierzchni na północnej jezdni ul. toruńskiej (od strony ogródków działkowych) oraz trasach rowerowych. We wtorek przeprowadzono próbne przejazdy tramwajów nowym torowiskiem przy ul. Perłowej. To, zamknięte blisko dwa lata temu, gotowe było już w styczniu, ale aby udostępnić je do ruchu, konieczne było zakończenie wszystkich prac przy ul. Toruńskiej.

Według planu linie tramwajowe z wykorzystaniem mostu nad Brdą i torowiska wzdłuż ul. Perłowej mają zostać udostępnione do ruchu od 9 grudnia. Na trasie objazdowej przez most Pomorski pozostaje linia autobusowa 59. Obecnie z uwagi na uszkodzenia nasypu przy obiekcie i uszkodzenia jezdni, auta i autobusy od strony ronda Fordońskiego do Toruńskiego, a wyłączono tam z ruchu tramwaje. Nowym torowiskiem przy ul. Perłowej, z wykorzystaniem nowego mostu tramwajowego, pojadą cztery linie tramwajowe:

  • 4 – na trasie Bielawy-Glinki;
  • 7 – na trasie Łoskoń-Kapuściska;
  • 8 – na trasie Rycerska-Kapuściska;
  • 11 – na trasie Niepodległości-Bielawy.
Tak wygląda schemat linii tramwajowych, który ma obowiązywać od 9 grudnia.
Tak wygląda schemat linii tramwajowych, który ma obowiązywać od 9 grudnia. ZDMiKP

Równocześnie prowadzone są prace po drugiej stronie Brdy. Jak przekazali drogowcy, w minionym tygodniu od strony ul. Fordońskiej (przy uczelni) układana była nowa nawierzchnia oraz kontynuowane były roboty kanalizacyjne od strony ul. Toruńskiej. Montowano również sygnalizację świetlną i wykonywano prace przy chodnikach.

– Wykonanie powyższych prac pozwoli w piątek 8 grudnia udostępnić do ruchu południową jezdnię ul. Fordońskiej oraz sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego. Zlikwidowane zostaną też tymczasowe ronda przy ul. Bałtyckiej i ul. Fabrycznej a na skrzyżowaniach włączone zostanie ponownie sygnalizacja – informuje ZDMiKP.

Długo oczekiwany koniec

Pod koniec października otwarty został nowy most drogowy, a na początku listopada tramwajowy. Przy przeprawie w ostatnich dniach prowadzone były roboty na ciągach pieszych i rowerowych (ułożono nawierzchnię asfaltową). Dotychczasowa przeprawa została zamknięta, aby wykonać tam prace naprawcze i drogi dojazdowe do obiektu. Na starym moście Kazimierza Wielkiego prace będą jeszcze kontynuowane.

ZDMiKP informując o planowanych terminach udostępnienia do ruchu kolejnych tras zaznacza, że wprowadzanie wszystkich zmian w ruchu w obrębie realizowanej inwestycji, uzależnione będzie od warunków pogodowych. Inwestycja o wartości prawie 170 mln zł finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych (ponad 50 mln zł).

Wykonawcą jest firma Trakcja. Umowa na realizację zadania została podpisana w lipcu 2021 r. Parę tygodni później rozpoczęły się pierwsze prace oraz duże utrudnienia na ul. Fordońskiej. Cała inwestycja miała zostać ukończona do lipca 2023 r., ale od dawna było wiadome, że prace nie przebiegają zgodnie z planem i będzie ona miała duże opóźnienie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera