W całym kujawsko-pomorskim garnizonie policji nieobsadzonych stanowisk na koniec roku 2024 było 386. Tak wynika z podsumowania rocznego, jakie przedstawia Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.
- W roku 2024 do służby w policji w kujawsko-pomorskim garnizonie przyjęto 306 nowych funkcjonariuszy, rok i dwa lata wcześniej było to 236 policjantów - wylicza mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Wakatów w województwie 7 proc., w Bydgoszczy - 19,3 proc.
Z roku na rok też - jak podaje kujawsko-pomorska policja - wzrasta liczba podań składanych przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby. W roku 2024 takich podań złożono 1213, natomiast rok wcześniej 914.
Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, wynika z kolei, że w poszczególnych jednostkach policji wskaźniki obrazujące stan kadrowy, nie są już tak dobre.
- W Komisariacie Policji na Błoniu na 96 etatów stanowisk obsadzonych obecnie jest tylko około 60 - słyszymy od sygnalisty. Odsetek wakatów, wynoszący około 37 proc., byłby zatem o wiele wyższy od stanu wakatów dla całego regionu, który wynosi około 7 proc.
Dane odnoszące się do komisariatu na bydgoskim osiedlu prostuje komenda miejska. Dowiadujemy się oficjalnie, że na 92 etaty policyjne, nieobsadzonych jest 18 stanowisk.
- Stan etatowy w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy wynosi 1016, a wakatów jest 197, czyli 19,3 proc. - wylicza kom. Lidia Kowalska, z zespołu komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Czy na zmianę stanu zatrudnienia w policji wpłyną nowe przepisy regulujące zasady rekrutowania do służby. Zmiany, o których mowa, zaczęły obowiązywać jesienią ubiegłego roku. 5 listopada 2024 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2024 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Ustawa wprowadza nowy tryb postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego wobec policjantów zwolnionych ze służby w Policji i ubiegających się o ponowne przyjęcie. Nowym pojęciem jest również służba kontraktowa (oferta kierowana, między innymi do emerytowanych policjantów). Wprowadzono też możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym.
- Jednym z istotnych problemów naszej formacji w 2024 roku były znaczne zaległości w policyjnych szkoleniach - mówi Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Rozwiązaniem okazało się wprowadzenie szkoleń hybrydowych, których forma pozwoli przeszkolić większą liczbę policjantów bez zwiększania puli miejsc szkoleniowych w poszczególnych szkołach Policji. Taka forma daje możliwość awansu zawodowego większej liczbie funkcjonariuszy, którzy mogą podnosić swoje kwalifikacje bez opuszczania swoich miejsc pełnienia służby.
W kujawsko-pomorskim garnizonie odbyły się łącznie 4 kursy aspiranckie, w których uczestniczyło 192 policjantów oraz 2 kursy podoficerskie, które z powodzeniem ukończyło 120 funkcjonariuszy.
