Kleszcze (w Polsce jest ich ok. 20 gatunków) zaczynają szukać żywiciela wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi ok. 7 st. Celsjusza.
Kleszcze są już aktywne
Tegoroczna łagodna zima spowodowała, że kleszcze są bardziej aktywne i wygłodniałe.
- Poszłam z moim psem na spacer – skarży się bydgoszczanka z osiedla Leśnego. - Po powrocie z lasu znalazłam na nim aż dwa kleszcze. Byłam bardzo zdumiona tym, że o tej porze już atakują. Boję się, że mój pies mógł zostać zarażony babesiozą.
Bydgoszczanie, którzy zgłaszają redakcji podobne przypadki twierdzą, że kleszcze pojawiły się już w parkach i przydomowych ogrodach.
Na ile pytań odpowiesz prawidłowo?
Statystyki „sanepidu”
Kleszcze przenoszą nie tylko babesiozę, groźną dla psów chorobę. Szacuje się, że co szósty kleszcz może zarazić człowieka boreliozą lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Liczba przypadków rośnie.
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy poinformował nas o tym, że w roku 2018 zarejestrowano 351 potwierdzonych przypadków boreliozy oraz 17 przypadków prawdopodobnych (łącznie 368). Natomiast w roku 2019 zarejestrowane zostały 563 przypadki boreliozy na terenie województwa (545 przypadków potwierdzonych i 18 prawdopodobnych).
- W styczniu bieżącego roku w województwie kujawsko-pomorskim zanotowano 23 potwierdzone przypadki boreliozy (Choroby z Lyme) – twierdzi dr n. o zdr. Jerzy Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.
W latach 2017-2018 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie odnotowano przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
W roku 2019 natomiast na terenie regionu odnotowane zostały 3 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu (1 przypadek potwierdzony oraz 2 prawdopodobne). W okresie stycznia 2020 r. nie notowano przypadków tej jednostki chorobowej.
Laboratorium WSSE w Bydgoszczy, przypominamy, wykonuje badania na obecność DNA Borrelia spp. w kleszczu.
Ukarano 63 lokale w regionie. Wśród nich także z Bydgoszczy
Fałszowanie żywności. Ukarano 63 lokale w regionie. Mamy lis...
Ile kosztują badania?
Za badanie w kierunku DNA Borrelia należy zapłacić 249,69 zł brutto (203 zł netto). Osoby, które zostały ukąszone przez pajęczaka, powinny go dostarczyć osobiście (do siedziby WSSE przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy) lub przesłać pocztą (odpowiednio zabezpieczonego, w szczelnie zamkniętym, suchym pojemniku).
Ponadto, w roku 2019 w bydgoskim laboratorium wykonano też 41 badań kleszczy na obecność specyficznego materiału genetycznego Anaplasma (bakterii wywołującej chorobę gorączkową), 42 badań w kierunku Babesia (choroba wywołana przez pierwotniaki), a także 54 na obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.
Warto podkreślić, że w roku 2020 do Laboratorium WSSE w Bydgoszczy nie dostarczono jeszcze kleszcza do badań.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wykonuje badania w kierunku boreliozy u ludzi jedynie z surowicy krwi (brak badań z płynu mózgowo-rdzeniowego).
Badania na obecność kleszczowego zapalenia mózgu w laboratorium WSSE nie są wykonywane. Ale, istnieje szczepionka przeciwko tej groźnej chorobie.
