MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, żar leje się z nieba

Iwona Matusiak
W upalne dni dużo mieszkańców Szubina chłodzi się przy fontannach na Rynku, szczególnie lubią to dzieci
W upalne dni dużo mieszkańców Szubina chłodzi się przy fontannach na Rynku, szczególnie lubią to dzieci Iwona Matusiak
Upały, które ostatnio dają nam się we znaki, między innymi szubinianom, nie muszą być wcale tak uciążliwe, bo na ich przetrwanie jest kilka sprawdzonych sposobów.

Jednym z ważnych elementów ochrony przed wysokimi temperaturami jest przystosowanie domu, mieszkania czy miejsca pracy. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w pomieszczeniach utrzymujmy temperaturę powietrza do 32 stopni Celsjusza w dzień i do 24 stopni Celsjusza w nocy, odsłaniajmy i otwierajmy okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura jest niższa, a w dzień zamykajmy je oraz zasłaniajmy zasłonami lub żaluzjami również w klimatyzowanych pomieszczeniach. Na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle znaleźć można również wiele innych wskazówek na temat tego, jak postępować w czasie upałów.

Podczas gorących dni unikajmy wysiłku fizycznego i jeżeli to możliwe wychodzenia na zewnątrz, stosujmy kosmetyki z wysokim filtrem UV, nawet na chwilę nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w samochodzie. Jeżeli jest taka możliwość, bierzmy też częste chłodne prysznice, nośmy jasne, luźne ubrania, niezbędne są również nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Upały to duże wyzwanie dla naszego organizmu i chociaż każdy wie, że należy wówczas pić duże ilości wody, to jednak w praktyce różnie z tym bywa.

- Dorosła osoba powinna pić 1,5 litra, a dziecko litr wody wciągu dnia. Nie powinna być to woda bardzo zimna czy wręcz zmrożona, tylko o temperaturze pokojowej. Można dodać do niej plaster cytryny, limonki, pomarańczy czy na przykład zmrożoną truskawkę, która nie zmieni smaku, ale będzie ładniej wyglądała, co może zachęcić zwłaszcza dzieci - radzi Anna Janasz, dietetyk. - Jedzmy też bardziej lekkostrawne dania. Niech to będą sałatki, zupy, a przede wszystkim owoce, których teraz mamy pod dostatkiem, a które nie dość że zawierają wodę, to również wiele z nich poprawia na przykład krążenie, a także pod innymi względami wpływa pozytywnie na nasz organizm - dodaje dietetyczka.

Lato to szczególnie niebezpieczny okres dla małych dzieci i starszych osób. W przypadku wystąpienia objawów takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi i zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.

Szczególną troską objąć należy również zwierzęta, które zdane są na naszą troskliwość. - Zwierzę powinno mieć stały dostęp do wody, natomiast karmić je można tylko wieczorem, kiedy najgorszy upał już minie.
Psom, zwłaszcza tym długowłosym, wstawić można balię z wodą i chłodzić łapy, bo właśnie tam mają one gruczoły potowe. Spacery również wskazane są wcześnie rano lub wieczorem, kojec zaś powinien być zadaszony lub osłonięty przed słońcem - mówi Joanna Urbanowicz, inspektor w Pogotowiu dla zwierząt na ternie powiatu nakielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!