Uroczystości rozpoczęły się w Trzcińcu, gdzie w Alei Żołnierzy Wyklętych posadzono dąb pamięci ks. Stanisława Mocnego, kapelana Oddziału "Zemsta". Od początku 1947 roku ksiądz Mocny był proboszczem trzech parafii: w Brzozie, w Cielu i w Przyłękach. W 1951 roku był związany z partyzantami Armii Krajowej Oddziału "Zemsta", za co był represjonowany przez komunistyczne władze.
W symbolicznym zasadzeniu wzięli udział wicewojewoda Józef Ramlau, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, wójt gminy Białe Błota Maciej Kulpa, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów Józef Żernicki.
Później odprawiona została msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach z udziałem licznych pocztów sztandarowych.
Bal Wdzięczności parafii w Przyłękach [zdjęcia]
Kolejnym punktem obchodów były uroczystości przy Publicznym Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego. Przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbył się uroczysty apel.
- W archiwach Instytutu Pamięci Narodowej jest około 17 milionów teczek, więc jest jest w czym szukać - mówił Józef Żernicki, który pielęgnuje pamięć o Żołnierzach Wyklętych z terenu gminy. - Gmina Białe Błota jest ewenementem w skali całej Polski jeśli chodzi o liczbę występujących tu grup podziemia niepodległościowego. Jesteśmy pod tym względem na pierwszym miejscu w kraju - dodał.
Przeczytaj też: Co może oznaczać likwidacja starostwa powiatowego w Bydgoszczy?
Częścią obchodów był też IV Ogólnopolski Bieg Niezłomnych pn. "Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W IV Biegu Niezłomnych" wzięło udział około 300 biegaczy.