Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Nie każdy, kto przechorował COVID-19, może oddać osocze

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W naszym województwie pobraniem osocza od ozdrowieńców zajmuje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
W naszym województwie pobraniem osocza od ozdrowieńców zajmuje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Łukasz Kaczanowski
W naszym województwie przybywa ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19. Jest ich już ponad 500. Nie wszyscy jednak mogą oddać osocze, które potem wykorzystuje się do leczenia chorych na koronawirusa.

W naszym województwie pobraniem osocza od ozdrowieńców zajmuje się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Cały czas je pobieramy. Niektórzy oddali je nawet drugi i trzeci raz - mówi Paweł Wojtylak, dyrektor RCKiK. - Pod tym względem nasz ośrodek jest w krajowej czołówce. Od maja były już 53 pobrania, z tego mogliśmy uzyskać 150 jednostek osocza. Jako region dysponujemy osoczem i jeśli szpitale w województwie zgłaszają zapotrzebowanie, to jesteśmy przygotowani. Jeśli są potrzebne konkretne grupy osocza, wtedy przekazujemy je też do innych szpitali w kraju. To działa w obie strony.

Osocze krwi pobiera się według tych samych procedur, jak dla dawców krwi. Nie wszyscy, którzy zgłaszali się mogli jednak je oddać. - Część osocza u osób, które przechorowały COVID-19, nie zawierała odpowiedniego miana przeciwciał - mówi Paweł Wojtylak. - Inna sprawa, że nie każdy mógł je oddać. Takimi przeciwwskazaniami były np. wiek, przejście zabiegów chirurgicznych czy choroby przewlekłe.

Doktor nauk med. Paweł Rajewski, prof. WSG, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego podkreśla, że przed zastosowaniem osocza ozdrowieńców z COVID-19 istotnym elementem jest właśnie ocena miana przeciwciał neutralizujących anty SARS-CoV-2 w klasie IgG, bowiem tylko te z odpowiednio wysokim mianem mogą być podane pacjentowi i można oczekiwać wymiernych korzyści z ich zastosowania. Tymczasem...

- Nie wszyscy ozdrowieńcy wytwarzają odpowiednią ilość przeciwciał, a niektórzy, szczególnie ci, którzy przechorowali COVID-19 bezobjawowo lub skąpo objawowo mogą nie wytwarzać ich wcale - mówi dr Paweł Rajewski.

W naszym województwie wszystkie szpitale zajmujące się diagnostyką i leczeniem zakażeń SARS-CoV-2, czyli obecnie Regionalny Specjalistyczny Szpital w Grudziądzu - Szpital Jednoimienny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii i Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, mają taką samą dostępność do leczenia za pomocą osocza ozdrowieńców z COVID-19.

- Wystarczy uzyskać zgodę Komisji Bioetycznej i wystosować zapotrzebowanie do RCKiK w Bydgoszczy na standardowym druku z podaniem grupy krwi pacjenta - mówi dr Paweł Rajewski. - Do tej pory osocze ozdrowieńców podawano pacjentom z COVID-19 w stanie średnio-ciężkim i ciężkim w szpitalu w Grudziądzu i KPCP w Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera