Na początku była muzyka. Skomponowana przez policjanta z solidnym fachowym przygotowaniem, Jacka Iskrę, który wymyślił, żeby z jego pastorałki zrobić coś pożytecznego.
Zobacz video »<!** Image 2 align=right alt="Image 139381" sub="Wygląda na to, że komisarz Monika Chlebicz (na zdjęciu na dole) i komisarz Maciej Daszkiewicz przed mikrofonami czują się dość pewnie
/ Fot. Policja">Pomysłem sierżant sztabowy zaraził podinspektora, naczelnika Wydziału Prezydialnego KWP, Macieja Wołczka (który potem sam pastorałkę w teledysku zaśpiewa). I poszło.
- Rozpuściliśmy wici, że kto ma chęć, no i komu słoń na ucho nie nadepnął, może się w to włączyć - opowiada Monika Chlebicz, pastorałkowa wokalistka, na co dzień wojewódzka rzeczniczka prasowa policjantów. - Nam już takie wigilijne dzieło pomocy chodziło po głowie od czasu, gdy zobaczyliśmy zapierającą dech w piersiach imprezę toruńskiego Caritasu w Hali Mistrzów we Włocławku. Ta sala była wypełniona po brzegi. Tyle jest dzieciaków potrzebujących wsparcia. Bardzo chcieliśmy pomóc. W Bydgoszczy podobnych jasełek nie było, może zresztą uda się je tym razem przygotować. Tymczasem jednak pojawił się pomysł, by wesprzeć Caritas czymś innym niż znane powszechnie świece.
<!** reklama>Miejski rzecznik policjantów, Maciej Daszkiewicz, mówi, że nikt tak naprawdę nie zdawał sobie sprawy, jak karkołomnym przedsięwzięciem jest profesjonalne nagranie. - To nie jest takie proste - stanąć przed mikrofonem, założyć słuchawki na uszy i śpiewać. Tym bardziej, że wszystko działo się pod okiem kamery. Koledzy mówili, że nam, nawykłym do współpracy z mediami, będzie dużo łatwiej. Bardzo się mylili...
<!** Image 3 align=left alt="Image 139381" sub="Fot. Policja">Bo policjanci poszli za ciosem i współnie z Caritasem nagrali do pastorałki klip. Ze świątecznym przesłaniem wystąpił tam nadinspektor Krzysztof Gajewski, komendant wojewódzki policji. W filmiku wykorzystano też materiały z włocławskiej imprezy oraz innych przedsięwzięć Caritasu (który też teledysk sponsorował).
- Na początku zostaliśmy poddani indywidualnym przesłuchaniom i już wiadomo było, kto z ochotników może śpiewać solo, kto z kimś, a kto nada się tylko do chórków - śmieje się komisarz Monika Chlebicz. - Na szczęście, byliśmy fachowo wsparci przez Chór Zespołu Pieśni Dawnej UKW pod dyrekcją profesora Jana Lacha. Będziemy szczęśliwi, jeśli ktoś po zapoznaniu się z tym materiałem pomyśli, że warto wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritasu.
- Zależało nam też na tym, by mundur policjanta nie kojarzył się tylko z represją - uzupełnia komisarz Daszkiewicz. - Naszą główną rolą jest pomoc i na to chcemy także zwrócić uwagę.
Tylko troje z dziewięcioosobowego zespołu policjantów miało jakiś kontakt ze śpiewaniem. Reszta musiała pokonać stres i strach przed nieznanym. Na razie, w podzięce za pomysł (do odłuchania na stronie KWP), dostali kilka ciepłych maili od dziennikarzy...
<!** multimedia align="" id="/multimedia/image/177_0_f193b7a684f6b39a45f07250e2c45217/play" title="">
Oprócz Moniki Chlebicz, Macieja Daszkiewicza, Macieja Wołczka i Jacka Iskry, w nagraniu wzięli udział: Ewa Domieradzka, Jarosław Zdunek, Hanna Kowszewicz, Kamila Ogonowska i Paulina Więcławska.
Zobacz galerię: [Video!] Rzecznikowi nie jest lżej